Takuma Asano

Reuters/Lee Smith
Takuma Asano u akciji prilikom postizanja pobedničkog gola

Ono što je u utorak počela Saudijska Arabija, dan kasnije nastavio je Japan, koji je srušio četvorostrukog svetskog šampiona Nemačku (1:2) i priredio još jedno veliko iznenađenje tokom uvodnog dela Svetskog prvenstva u fudbalu.

Heroj trijumfa azijske selekcije bio je napadač Takuma Asano, bivši fudbaler beogradskog Partizana, koji je golom 83. minutu doneo veliki preokret njegovom timu.

Ni prvi meč dana nije protekao prema očekivanjima većine ljubitelja fudbala, jer je vicešampion sveta Hrvatska odigrala nerešeno protiv autsajdera Maroka (0:0).

Hrvatski tim predvođen Lukom Modrićem, jednim od najboljih fudbalera sveta, pored njega u startnoj postavi imala je još samo tri igrača iz finala Mundijala u Rusiji, a protiv afričke selekcije uopšte nije bio dominantan.

Modrić je na ovom meču postao prvi fudbaler u istoriji koji je igrao na evropskim i svetskim prvenstvima u tri različite decenije.

Španija je u Grupi E deklasirala Kostariku – 7:0, dok je u drugoj utakmici Grupe F Belgija kaznila Kanadu za silne promašaje – 1:0.

Nemačka – Japan 1:2 (Grupa E): Bivši napadač Partizana za senzaciju

Japan, Takuma Asano

Reuters/Fabrizio Bensch

Početak utamice protekao je prema očekivanjima – Nemačka je povela golom Ilkaja Gundogana iz jedanaesterca u prvom poluvremenu, a igrači nemačkog selektora Hansija Flika propustili su još nekoliko prilika da uvećaju prednost.

Golman Šuiči Gonda održao je Japan u životu tokom prvog poluvremena, da bi u poslednjih 15 minuta njegova selekcija okrenula rezultat sa rezervnim igračima u glavnim ulogama.

Prvo je vezista Ritsu Doan izjednačio u 75. minutu, da bi pobedu „samurajima“, kako je nadimak japanske selekcije, doneo Takuma Asano, napadač nemačkog Bohuma.

Prihvatio je dugu loptu, pretrčao nekoliko desetina metara i snažnim udarcem pod prečku savladao je Nojera za neopisivo slavlje japanskih igrača i navijača na tribinama stadiona Kalifa.

Da li će se Nemcima ponoviti Rusija?

Nemačka je prethodni Mundijal u Rusiji 2018. godine želela da zaboravi.

Bila je tada poslednja u svojoj grupi i došla je na Svetsko prvenstvo u Kataru sa nadom da će novi selektor Hans Flik sa mladim zvezdama povesti u novu eru.

Ali pognute glave i bes na licima ponekih igrača Nemačke bili su podsetnik na dešavanja pre četiri godine.

Tim Japana je bio uporan, energičan, uprkos vođstvu Nemačke i nekoliko dobrih prilika da poveća vođstvo, pre svih Gundogan i Antonio Rudiger.

Posle preokreta Japana, Nemačka je svim silama pokušavala da izjednači, i golman Manuel Nojer je krenuo u napad, a japanski navijači su pretrnuli u poslednjim trenucima utakmice kada je Leon Gorecka šutirao zamalo pored gola Japana.

U narednom kolu Nemačka igra protiv Španije u nedelju, a potom u poslednnjoj rundi protiv Kostarike.

Japan celebrate

Getty Images
Slavlje fudbalera Japana

Protest Nemaca: Ruka preko usta zbog kapitenske trake

Germany line up before the game against Japan in their World Cup opener

Getty Images

Timska fotografija Nemačke uoči početka meča protiv Japana bila je drugačija nego inače – igrači su bili poređani u dva reda, što je uobičajeno, ali su usta prekrili šakama.

Bio je to njihov način da se usprotive pretnjama iz FIFA da će sudije dodeljivati žute kartone kapitenima selekcija koji na teren izađu sa trakama duginih boja, kojim se pruža podrška LGBT+ zajednici.

„Ovo nije politički gest. O ljudskim pravima se ne pregovara. Trebalo bi da budu zagarantovana, ali to nije slučaj.

„Zbog toga je ova poruka jako važna za nas. Zabrana trake za nas je isto što i zabrana slobode govora. Ostajemo pri našem stavu“, poručili su iz Nemačkog fudbalskog saveza na Tviteru.

Manuel Nojer, kapiten „pancera“, kako nemačku selekciju mnogi nazivaju, nosio je kapitensku traku duginih boja, koja je bila prekrivena dresom.


Kostarika – Španija 0:7 (Grupa E)

Španija

Abir Sultan/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Prošla je decenija otkako su Španci poslednji put osvojili veliki trofej, a njihova „zlatna generacija“ je bila svetski prvak 2010. i dvostruki evropski prvak 2008. i 2012. godine.

Selektor Luis Enrike napravio je novi španski tim koji će u Kataru probati da oživi staru slavu, sa prosečnom starošću ekipe od samo 25 godina.

Mladi španski lavovi potrudili su se da selektoru i naciji već u prvom utakmici na Mundijalu pokažu da nije pogrešio – samleli su Kostariku.

Goleadu je otvorio Dani Olmo u 11. minutu, a to je bio i 100. pogodak Španije u njenim ukupnim učešćima na svetskim prvenstvima.

Već posle pola sata igre na semaforu je pisalo 3:0. Strelci drugog i trećeg gola bili su Asensio i Tores iz penala.

U nastavku još četiri komada u mreži Kejlora Navasa, nekadašnjeg golmana Real Madrida, a sada Pari Sen Žermena.

Tores je postigao svoj drugi gol u 54. minutu, potom se u strelce upisao Paez Gavira Gavi (74.), a u sudijskoj nadoknadi još dva pogotka – Soler u 90. i Alvaro Morata u 90+3.

Moglo je da ih bude još…

Potpuna dominacija Španije i poruka ostalim reprezentacijama, pre svega Francuskoj.

Španija je napravila veliki korak ka drugoj rundi takmičenja, ali je očekuju dva teška ispita, najpre protiv Nemačke koja mora da se vadi, a potom i Japana.

Hrvatska – Maroko 0:0 (Grupa F): Bleda igra vicešampiona sveta

Utakmica je bila prilično spora, jer su i jedni i drugi igrali veoma oprezno, pre svega gledajući kako da ne izgube.

Prvu priliku imali su Hrvati u 17. minutu, kada je preko gola šutirao Ivan Perišić, da bi šansu utakmice u 45. minutu propustio Nikola Vlašić.

Jednu priliku imao je i Modrić pred sam kraj poluvremena.

Marokanci su tokom meča možda bili borbeniji tim, ali su i oni bili iako takođe prilično daleko od protivničkog gola.

Odatle su u 60. minutu pokušali da ugroze gol Hrvatske – pravu bombu je sa 30 metara poslao Ašraf Hakimi, ali je Dominik Livaković uspeo nekako da boksuje i spase mrežu.

Do kraja utakmice ni jedni, ni drugi nisu uspeli da obraduju navijače.

Afrička reprezentacija na stadionu je imala i daleko veću podršku, tribine Al Bajt stadiona bile su potpuno obojene u crvenu boju i na početku meča grmela je himna Maroka.

Croatia's Nikola Vlasic has a shot saved by Morocco's Yassine Bounou

Reuters
Šansa Nikole Vlašića

Neki rekordi su ipak pali, Luka Modrić je postao prvi fudbaler u istoriji koji je igrao na evropskim i svetskim prvenstvima u tri različite decenije.

Hrvatska je od sticanja nezavisnosti posle raspada Jugoslavije bila redovan učesnik Mundijala – propustila je samo Južnu Afriku 2010. godine – sa kojih je donela jednu bronzu i jedno srebro.

Prvu je osvojila već 1998. u Francuskoj, da bi pre četiri godine od njih bila bolja Francuska.

Maroku je ovo šesti Mundijal na kojem učestvuju, a najbolji učinak su imali 1986. u Meksiku, kada su jedini put prošli grupu i ispali u šesnaestini finala.

Prvo kolo Grupe F biće završeno večeras od 20 časova, kada na megdan izlaze Belgija i Kanada, za koju brani Milan Borjan, golman Crvene zvezde.

Mundijal je počeo u nedelju, kada je Katar ubedljivo poražen od Ekvadora, što je prvi poraz nekog domaćina u prvoj utakmici Mundijala u istoriji.

Drugi dan turnira obeležio je rafal Engleza protiv Irana, a treći šokantna pobeda Saudijske Arabije protiv favorizovane Argentine.

Kanada – Belgija 0:1 (Grupa F)

Batšuaj je savladao Milana Borjana, golmana Kanade i Crvene zvezde

Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Batšuaj je savladao Milana Borjana, golmana Kanade i Crvene zvezde

Džon Herdman, selektor Kanade, priznao je uoči utakmice, da će morati da se uštine kada njegova ekipa izađe na teren protiv Belgije u prvoj utakmici Kanade na nekom svetskom prvenstvu posle 36 godina.

Herdman, 47-godišnjak iz grada Konseta koji se bavi proizvodnjom čelika i koji nema igračko iskustvo, verovatno se uštinuo još jednom kada je gledao kako je njegov tim saterao u ćošak mnogo ugledniju i cenjeniju reprezentaciju koju predvode velike zvezde Kevin de Brujne, Eden Azar i golman Tibo Kurtoa.

Kanada je bila vrlo blizu novog velikog iznenađenja na Mundijalu.

Penal, silne prilike, razigranost – sve je to bilo na strani Kanađana, ali je fudbal pokazao da je i prelepa, ali i okrutna igra.

Odnos u šutevima ka gol rivala – 16:4 u korist Kanade dovoljno govori o tome kakav je bio poslednji meč dana.

Kanada je imala veliku priliku već na početku meča kada je fudbaler Bajerna Alfonso Dejvis šutirao sa bele tačke, ali je Kurtoa potvrdio reputaciju jednog od najboljih golmana sveta.

Belgija, Kurtoa, penal

Pool via REUTERS/Julian Finney
Kurtoa brani penal Dejvisu

Imali su Kanađani još prilika, napadali u talasima, osetili su krv grogirane Belgije, sudija ih je možda ošgtetio za još dva penala u prvom poluvremenu, a onda su kažnjeni.

Miču Batšuaj je u 44. minutu jeddnostavno i efektno pogodio mrežu Kanade koju brani Milan Borjan, golman Crvene zvezde.

Primio je loptu između dva defanzivca, i iz poluvoleja poslao loptu pored Borjana.

Gol je značio olakšanje Belgijancima koji su bili u nokdaunu…

Kanađani su zaslužili mnogo više u njihovoj četvrtoj utakmici na svetskim prvenstvima u istoriji.

Hrvatskoj neće biti nimalo lako protiv Kanade, ali ni Belgijancima protiv Maroka u narednom kolu.


Pročitajte naše ostale priče o Svetskom prvenstvu:


Click here to see the BBC interactive


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari