Andrij Naumov, bivši general Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) neće biti izručen toj zemlji zbog mogućeg političkog progona, ali je osuđen zbog pranja novca u Srbiji, epilozi su sudskih procesa pred Višim sudom u Nišu.
Jedan od argumenata za odbijanje ekstradicije bila je i izjava ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog koji je Naumova nazvao „izdajnikom“ i oduzeo mu čin bez obrazloženja, pokazuje rešenje u koje su BBC novinari imali uvid.
Naumov je Ukrajinu napustio neposredno pre ruske invazije u februaru 2022.
Mesec dana kasnije, ukrajinske vlasti proglasile su ga izdajnikom, pokrenule nekoliko istraga, oduzele mu čin brigadnog generala i za njim raspisale međunarodnu poternicu.
U junu iste godine priveden je na granici Srbije i Severne Makedonije sa velikom količinom neprijavljenog novca.
- Bivši ukrajinski obaveštajac u Srbiji prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora
- Ukrajina od Srbije traži izručenje kontroverznog bivšeg obaveštajca
- Beg od mobilizacije u Ukrajini: Preplivavanje opasnih reka ili lažna lekarska izuzeća
- Gde se prepliću Kosovo, Srbija, Rusija i Ukrajina
Više od godinu dana se protiv Naumova vode dva paralelna sudska procesa – jedan u kojem je optužen za pranje novca u Srbiji i drugi, o njegovom izručenju Ukrajini.
Apelacioni sud u Nišu 29. septembra 2023, potvrđuje rešenje Višeg suda o odbijanju izručenja, a ovaj sud istog dana prvostepeno osuđuje Naumova na godinu zatvora zbog pranja novca.
Pošto je Naumov u pritvoru od juna 2022, praktično je odslužio kaznu i uskoro bi mogao da bude pušten na slobodu.
Kako je teklo suđenje Naumovu, šta je tokom suđenja rečeno o njegovom odlasku iz Ukrajine i novcu pronađenom pri hapšenju, i kako mu je pomogla jedna od izjava Vladimira Zelenskog?
Evo detalja.
Ko je Andrij Naumov
O njemu se ne zna mnogo.
Prema javno dostupnim podacima, pre Službe bezbednosti, dugo je radio u kancelariji državnog tužioca.
Imenovan je za direktora Centra za organizacionu, tehničku i informativnu podršku upravljanju zonom isključenja 2018. godine.
Centar je deo Državne agencije za upravljanje zonom isključenja, oblasti u kojoj se desila katastrofakatastrofa u nuklearnoj elektrani Černobilj.
Istražni organi Ukrajine će kasnije ispitivati njegove aktivnosti upravo u ovom periodu.
U leto 2019. godine, novi šef Službe bezbednosti Ukrajine Ivan Bakanov zove Naumova u njegov tim i postavlja ga na čelo Glavnog odeljenja unutrašnje bezbednosti specijalnih službi.
Ovo odeljenje nadgleda zaposlene u SBU i zaduženo je za sprečavanje njihovih nelegalnih i koruptivnih aktivnosti.
Informacije o radu ove jedinice su poverljive.
U oktobru 2020, Zelenski je Naumovu dodelio vojni čin brigadnog generala, koji mu je kasnije, na početku ruske invazije, oduzeo.
Naumov je u Ukrajini bio kontroverzna ličnost – pored imenovanja na odgovorna rukovodeća mesta, mediji su ga više puta dovodili u vezu sa navodnom korupcijom na carini i nejasnim podacima prilikom prijavljivanja njegove imovine.
Pisalo se o njegovoj navodnoj umešanosti u ilegalne radnje, poput krijumčarenja robe u Ukrajinu, sakrivene u paketima kurirske službe, kako bi se izbeglo plaćanje poreza.
Novinari portala „Šema“ pisali su da je porodica Naumova u posedu elitne imovine u Kijevu i Kijevskoj oblasti, u neskladu sa zvaničnim prihodima državnog službenika.
Prema saznanjima BBC Ukrajina, sve što su novinari objavili, specijalna služba je istraživala, ali nije pronašla ništa sumnjivo.
Njegovu imovinu proveravala je Nacionalna agencija za sprečavanje korupcije.
„Od početka rata nije pronađen nijedan prekršaj“, rečeno je iz Agencije za BBC.
Ime Naumova pominje se u još jednom slučaju koji je obeležio njegov rad u SBU.
U januaru 2021. godine, policija je sprečila pokušaj njegovog ubistva.
Zaposleni u SBU Juri Rasjuk uhapšen je pod sumnjom da je organizovao atentat, a prema istrazi, naredio ga je Dmitro Neskoromni, bivši zamenik šefa službe bezbednosti.
Obaveštajna služba je kao motiv navela unutrašnju borbu za uticaj i sukob oko kadrovskih rešenja i imenovanja.
Neskoromni se i dalje krije od istrage, ali začudo u isto vreme daje intervjue ukrajinskim medijima.
Rasjuk je sklopio dogovor sa tužilaštvom – priznao je krivicu i svedočio protiv navodnog nalogodavca.
Sud ga je proglasio krivim u julu 2021, ali ga je uprkos ozbiljnosti krivičnog dela pustio na slobodu, uz uslovnu kaznu od tri godine.
Rasjuk će kasnije izjaviti da je priznanje krivice od njega iznuđeno mučenjem.
- Smrtonosni rođendanski poklon: Granata ubila visokog oficira ukrajinske vojske
- Kao za vreme komunizma: Pojedini Rusi ponovo cinkare kolege i neznance
- Ruska umetnica osuđena na sedam godina zatvora zbog antiratnih poruka
Istrage u Ukrajini
Poslednjeg dana marta 2022. godine, rat u Ukrajini je ušao u drugi mesec, a Zelenski snima još jedno obraćanje naciji u skoro praznom Kijevu.
U polumraku u Bankovoj ulici u kameru izgovara ime Andrija Naumova, naziva ga „izdajnikom“ i oduzima mu čin brigadnog generala.
Paradoksalno, upravo ova rečenica je kasnije pomogla Naumovu pred sudom u Srbiji.
Rat u Ukrajini poprimao je sve veće razmere, a ime Naumova se pojavilo u slučaju bivšeg šefa službe bezbednosti Krima Olega Kuliniča.
Krim je jugoistočno ukrajinsko poluostrvo koje je Rusija anektirala 2014. godine.
Kulinič je priveden u julu 2022. godine pod optužbom za stvaranje kriminalne organizacije, izdaju, dezerterstvo, otmicu i nedozvoljeno rukovanje oružjem.
Prema istrazi, Kulinič je, po nalogu ruskih specijalnih službi, lobirao za imenovanje Naumova na visoku funkciju u SBU početkom 2020. godine.
Iz Državnog istražnog biroa (DIB) tada je saopšteno da je Naumov imao tajno ime „Lovac“ i da je i on možda povezan sa ruskim specijalnim službama.
Naumov u javnosti dobija epitet „izdajnika“, iako, kako saznaje BBC, protiv njega još nema postupka za delo izdaje.
Prema odgovoru DIB-a na BBC upit u julu 2023. godine, Naumov se uopšte ne pominje u slučaju Kulinič, a pojedini učesnici u istrazi su nam pod uslovom anonimnosti rekli da je priča o Naumovu „Lovcu“ požurivana.
Ipak, protiv Naumova su otvorene i druge istrage vezane za privredne prestupe.
Prema DIB-u, prvi slučaj odnosi se na istovremeno primanje plate u SBU i u državnom preduzeću u kome je Naumov radio pre nego što je prešao u specijalne službe.
Istražitelji tvrde da je za tri godine prevarom stekao korist od 3,3 miliona ukrajinskih grivni (oko 85.000 evra).
U ovom slučaju, osumnjičenom je određen pritvor u odsustvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Drugi predmet se tiče perioda kada je rukovodio „Centrom za organizaciono-tehničku i informatičku podršku upravljanja zonom isključenja“.
Prema istrazi, Naumov je zaključio nepovoljan ugovor sa fiktivnom kompanijom i sebi neopravdano naplatio bonuse.
Sumnjiči se za otuđivanje i proneveru imovine i zloupotrebu službenog položaja.
Sud je i u ovom slučaju odlučio da mu odredi pritvor u odsustvu.
Kada se saznalo da je Naumov u Srbiji, Ukrajina je podnela zahtev za njegovo izručenje.
Ekstradicija
U zamolnici za izručenje Naumova, ukrajinski organi navode upravo istrage za privredne prestupe i zloupotrebu službenog položaja, ne pominjući delo izdaje.
Međutim, sud je u obzir uzeo i dopis ukrajinske ambasade iz kog proističe da se u Ukrajini protiv Naumova sprovodi i istraga zbog navodne veleizdaje.
Državni istražni biro proveravao je bivšeg zvaničnika SBU zbog navodne izdaje, ali se nije otišlo dalje od toga, saznaje BBC na ukrajinskom.
„U toku je provera činjenica o mogućem prikupljanju poverljivih informacija Naumova u vezi sa radom bezbednosnog sistema državnog preduzeća Černobiljske elektrane i prenošenju navedenih informacija predstavniku obaveštajnih jedinica strane države radi sprovođenja subverzije i agresije na Ukrajinu“, navodi se u odgovoru biroa na upit BBC novinara.
Naši izvori tvrde da biro istražuje Naumova više od godinu dana i da sumnja na izdaju nije zvanično saopštena jer nedostaju dokazi.
Prema dokumentima u slučaju ekstradicije, Naumov je tokom sudskih pretresa izjavio da su optužbe protiv njega u Ukrajini neosnovane i politički motivisane, kao i da strahuje za život ako se vrati u domovinu.
Bivši general SBU govorio je o prethodnim pokušajima da ga ubiju, a da osumnjičeni još nisu kažnjeni.
Možda će vas zanimati i ova priča:
Naumov tvrdi da je postupak za veleizdaju „politički“.
Istakao je i da veruje da se njegov rad kao šefa Odeljenja unutrašnje bezbednosti mnogima nije dopao, tim pre što je bio zadužen da vrši kontrolu korupcije.
„Za vreme tog mandata, njegova porodica i on imali su obezbeđenje 24 sata, jer je bilo informacija o navodnoj otmici. Smatra i da je atentat koji je pokušan na njega bio u vezi sa tim poslom bude vraćen u Ukrajinu“, navodi se objašnjenje Naumova o nemogućnosti povratka u Ukrajinu u rešenju Višeg suda u Nišu.
Sud u julu 2023. odbija izručenje Naumova Ukrajini zbog tamošnje istrage o njegovoj mogućoj izdaji, jer se to može smatrati političkim progonom, piše u rešenju.
U odluci srpskog suda pominje se i pokušaj ubistva, što ukazuje na opasnost po njegov život, kao i to što mu je predsednik Ukrajine oduzeo čin brigadnog generala, bez objašnjenja konkretnih razloga.
Pominje se isto video obraćanje Zelenskog na početku rata i ocenjuje da se radi o povredi pretpostavke nevinosti.
Izjava Zelenskog bila je pristrasna i navela je javnost da veruje da je Naumov izdajnik i pre odluke suda, a to „ugrožava njegovu bezbednost u slučaju izručenja“., piše u rešenju.
Pranje novca
U drugom postupku, za pranje novca, Naumov je pred sudom tvrdio da je sa prijateljem krenuo u glavni grad Grčke, Atinu, na sajam jahti kada je priveden na granici Srbije i Severne Makedonije 7. juna 2022.
Policija je tada u njihovom automobilu pronašla sakriven i neprijavljen novac, oko 600.000 evra, 120.000 dolara, kao i dva smaragda.
Iz sudske presude proizilazi da su Naumov i njegova porodica od 23. februara 2022. živeli između dve zemlje – Nemačke i Turske.
On je pred sudom izjavio da je o odlasku iz Ukrajine razmišljao i razgovarao sa porodicom još 2021.
Tada je već bio otpušten iz SBU, a zemlju je napustio zvanično nezaposlen.
Naumov je rekao da novac pripada njemu, vanbračnoj supruzi i njegovim roditeljima, a sakrili su ga jer su se plašili pljačke.
Porodica je, objasnio je, planirala da iskoristi ovu ušteđevinu da započne novi život u inostranstvu posle izbijanja rata u Ukrajini.
Svedočili su i članovi porodice i potvrdili da deo novca pripada njima.
Otac Naumova je rekao da je najveći deo pronađenog novca njegov i da ga je navodno pozajmio od poslovnog partnera za otvaranje kablovskog TV kanala u Ukrajini.
Po izbijanju rata je, kao vlasnik više kompanija, od kojih jedna beleži veliku zaradu u Londonu, novac morao da prenese u inostranstvo.
Kasnije ga je pozajmio sinovljevoj porodici za kupovinu kuću u Turskoj.
U prvostepenoj presudi se navodi da postoje kontradiktornosti u iskazima Naumova i svedoka i da su finansijski izveštaji o poreklu novca neuverljivi, pa se sumnja u legalnost porekla novca.
Pominje se i da se protiv Naumova, kao bivšeg direktora javnog preduzeća, u Ukrajini vodi krivični postupak.
Naumov je namerno sakrio novac na granici, iako je znao da tu sumu mora da prijavi, piše u presudi.
Osuđen je na godinu dana zatvora zbog pranja novca.
Njegova odbrana je uložila žalbu na ovu presudu.
S obzirom na vreme provedeno u istražnom zatvoru, Naumov je već odslužio ovu kaznu i mogao bi uskoro da bude pušten.
Naumovu je oduzet pronađeni novac, nakit i automobil BMV koji je vozio.
- Šta se dešava u Ukrajini dok svet gleda ka Izraelu i Gazi
- Kakve ekonomske posledice čekaju Srbiju ako uvede sankcije Rusiji
Šta sledi?
Sud je takođe zabranio Naumovu povratak u Srbiju narednih pet godina, što znači da po izlasku iz zatvora mora da napusti zemlju.
Malo je verovatno da će se Naumov vratiti u Ukrajinu, jer se protiv njega vode dve istrage i na snazi je odluka o pritvoru.
I na sudu je izjavio da strahuje za život i bezbednost njegove porodice.
Možda će otići u Tursku, gde živi njegova porodica, u iznajmljenom stanu u Alanji, koji je nameravao da kupi.
Međutim, za bivšim generalom SBU je i dalje na snazi međunarodna poternica, pa rizik od mogućeg izručenja još postoji.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.