Ako čitate ovo sa vašeg telefona ili laptopa, zastanite na trenutak da razmislite o materijalima koji vam omogućuju da nastavite sa skrolovanjem.
Vi možete da koristite vaš telefon zbog minerala po imenu koltan koji se koristi u prenosivim elektronskim uređajima.
Otprilike 60 odsto svetskih rezervi koltana nalazi se u Demokratskoj Republici Kongo, a većina podzemnih slojeva potiče sa istoka zemlje – iz pokrajina Kivu.
Zašto je to važno?
- Pohrlili da se prijave u vojsku Konga, u stampedu nastradalo 37 ljudi
- Iz Rusije s ljubavlju: Zašto Vagner ‘uspeva’ u Africi
- Zašto Francuska ima vojne baze u Africi
Istočna Demokratska Republika Kongo (DRK) trenutno je zahvaćena žestokim borbama između pobunjeničke grupe M23 i vladinih snaga.
Od oktobra 2023. godine, raseljeno je više od 2,5 miliona ljudi, a poginule su stotine, dok neprekinuti sukob preti da dodatno destabilizuje region.
Kako se došlo dovde?
Protekle tri decenije, istočni DRK koji je bogat mineralima doživeo je stalna previranja zbog političkih nesuglasica, sporova oko resursa i etničkih napetosti.
Aktuelni sukob između pobunjeničke grupe M23 i vlade započeo je 2012. godine.
Grupa je dobila naziv po mirovnom sporazumu od 23. marta 2009. godine kojim je okončan prethodni sukob koji je trajao između 2006. i 2009. godine.
M23 su se latili oružja zato što su tvrdili da vlada nije sprovela ovaj sporazum u delo.
Pobunjenici su rekli da se bore protiv političke marginalizacije i odsustva etničke zastupljenosti manjine Tutsija u regionu.
Pobunjenička grupa koju predvode etnički Tutsi brzo su stekli kontrolu nad ogromnim delovima teritorije u pokrajini Severni Kivu, koji obuhvataju i prestonicu pokrajine Gomu.
Godine 2013, oni su zauzeli i sam grad na 10 dana pre nego što su ga napustili usled velikog međunarodnog pritiska.
Oni su pristali na primirje i demobilizaciju, ali su se 2021. godine ponovo latili oružja, rekavši da je vlada prekršila obećanja.
Najnovije bojište je grad Sake, 25 kilometara severozapadno od Gome.
Vlada DRK je iznova optuživala susedne zemlje, pogotovo Ruandu, za direktnu ili indirektnu podršku pobunjeničkoj grupi M23, što je optužba koju Ruanda uporno negira.
Ko su ključni igrači?
Skorašnja eskalacija neprijateljstava dovela je do okršaja pobunjeničke grupe M23 i vladinih snaga koje podržavaju provladine oružane grupe.
Vladine borce takođe podržava regionalni južnoafrički blok od 16 članica, Južnoafrička razvojna zajednica (SADC), kao i Burundi.
SADC je preuzela dužnost od Regionalnih snaga istočnoafričke zajednice predvođenih Kenijom (EACRF), koje su napustile istočni DRK u decembru, godinu dana nakon što su tu bile razmeštene.
Predsednik Demokratske Republike Kongo Feliks Čisekedi, koji trenutno služi drugi mandat, zarekao se da će ugušiti pobunu i sačuvati teritorijalni integritet zemlje.
Međutim, vojni napori vlade naišli su na čvrst otpor dobro naoružane i organizovane pobunjeničke grupe M23 koji je produžio sukob i pogoršao patnju civila.
Zašto je Goma važna?
Goma je treći najveći grad u Demokratskoj Republici Kongo i glavni grad pokrajine Severni Kivu.
Pored toga što je bogat koltanom, istočni DRK takođe ima rezerve zlata i kalaja.
Ovi resursi odavno su izvor svađe među raznim oružanim grupama koje žele da uspostave kontrolu, uprkos međunarodnom pritisku i mirovnim sporazumima čiji je cilj da se okonča sukob.
Istočni DRK takođe ima ogromnu međunarodnu i geopolitičku važnost.
Region služi i kao ključna tranzitna tačka za trgovinu i humanitarnu pomoć.
Njena strateška lokacija blizu granice sa Ruandom čini je udarnom tačkom za regionalnu stabilnost i bezbednost.
Ona ima i ogromnu bazu mirotvoraca Ujedinjenih nacija, koja je privukla mnoštvo kompanija, međunarodnih organizacija i diplomatskih konzulata.
Kontrola nad Gomom pruža značajnu prednost u regionalnoj preraspodeli snaga.
Ko god kontroliše grad može da utiče na političke i ekonomske interese širom afričkog regiona Velikih jezera.
Kakva je ljudska cena?
Humanitarna situacija u istočnom DRK rapidno se pogoršava zbog tekućeg nasilja.
Hiljade civila bilo je primorano da napusti domove i potraži utočište u prenaseljenim kampovima za raseljene ili susednim zemljama.
UN kažu da bi broj interno raseljenih u DRK mogao da bude i 6,9 miliona ljudi.
Pobunjenici takođe blokiraju dva glavna puta za Gomu sa severa i zapada, sprečavajući pristizanje namirnica.
Humanitarne organizacije upozoravaju na predstojeću humanitarnu krizu, sa ograničenim pristupom osnovnim potrepštinama kao što su hrana, voda i zdravstvena nega, što samo pogoršava patnju ugroženog stanovništva.
„Narušena su sredstva za zarađivanje za život ljudi, a očekuje se da će se već ionako zabrinjavajuća situacija sa dostupnošću hrane još više pogoršavati sa sve većim stepenom akutne nedostupnosti hrane – što znači da možemo da očekujemo i smrti“, kaže šefica za vanredne situacije VFP-a za istočni Kongo Sintija Džons.
„To će dodatno pogoršati zaštitu i rodno zasnovano nasilje sa kojim se suočavaju žene, devojčice i dečaci.“
Put do mira?
Postizanje trajnog mira u Gomi zahteva rešavanje korena problema sukoba.
To su tvrdnje o političkoj marginalizaciji, tribalizam i nesposobnost vlade da održi i do kraja primeni sporazume o primirju.
Politički dogovor koji je okončao okupaciju Gome od M23 pre 10 godina nikada nije do kraja sproveden a naknadni pokušaji za postizanje primirja takođe su bili neuspešni, tokom kojih su obe strane konstantno optuživale jedna drugu.
Pobunjenička grupa M23 zahteva da bude integrisana u kongoansku nacionalnu armiju i da postane priznata politička stranka.
Oni iznova tvrde da žele da održe mirovne pregovora sa Kinšasom, ali predsednik Čisekedi kaže da vlada nije otvorena za pregovore.
Uz to, regionalna saradnja je ključna za postizanje bilo kakvog trajnog mirovnog sporazuma.
Susedne zemlje – pune nepoverenja – moraće da sarađuju da bi se sprečilo uplitanje spoljnih sila i podržali napori za stabilizaciju regiona.
Sukob u Gomi je složena međuigra nerazrešenih istorijskih računa, sporova oko resursa, etničkih napetosti i geopolitičkih interesa.
Razumevanje ove ključne dinamike od suštinske je važnosti za utiranje puta do mira i stabilnosti u jednom od najnestabilnijih afričkih regiona.
Dodatno izveštavanje: Lalilah Muhamed i Marta Pausili
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.