Rudar

BBC

Višenedeljni pregovori između rudara Resavice i nadležnih ne daju rezultate, pa već drugi dan nema iskopavanja uglja u najvećem rudarskom preduzeću u Srbiji gde je u toku generalni štrajk.

„Tražimo plata i izmirivanje dugova rudne rente, što trenutno koči nastavak radova u rudniku Soko“, kaže Nebojša Milenković, predsednik sindikata Javnog preduzeća „Površinska eksploatacija uglja (JP PEU) Resavica“ i vođa štrajkačkog odbora, za BBC na srpskom.

Štrajkuju rudari devet rudnika u sastavu preduzeća, koje ima nešto više od 3.500 zaposlenih.

Milenković kaže da će generalni štrajk biće nastavljen „do daljnjeg“, a rudari čekaju na zakazivanje novog sastanka sa rukovodstvom rudnika i predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike.

U 100 reči

Generalni štrajk počeo je u ponedeljak, 19. decembra, kada su rudari došli na posao, ali se nisu prihvatili uobičajenih zaduženja.

Milenković ističe da zaposleni „poštuju zakonski minimum rada i održavaju jame“, kako bi iskopavanje nesmetano moglo da se nastavi kada se štrajk okonča.

Glavni zahtev je povećanje plata, ali Milenković ne želi da otkrije cifru o kojoj se pregovara.

„Tražili smo i više nego skromno povećanje, a možda će Ministarstvo rudarstva da da i više“.

Opšti štrajk nije počeo iznebuha – rudari su pre nekoliko nedelja uputili zahteve rukovodstvu rudnika, zahtevajući odgovor do petka, 9. decembra.

Kako odgovor nisu dobili, između 12. i 16. decembra organizovali su štrajk upozorenja, prekidajući rad na po sat vremena dnevno.


Šta je rudna renta?

Rudna renta je naknada koju sve firme, i domaće i strane, plaćaju državi za eksploataciju ruda i minerala, prirodnih bogatstva u vlasništvu Republike Srbije, to jest, građana.

Ova oblast regulisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. Osnovica za naplatu rente određuje se na osnovu ostvarenog prihoda kompanije koja koristi javna dobra od iskorišćenih ili prodatih sirovina.

Srbija je među državama sa najnižim procentom rudne rente – od tri do sedam odsto od prihoda kompanije, dok je, na primer, u Hrvatskoj 10, a u Rusiji čak 22 odsto.

Iako je 2021. godine pokrenuta inicijativa da se poveća renta, do sada takva odluka nije doneta.


U 300 reči

Pregovori traju već nedeljama, a sindikat rudara je u petak, 16. decembra, odbio predlog Ministarstva rudarstva i energetike za povećanje zarada.

„Nastavljamo do ispunjenja zahteva, za koje smatramo da su razumni i ostvarivi“, kaže Milenković.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je da se radi na „pronalaženju najboljeg rešenja“, koje treba da bude „održivo za državu i prihvatljivo za rudare“.

Srbija daje „veliki doprinos“ radu rudnika kroz godišnje subvencije u iznosu od od 40 miliona evra, rekla je Đedović.

Osim povećavanja plata, rudari traže da se izmire dugovi rudne rente za rudnik Soko, jedan od devet u sistemu JP „Resavica“.

Milenković kaže da, zbog neizmirenih dugova prema državi i lokalnoj samoupravi, deo radova u ovom rudniku „stoji od 1. aprila 2022. godine“.

Tog dana je u obrušavanju jame poginulo osmoro rudara.

rudar

BBC

Drugi dan štrajka rudara Resavice protiče mirno, kaže Milenković.

„Kolege u rudniku Soko trenutno dobijaju punu platu, odlaze na posao i održavaju jame, ali žele da nastave sa radom, jer ne mogu ovako doveka“.

Osim manjeg broja ljudi koji održavaju jame, rudari provode vreme u prostorijama za odmor i presvlačenje.

„Pričaju između sebe, igraju domine i šah“, dodaje predsednik sindikata.

JP PEU „Resavica“ je osnovana 1992. godine, objedinjavanjem devet rudnika pod isti krov, navodi se na zvaničnom sajtu preduzeća.

Čine ga Vrška čuka, Ibarski rudnici, Rembas, Bogovina, Soko, Jasenovac, Štavalj, Lubnica i Jasenovac.

U ovim rudnicima dobijaju se mrki ugalj, lignit i antracit – sirovina sastavljena od raznih vrsta uglja.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari