Dušan Tadić

GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images

Od prethodnog Mundijala, svet se umnogome promenio – izborio sa pandemijom korona virusa, suočio sa ratnim sukobom Rusije i Ukrajine i strahom od ekonomske krize. Ali nešto je ostalo isto, pa navijači i sada sa nestrpljenjem i uzbuđenjem očekuje početak Svetskog prvenstva.

Šampionat u Kataru otvara domaćin u nedelju, utakmicom protiv Ekvadora.

Na Mundijalu učestvuju 32 reprezentacije podeljene u osam grupa, a sa Balkana učestuvuju dva tima – Srbija i Hrvatska.

Katarske vlasti prethodnih meseci suočile su sa brojnim optužbama zbog navodnog kršenja prava radnika migranata, kao i zbog odnosa prema pripadnicima LGBT populacije.

Zvanična Doha je negirala optužbe i saopštila da su svi dobrodošli dok poštuju zakone Katara.

Titulu prvaka sveta brani Francuska, koja je u finalu Svetskog prvenstva 2018. u Rusiji pobedila Hrvatsku 4:2.

Šampionat u Kataru nosi epitet istorijski iz dva razloga – prvi put se igra u zimskom periodu i do sada domaćin nije bila zemlja iz arapskog sveta.

Šta čeka Srbiju, a šta Hrvatsku?

Hrvatska će igrati u Grupi F sa reprezentacijama Maroka, Belgije i Kanade, dok će protivnici Srbije u Grupi G biti Brazil, Švajcarska i Kamerun.

„Srbija će ili igrati polufinale, ili neće proći grupu, a to sam i Piksiju (selektoru reprezentacije Srbije Draganu Stojkoviću) rekao.

„Raspored je mnogo težak – koliko god voleli Srbiju, Brazil je Brazil i biće važan psihološki momenat ako se izgubi na startu“, rekao je za BBC na srpskom Dejan Savićević, proslavljeni reprezentativac i predsednik Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG).

Prvu utakmicu će igrati sa Brazilom 24. novembra. Sledi susret sa Kamerunom 28. novembra, a poslednji meč u grupi će Srbija igrati sa Švajcarskom 2. Decembra.

„Treba biti pametan i ne težiti mnogo ka lepoti već ići na rezultat, barem u prvoj fazi da se postigne solidan uspeh da se prođe ta grupa, to je bitno.

„Onda je već drugačije, onda je malo i sreća, momenti odlučuju, inspiracije odlučuju, kad krenu eliminacije možeš da se malo već i opustiš i probaš da rizikuješ“, kazao je za BBC na srpskom Darko Pančev, nekadašnji golgeter Crvene zvezde i reprezenatacije Jugoslavije.

On smatra i da neće biti preveliki neuspeh ako Srbija ne prođe prvu fazu takmičenja.

„Jaki su rivali u grupi, ova ekipa Švajcarske igra zajedno već pet, šest godina, ne treba da se potcene, a bogami i Kamerun koji je uz Nigeriju već decenijama najbolja reprezentacija u Africi“, objašnjava Pančev.

Za Dejana Savićevića, Hrvatska ponovo ima talentovanu ekipu koja može do dobrog rezultat.

„Oni su imali dobru generaciju igrača, nacionalni naboj veći nego što je imala Srbija, odnos prema državnom grbu je bio bolji u odnosu na srpsku reprezentaciju.

„Njima i sad isplivavaju igrači, iako su mnogi završili karijeru.“

Reprezentacija Hrvatske jednom je bila treća (1998), a jednom druga (2018) na svetskim fudbalskim prvenstvima.

Od sticanja nezavisnosti, Srbija je u dva navrata igrala na Mundijalima – 2010. i 2018. i oba puta je takmičenje završavala u grupnoj fazi takmičenja.

Koje svetske zvezde propuštaju Mundijal?

Francuski vezista Ngolo Kante neće moći da pomogne reprezentaciji u pokušaju da odbrani titulu prvaka sveta sa Mundijala u Rusiji

Povreda Sadija Manea, napadača Bajerna iz Minhena i najboljeg igrača Senegala, razočarala je navijače ove selekcije, koji su se nadali da bi njihova reprezentacija mogla da odigra važnu ulogu na SP posle osvajanja titule prvaka Afrike prošle godine.

Mane je pre nedelju dana igrajući za klub povredio potkoleničnu kost, ali su u selekciji Senegala odlučili da ga povedu na Mundijal.

Ipak, neizvesno je da li će uopšte biti u stanju da izađe na teren, a iz tamošnjeg saveza potvrdili su da to neće biti moguće u „prvim utakmicama“.

On je poslednji u nizu zvezda koje neće zaigrati u Kataru.

Od ranije je poznato da reprezentaciji Francuske neće moći da pomognu vezisti Ngolo Kante iz Čelsija i Pol Pogba iz Juventusa, koji su pre četiri godine u Rusiji bili važni igrači u pohodu na titulu prvaka sveta.

Holandija će u Katar krenuti bez Žoržinja Vajnalduma, fudbalera italijanske Rome, koji zbog loma potkolenice više neće igrati do kraja godine.

Dvojac defanzivaca londonskog Čelsija, Ris Džejms i Ben Čilvel, neće nastupati za selekciju Engleske na Mundijalu, Argentina će put Arabijskog poluostrva bez veziste Đovanija lo Selsa, a Nemačka bez Tima Vernera, napadača Lajpciga.

U ekipi Portugala neće biti napadača Liverpula Dijega Žote, a Brazil, rival Srbije u grupi G, igraće u Kataru bez Dioga Karlosa, defanzivca Aston Vile, kao i Artura Mela, veznog igrača Liverpula.

Kritike zbog odnosa prema radnicima i LGTB ljudima

U februaru 2021, britanski list Gardijan objavio je da je oko 6.500 radnika migranata iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke umrlo u Kataru otkako je Katar dobio organizaciju Mundijala.

Tvrdnja o broju umrlih zasniva se na podacima ambasada pomenutih zemalja u Kataru.

Ipak, katarske vlasti tvrdi da je ukupan broj netačan, jer nisu umrli radili poslove u vezi sa mundijalskim projektima.

„Ja sam Evropljanin. Za sve ono što smo radili širom sveta u prethodnih 3.000 godina, morali bi da se izvinjavamo sledećih 3.000 godina, a ne da sada držimo predavanja o moralu“.

„Ako je Evropa zaista zabrinuta za sve ove ljude, može da stvori legalne kanale, kao što je to uradio Katar, pa da radnici dođu u Evropu. Da im daju budućnost, da im pruže nadu.

„Zaista mi je teško da razumem kritike. Moramo da ulažemo da pomognemo ljudima, da ih obrazujemo i stvorimo im bolju budućnost“, rekao je dan pre početka Mundijala Đani Infantino, predsednik FIFA.

Brojne nevladine ogranizacije, ali i vlade evropskih država mesecima uoči turnira izražavale su zbog toga kako se LGBT+ ljudi tretiraju u Kataru, gde su istopolni odnosi kažnjivi po zakonu.

Organizatori Svetskog prvenstva tvrde su da su „svi dobrodošli“ da posete zemlju da gledaju utakmice i ističu da niko neće biti diskriminisan.

Međutim, Naser al Kater, izvršni direktor Mundijala, rekao je da vlada neće menjati zakone o homoseksualnosti, zahtevajući od posetilaca da „poštuju njihovu kulturu“.

Kako je Katar dobio organizaciju Mundijala?

Katar 2022 bio je kontroverzan od prvog trenutka kad ga je 2010. godine najavilo vodeće telo svetskog fudbala – FIFA.

Kao veoma mala (ali izuzetno bogata) država sa oskudnom fudbalskom istorijom i bez uspešne kvalifikacije na Svetsko prvenstvo, za mnoge je bio šok kad je Katar pobedio konkurenciju u vidu zemalja kao što su SAD, Australija, Južna Koreja i Japan.

Odluka je dovela do optužbi da su zvaničnici FIFA podmićeni da dodele SP Kataru, mada nezavisna istraga koju je svetska kuća fudbala kasnije naručila nije pronašla čvrste dokaze za to.

Predstavnici Katara negiraju optužbe da je kupio glasove delegata, ali je istraga francuskih vlasti o korupciji još u toku, a 2020. američki savez optužio je trojicu zvaničnika FIFA da su bili potplaćeni.

Sepp Blatter announces that Qatar has won the bid to host the 2022 World Cup

Getty Images
2010: Fifa boss Sepp Blatter announces that Qatar has won the bid to host the 2022 World Cup

Fudbal bez piva

Alkohol se neće prodavati na osam stadiona na kojima će se održavati Svetsko prvenstvo u Kataru nakon što je FIFA promenila pravila dva dana pre početka turnira.

Alkohol je trebalo da se služi „u određenim delovima stadiona“, uprkos tome što je njegova prodaja strogo kontrolisana u ovoj muslimanskoj zemlji.

Posetioci u korporativnim delovima stadiona će i dalje moći da kupe alkohol.

Badvajzer, veliki sponzor FIFA, u vlasništvu je belgijske kompanije za proizvodnju pića i piva AB InBev (AB InBev) i ima ekskluzivna prava da prodaje pivo na Svetskom prvenstvu.

„Posle razgovora katarskih vlasti i FIFA, doneta je odluka da se prodaja alkoholnih pića obavlja samo na FIFA festivalu navijača, drugim mestima namenjenim navijačima i u licenciranim prostorima, uklanjajući prodajna mesta na kojima se nudi pivo sa katarskih stadiona za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022″, navodi se u saopštenju FIFA.

Dodaje se da će bezalkoholno pivo ostati u ponudi na stadionima.

Zašto se Svetsko prvenstvo u Kataru održava u zimu?

Svetsko prvenstvo u fudbalu obično se održava u junu i julu, ali prosečne temperature u Kataru u to doba godine iznose oko 41 stepen Celzijusa, a mogu da dostignu i 50 stepeni – što je pretoplo da bi se bezbedno boravilo napolju, a kamoli igrao fudbal najmanje 90 minuta.

Tokom procesa kandidature, Katar je obećao naprednu rashladnu tehnologiju za stadione, terene za trening i zone za navijače.

Ova tehnologija trebalo je da spusti temperaturu na 23 stepena Celzijusa.

Međutim, FIFA je 2015. godine donela odluku da se turnir ipak održi u zimu.

Click here to see the BBC interactive


Pogledajte video

Danski reporter morao da prekine uključenje uživo iz Katara
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviterui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari