protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

Fonet/Aleksandar Barda
Demonstrantkinja drži kartonsku verziju simbola Beograda – Pobednika – sa natpisom Beograd protiv nasilja na desetom protestu u prestonici Srbije

Jedanaesti put posle pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i ubistava u Mladenovcu i Smederevu, ulicama Beograda kreću se učesnici protesta protiv nasilja.

Protest u organizaciji dela opozicije počinje na platou ispred Doma Narodne skupštine u centru prestonice Srbije u 19 časova.

Demonstranti će se kretati ulicama Kneza Miloša, Nemanjinom pored zgrade Vlade Srbije, Savskom pored zdanja Palate pravde, do mosta Gazela.

Po dolasku na most, blokiraće saobraćaj na delu auto-puta koji prolazi kroz Beograd.

Osim u Beogradu, protesti se ove nedelje održavaju i u oko 30 drugih mesta širom Srbije.

Protesti „Srbija protiv nasilja“ organizovani su posle dva masovna ubistva na teritoriji Beograda u kojima je ubijeno 19 ljudi, uglavnom dece i mladih.

Demonstranti traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.

Međutim, ni posle uporno ponavljanih zahteva, vlast ne pristaje na njih, što pokazuje i glasanje u Skupštini Srbije gde je izglasano poverenje ministru policije Bratislavu Gašiću.

Zašto se protest zove ‘Srbija protiv nasilja’?

Početkom maja ove godine, u samo dva dana, na teritoriji Beograda dogodile su se dva masovna ubistva koja su potresla i šokirala Srbiju.

Najpre je 13-godišnji dečak, prema policijskoj istrazi, upao u školu koju je pohađao u centru Beograda i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.

Samo dan kasnije, u beogradskoj prigradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih ljudi.

Danima kasnije, mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.

protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

Fonet/Marko Dragoslavić
Detalj sa desetog protesta protiv nasilja

Koji su zahtevi opozicije?

Iako vlast ne ispunjava nijedan zahtev, opozicija ne odustaje i tvrdi da će protestovati dok se oni ne ispune.

Međutim, na dugotrajnoj sednici Skupštine Srbije, vladajuća koalicija je odbila sve zahteve.

Opozicija traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.

Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.

Tokom jednog od prethodnih protesta, demonstranti su išli u šetnju upravo pred zgradu TV Pink.

Vučić je u više navrata rekao da u zahtevima sa protesta ne postoji nijedan koji se tiče dece.

„Nijedan zahtev se ne tiče prava i položaja naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe osim njih političara i jednog tajkuna. To vidite kroz svaki zahtev“, kaže Vučić.

On i drugi predstavnici vlasti i SNS pozivaju na „jedinstvo“, navodeći da je ono „potrebnije nego bilo kada“, ali nazivaju opoziciju i njene pristalice „lešinarima“ jer na ulicama nisu zbog tragedija i suzbijanja nasilja, već da bi došli na vlast.

Vučić je u više navrata rekao da se „na vlast dolazi isključivo na izborima, a ne preko ulice i nasiljem“.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari