protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

BBC

Trinaesti po redu protest „Srbija protiv nasilja“ u organizaciji nekoliko opozicionih partija održan je u subotu uveče u Beogradu, a prethodnih dana održani su skupovi u nekoliko gradova širom zemlje.

Građani su se oko 20 časova okupili ispred zgrade Skupštine Srbije, odakle su krenuli u protestnu šetnju ulicom Kneza Miloša do Nemanjine ispred zgrade Republičkog javnog tužilaštva, gde su im se obratili govornici – pravnica Sofija Mandić, poljoprivrednih Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica i student Fakulteta političkih nauka Vuk Aleksić.Pravnica Mandić poručila je okupljenima da bi „naši životi izgledali sasvim drugačije“ kada bi tužilaštvo radilo svoj posao.

Studenti će organizovati još akcija i neće se zaustaviti dok se ne ispune svi zahtevi protesta, rekao je brucoš FPN-a Vuka Aleksić.

„Skoro ništa nije urađeno kako bismo sprečili buduće tragedije, a trovači javnog prostora nas i dalje truju i emituju nasilje“, rekao je on ispred tužilaštva.Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica govorio je o tome kako su meštani iz doline Jadra izloženi pritiscima od kada su se pobunili protiv izgradnje rudnika litijuma kompanije Rio Tinto.

„Ne samo mi, već širom Srbije, gde je neko bacio oko na neki resurs. Nama je odavno jasno da smo prodati na svetskoj pijaci, samo je još potrebno otvoriti vrata, da okupatori i tajkuni dođu po obećano“, rekao je Kokanović.

Dan ranije, protesti protiv nasilja održani su u nekoliko gradova u Srbiji, demonstranti su šetali u Novom Sadu, Jagodini, Bogatiću, Kragujevcu i Vranju, dok je u Nišu umesto šetnje održan performans ispred gradske kuće.

Miloš Todorović, jedan od učesnika protesta u Beogradu, kaže za BBC da je sada manji intenzitet protesta nego prvih nedelja, ali da veruje da će se „kasnije okupiti svet“.

„Bili smo skoro na svim protestima, došli smo žena i ja, čak i ćerka iz Los Anđelesa koja je izrazila želju da vidi kako će da izgleda. Razmišljam kako protiv sile mirnim demonstracijama. Treba nam bunt na nivou cele Srbije. Samo 10% Beograđana, 200.000 ljudi, dovoljno je“, kaže on.

protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

BBC

Učesnica protesta 38-godišnja Irena kaže da je duboko razmišljala o odlasku iz Srbije, ali da je „iz ljubavi prema gradu i zemlji ostala“.

„Razumem mnoge probleme koje moja zemlja ima i verujem da je ono što poslednje ostaje građanska dužnost i volja koju treba da izrazimo, jer ako svi upadnemo u apatiju i pustimo da se ovakve stvari dešavaju, ne vidim gde to vodi“, navodi ona.

Protestne šetnje, koje traju već skoro tri meseca u gradovima širom Srbije, započele su posle masovnih pucnjava u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i okolini Mladenovca i Smedereva, kada je ubijeno 19 ljudi.

Demonstranti iz nedelje u nedelju traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.

Međutim, ni posle uporno ponavljanih zahteva, vlast ne pristaje na njih, što pokazuje i glasanje u Skupštini Srbije gde je izglasano poverenje ministru policije Bratislavu Gašiću.

Zašto se ovog puta protestovalo ispred Tužilaštva?

protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

BBC

Deo opozicionih poslanika koji organizuju proteste rekli su da je deo javnosti revoltiran što se republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac godinama ne oglašava o aferama koje su potresale vlast Srpske napredne stranke.

Zagorka Dolovac dobila je treći put poverenje poslanika Skupštine Srbije 22. jula 2021. godine, kada je izabrana na treći šestogodišnji mandat na čelu Republičkog javnog tužilaštva.

Kako je BBC na srpskom ranije pisao, iako je već gotovo 12 godina na najmoćnijoj tužilačkoj funkciji, o njoj se ne zna mnogo – malo je onih koji je lično poznaju, još manje je onih koji žele da pričaju o njoj, a gotovo svi su iz sfere pravosuđa.

Jedni kažu da je „bez svojstava“ i da se ne meša u vlastiti posao, a drugi da je velika profesionalka koja saradnicima redovno daje podršku i sigurno upravlja brodom – tužilačkog sistema.

Više pročitajte u posebnoj priči.

protest, Beograd, Srbija protiv nasilja

BBC

Među transparentima koji su demonstranti pisalo je i „Tužio bih tužilaštvo ali nemam kome“ kao i fotografije i lik Zagorke Dolovac od stiropora sa natpisom „Evo me, nisam se sakrila“, što aludira na to da republička javna tužiteljka izbegava medije i retko se obraća javnosti.

Zašto se protest zove ‘Srbija protiv nasilja’

protest

BBC

Početkom maja ove godine, u samo dva dana, na teritoriji Beograda dogodile su se dva masovna ubistva koja su potresla i šokirala Srbiju.

Najpre je 13-godišnji dečak, prema policijskoj istrazi, upao u školu koju je pohađao u centru Beograda i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.

Samo dan kasnije, u beogradskoj prigradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih ljudi.

Danima kasnije, mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.

U oba slučaja, istraga još traje.

Osumnjičeni za ubistvo u Mladenovcu je u pritvoru, kao i pojedini članovi njegove uže porodice.

Maloletni dečak, koji se tereti za zločin u beogradskoj školi, nalazi se na Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu.

Protiv njegovog oca koji je u pritvoru vodi se istražni postupak pod sumnjom da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, za koje je zaprećeno do 12 godina zatvora.

U međuvremenu je istraga pokrenuta i protiv dečakove majke za koju se utvrđuje da li je počinila krivično delo zapuštanja i zlostavljanja maloletnika.

protest

BBC

Koji su zahtevi opozicije?

Iako vlast ne ispunjava nijedan zahtev, opozicija ne odustaje i tvrdi da će protestovati dok se oni ne ispune.

Međutim, na dugotrajnoj sednici Skupštine Srbije, vladajuća koalicija je odbila sve zahteve.

Opozicija traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.

Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.

Tokom jednog od prethodnih protesta, demonstranti su išli u šetnju upravo pred zgradu TV Pink.

„Srbija protiv nasilja”, mesec dana od tragedije
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari