Desetine hiljada Meksikanaca koji idu u Katar upozoreni su da ostave tekilu kod kuće kako ne bi narušili običaje i zakone Katara, domaćina predstojećeg Svetskog fudbalskog prvenstva.
Očekuje se da će navijači iz latinoameričke nacije činiti jedan od najbrojnijih kontingenata stranih navijača u muslimanskoj zemlji bliskoistočnog zaliva.
„Stalno volimo da pevamo, pijemo i plešemo“, rekao je agenciji Frans pres Ektor Čaves, poznatiji kao Karamelo, koji je bio na 10 svetskih prvenstava.
Na stadionima širom sveta mnogi ga prepoznaju zahvaljujući njegovom zaštitnom znaku – ogromnom sombreru, meksičkom šeširu.
Meksikanci koji vole zabavu su dobrodošli u Katar pod uslovom da poštuju nekoliko pravila, rekao je Čaves, koga nazivaju i „ambasadorom navijača“.
„Zabranjeno je unositi alkohol u Katar“, upozorio je Čaves, koji će proslaviti 60. rođendan u bliskoistočnoj zemlji.
- Svetsko prvenstvo u fudbalu: Kada se održava i zašto je Katar domaćin
- Svetsko fudbalsko prvenstvo 2022: Preuzmite raspored utakmica
- Zašto je kontroverzno Svetsko prvenstvo u fudbalu u Kataru
Ali cena piva, nekoliko puta viša nego u Meksiku, možda će biti veliki problem za navijače iz centralnoameričke zemlje.
Čaves se nada da neće biti problema sa navijačima drugih reprezentacija učesnica Mundijala u Kataru.
Meksiko će u grupnoj fazi igrati protiv Argentine, Poljske i Saudijske Arabije.
„Poznajem predstavnika argentinskih pristalica. Ako se bilo šta desi, mogu da ga pozovem da smiri druge argentinske navijače“, rekao je on.
Očekuje se da će čak 80.000 Meksikanaca otići u Katar na Mundijal.
Plaćaju između 14.000 i 20.000 dolara za aranžman koji obuhvata letove, smeštaj i karte za tri utakmice grupne faze, prema Asocijaciji meksičkih turističkih agencija.
„Mnogi navijači štede četiri godine da bi mogli da odu na Svetsko prvenstvo“, rekao je predsednik te asocijacije Eduardo Panijagva Morales.
Ministar spoljnih poslova Marselo Ebrard upozorio je navijače da poštuju zakone, kulturu i religiju zemlje Bliskog istoka.
„Ne možemo da nosimo tekilu u prtljagu“, upozorio je visoki diplomata u avgustu.
Oko 15 pripadnika meksičke Nacionalne garde, nenaoružani i bez uniformi, biće u Kataru da bi bili veza između navijača i katarskih vlasti.
Meksikanci su obično jedna od najvećih grupa stranih navijača na svetskim prvenstvima – 15.000 je otišlo u Južnu Afriku 2010, 34.000 u Brazil 2014. i 44.000 u Rusiju 2018.
Nisu se baš svi ponašali uzorno.
„Pijani Meksikanac ugasio je večni plamen nepoznatog vojnika u Francuskoj 1998. urinirajući po njemu“, rekao je Čaves, osuduvši takvo ponašanje i nazvao ga „nečuvenim“.
U Južnoj Africi 2010, Meksikanac je priveden jer je pokušao da stavi sombrero na statuu borca protiv aparthejda Nelsona Mandele.
Najtragičnije je bilo u Brazilu 2014. kada je Meksikanac poginuo pošto je skočio sa broda za krstarenje koji je prevozio navijače na Mundijal.
Meksički fudbalski savez pokušava da suzbije homofobično skandiranje na stadionima, plašeći se da bi mogli da izgube ulogu zajedničkog domaćina Svetskog prvenstva 2026. sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadom.
Međunarodna fudbalska federacija do sada je 17 puta kažnjavala meksički savez zbog homofobičnog skandiranja, često upućenih protivničkim golmanima.
Uprkos temperamentnoj podršci, meksički navijači nikada se nisu radovali većem uspehu njihove reprezentacije.
Meksikanci nikada nisu otišli dalje od četvrtfinala, što su uspeli samo na svetskim prvenstvima 1970. i 1986. koji su bili organizovanoi upravo u Meksiku.
„To je veoma posvećena baza navijača čiji tim retko ispunjava očekivanja“, rekao je meksički pisac Huan Viljoro.
„Ali da postoji Svetsko prvenstvo za navijače Meksiko bi stigao do finala“, dodao je on.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.