Iako je najavljeno da pravo na pomoć države od 10.000 dinara imaju sva deca mlađa od 16 godina, pojedini ne uspevaju da se prijave.
Desetine ljudi u Srbiji koji su tokom proteklih godina usvojili decu, postavši njihovi zakonski staratelji, požalilo se na društvenim mrežama da nisu uspeli da se prijave jer je na ekranu je zasvetlela poruka „Vaša prijava je odbijena s obzirom da u registru niste naznačeni kao zakonski staratelj deteta“.
„Baš sam povređena, kao žena i kao majka – verujte da je ovo povredilo mnoge roditelje“, kaže za BBC na srpskom 46-godišnja Ivana Jovanović, pravnica iz Ćuprije, koja je 2019. godine sa suprugom usvojila devojčicu.
- Mali vodič za roditelje u Srbiji: Kako do pomoći države kada dobijete dete
- Srbija uvezla prve pakete reproduktivnog materijala za vantelesnu oplodnju o trošku države
- Deca ulice u Srbiji sve ugroženija, a za sistem neuhvatljiva
- Usvajanje u Srbiji: Država dala, država i uzela dete
Novac se daje u skladu sa Zakonom o privremenom registru majki i drugih lica kojima se uplaćuje novčana pomoć, gde se navodi da pravo na isplatu imaju majka deteta, a u izuzetnim slučajevima otac, staratelj ili hranitelj deteta mlađeg od 16 godina.
Zvaničnog objašnjenja zašto je došlo do problema još nema.
BBC je zatražio odgovor od Ministarstva finansija i Uprave za trezor, ali nije stigao do objavljivanja teksta.
Novinari BBC-a su se obratili i Ministarstvu za brigu o porodici, a oni su uputili na Ministarstvo finansija.
Prijave su počele u nedelju 20. avgusta, a u ponedeljak do 8 ujutro za pomoć se uspešno registrovalo skoro 11.000 roditelja, za više od 19.000 dece, saopštio je ministar finansija Siniša Mali na Instagramu.
Šta se dogodilo?
Mirko Todorić iz Beograda uznemirio se kada mu je supruga u nedelju pokazala crvena slova na ekranu.
„Pokušala je da podnese prijavu, ali ispostavilo se da je odbijena.
„Gorčina nikako da prođe, osećam se kao da mi je dete odbačeno“, kaže 54-godišnji mašinski inženjer za BBC na srpskom.
Devojčicu, koja je prošle godine krenula u školu, usvojili su u julu 2022. godine.
Dodaje da je od Uprave za trezor dobio instrukcije da reklamaciju povodom isplate novčane pomoći prijavi na njihovom portalu, koristeći opciju „Prijava problema“, što je i učinio.
Međutim, povratne informacije za sada nema.
„Nadam se da je u pitanju softverska greška“, kaže.
Sa istim problemom suočila se i Milica Kinoli Milović, humanitarna radnica iz Novog Sada, koja je sa suprugom usvojila dečaka pre tri godine.
„Verujem da niko nije hteo namerno da nas izuzme, ali smatram da su ovakve greške nedopustive.
„Prilikom usvojenja, za dete smo dobili izvod iz matične knjige rođenih, gde smo suprug i ja upisani kao roditelji, i na njemu nema podataka o biološkim roditeljima“, kaže.
Kome je namenjena pomoć od 10.000 dinara?
Pravo na uplatu novčane pomoći od 10.000 dinara imaju majka deteta, izuzetno otac, staratelj ili hranitelj deteta mlađeg od 16 godina, navodi se u Zakonu o privremenom registru majki i drugih lica kojima se uplaćuje novčana pomoć.
Pomoć je namenjena svoj deci u Srbiji koja su rođena 21. novembra 2006. godine ili posle tog datuma.
Prijava su otvorene od 20. avgusta do 20. septembra 2023. godine na portalu Uprave za trezor, na ovom linku.
Podnosioci prijava treba da unesu broj lične karte, sopstveni matični broj, matični broj za svako dete i naziv banke u kojoj žele da im novac bude uplaćen.
Prijave ne moraju da podnose hranitelji dece kojima se već isplaćuje novčana pomoć, kao ni primaoci socijalnih davanja, već će im novac biti uplaćen automatski.
Ko u Srbiji i kako može da usvoji dete?
U Srbiji je od početka ove godine usvojeno tridesetoro dece, od kojih je petoro dato na međunarodno usvajanje, a uslove za usvajanje trenutno ispunjava 293 deteta, rekao je u julu Stevan Popović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.
Rekao je i da u Srbiji ima oko 4.000 hraniteljskih porodica u kojima boravi oko 6.000 dece koja imaju do 26 godina.
Prema Porodičnom zakonu, dete koje je državljanin Republike Srbije mogu da usvoje građani Srbije, ali i strani državljani, pod uslovom da za to dete nisu mogli da se pronađu usvojitelji među domaćim državljanima.
Ako je dete 12 meseci u Jedinstvenom ličnom registru i za njega se ne mogu naći domaći usvojitelji, onda se usvojenje može dozvoliti stranim državljanima.
Oni mogu da pristupe usvajanju i pre tog roka ako nadležni Centar za socijalni rad utvrdi da je to u najboljem interesu deteta.
Stevan Popović, iz Ministarstva za brigu o porodici, rekao je u julu 2023. godine da i domaći i strani državljani moraju da ispune iste kriterijume.
Jedina razlika je, dodao je, što su strani usvojitelji pripremljeni na to da jedino mogu biti kandidati za usvojenje deteta sa smetnjama u razvoju.
Centar za socijalni rad ili, kako se po zakonu zove – organ starateljstva, institucija je koja prima zahteve, sprovodi stručne procedure i utvrđuje opštu podobnost svakog para ili pojedinca koji aplicira za usvojenje deteta.
Parovi zainteresovani za usvojenje deteta prvo podnose javne isprave u Centru za socijalni rad opštine na čijoj teritoriji žive i time dokazuju ispunjenost zakonskih uslova za usvojenje.
Potom se vrši procena opšte podobnosti potencijalnih usvojitelja, zatim se sprovodi program pripreme budućih usvojitelja, a poslednja faza je faza čekanja.
Decu mogu da usvoje bračni i vanbračni partneri, a zakon ne isključuje ni pojedinca kao mogućeg usvojitelja.
Kroz stručne standarde se nalaže da je bolje odabrati potpunu porodicu, zbog razvojnih procesa važnih za decu.
U Srbiji postoji Jedinstveni lični registar usvojenja u kojem su navedeni podaci o deci podobnoj za usvojenje, domaćim i stranim državljanima.
Prema statistici Ministarstva, od 2006. godine, otkad se vodi Registar, do početka 2023. godine, ukupno je realizovano oko 2.089 usvojenja, od čega oko 1.811 domaćih, a 278 dece je nove roditelje našlo u inostranstvu, prenele su Večernje novosti.
Razlika u godinama između usvojitelja i usvojenika ne može biti manja od 18, niti veća od 45 godina.
Izuzetno, ministar nadležan za porodičnu zaštitu može da dozvoli usvojenje licu koje je starije od usvojenika manje od 18 godina ili licu koje je starije od usvojenika više od 45 godina, ako je takvo usvojenje u najboljem interesu deteta.
Prema zakonu, može da bude usvojeno samo maloletno dete.
Ne može da bude usvojeno dete pre nego što navrši treći mesec života, a ne može da bude usvojeno ni maloletno dete koje je steklo potpunu poslovnu sposobnost, piše u zakonu.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.