Srbija i Prvi svetski rat: 100 godina od smrti vojvode Živojina Mišića – „ko ne zna za strah, taj ide napred“

Ostavite komentar


  1. Uz svo poštovanje Vojvovdi Mišića, ta još sa podlim političarima na česl sa radikalom Pašićem i pohlepnim kraljem Aleksandrom, Mišićev duh koji lebdi pred nama bio bi srećan da se govori istina. Dok ovu sadaržnu kao da su pisali Pašićevi istotričari i novinari, a kako su sada živi potomci njhovog besčašća – Šešelj i Vučić – onda ovo liči kao da su oni naručli od svojih “istoričara”, koji po običaju pišu kao da su tamo bili, a ipak najvažnije izmislili.
    Dobro je što nisu stigli da osujete izložbu koja se dešavala u novembru 2018. kada su umetnici crtanjem prikazali istinu, za koju će g. Zelić reči:”Priče akcentiraju besmislenost tog sukoba i koliko god on predstavljao neke slavne stranice naše i francuske istorije, takođe su to i najmračnije stranice“.
    Ko će reći da je Mišić prodavao svoje ordenje i ratni šinjel da bi prehranio porodicu? Dok su lopuždare na čelu sa kraljem Aleksandrom i premijerom Pašićem, prvi kupovao najbolja imanja širom Jugoslavijei, a Pašić taložio pare u Švajcrkoj, a jedan deo prokockao mu sin Rade u Parizu i drugim centrima
    Istina je to što ovde negiraju da je Mišić tražio da se odvoji to malo Hrvatske. Pa to bi vam reko svaki regrut koji je služo vopjsku u Hrvatskoj. Kao i moj otac koji je sližio u Varaždinu i Zagrebu u godine pre ubitsva kralja. To ću i ja potvrditi. A ko to nebi posle ubijanja devdesetih? Samo što ova Hrvatska čiju su granicu crtali partizani, prema Srbiji Milovan Đilas, je mnogo veća od one na koju je mislio Vojvovda Mišić, a Hrvati bi na to pristali. A vi ne želite da objavite istinu da se ne zamerite sadašnjem okupatoru Srbije?
    Ovaj sadržaj priliči Kuriru ne Danasu. Osim istine da je Vojovda Mišić bio div-junak, koga su bolele duševne rane nanete mu od Pašića i Karađorđevića, nego strah od smrtnih rana na bojištu.

    1. G-dine Kosovac, vojvoda Mišić nikada nije „tražio da se odvoji to malo Hrvatske“, toga naprosto nigde nema – ni u vojvodinom dnevniku, niti u arhivama… Taj zahtev je vojvodi Mišiću pripisao/izmislio njegov kasniji „biograf“ Mile Pavlović Krpa dvadesetak godina nakon vojvodine smrti!…

    2. Spomenik vojvodi Mišiću postoji i na severu Srbije.
      Kod Subotice je selo Mišićevo koje su osnovali solunski dobrovoljci 1925.
      Selo od osnivanja nosi ime Mišićevo.
      U centru sela je spomen park i bista vojvode.

Ostavite komentar


Naslovna strana

26. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Srđan Gojković Gile, muzičar

Pozivam sve one koji čitaju Danas da ga podrže tako što će se učlaniti u Klub čitalaca Danasa i tako podržavati nezavisno novinarstvo.