Ilustracija Donalda Trampa kako drži bitkoin

Getty Images
Vrednost bitkoina je porasla na 100.000 dolara (oko 97.000 evra) u decembru

Sa bitkoinom, čija vrednost je prešla 97.000 evra u 2024. godini, i veštačkom inteligencijom koji ulaze u naše džepove i telefone, šta nam u tom svetu donosi Nova godina?

Ben Moris i Zoe Klejnman, BBC tehnologija

Ben Moris, urednik BBC tehnologija

Pred kraj 2022. godine, izgledi za poslovanje kriptovalutama bili su sumorni.

Jedna od najvećih platformi za trgovanje kriptovalutama FTX je propala, a njen osnivač Sem Benkmen Frid je u martu 2024. godine osuđen na 25 godina zatvora zbog pronevere više od osam milijardi američkih dolara klijenata i ulagača.

Ovaj skandal je poljuljao poverenje u čitav sektor.

Činilo se da će kriptovalute ostati tržišna niša za koju je zainteresovan relativno ograničen, ali entuzijastičan broj ljudi.

Ali samo nekoliko meseci kasnije, entuzijama se vratio u ovu industriju, koji je potkrepljen pobedom Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Državama (SAD) koji su održani 5. novembra prošle godine.

Smatra se da će Tramp biti naklonjeniji sektoru kriptovaluta i za sada se čini da je to istina.

Početkom decembra Tramp je rekao da će imenovati Pola Etkinsa za predsednika Komisije za hartije od vrednosti i berzu, u kojoj je nekada vršio funkciju poverenika.

Veruje se da je Etkins mnogo veći pobornik kriptovalute nego odlazeći predsednik Geri Gensler.

Objava o Etkinsovonom imenovanju je pomogla da vrednost bitkoina, najveće od mnogih kriptovaluta, poraste iznad 100.000 američkih dolara.

„Zbog Trampove pobede možete očekivati da će u 2025. godini biti doneti proaktivni propisi.

„Neka negativna pravila će biti uklonjena, što će omogućiti bankama i drugim institucijama da uđu na tržište kriptovaluta“, kaže Džefri Kendrik, šef istraživanja digitalne imovine u britanskoj multinacionalnoj banca Standard Chartered.

Kendrik posebno ukazuje na smernice koje je izdala Komisija za hartije od vrednosti i berzu pod nazivom SAB 121.

Od kada je stupila na snagu 2022. godine, bankama i drugim finansijskim kompanijama je otežano pružanje usluga u oblasti kriptovaluta.

Takav potez bi mogao da pomogne Trampu da ispuni obećanje koje je dao u julu da će SAD postati svetska prestonica kriptovaluta.

Ako se to dogodi, biće to veliki zaokret u odnosu na 2021. godinu kada je Tramp bitkoin opisao kao „prevaru“.

Žema gleda u mobilni telefon

Getty Images
Koliko želite da veštačka inteligencija zna o vama

Veštačka inteligencija se personalizuje – Zoi Klajnman

Kako se alati veštačke inteligencije useljavaju u naše telephone preko usluga za uređivanje fotografija, prevođenje i pretraživanje na internetu koje nude kompanije kao što su Epl (Apple), Gugl i Samsung, na početku smo ere u kojoj veštačka inteligencija postaje važan deo našeg digitalnog života i sve korisnija za lične potrebe.

Međutim, uslov je da to i dozvolimo veštačkoj inteligenciji, a to znači da joj verujemo.

Uzmimo za primer upravljanje dvenim obavezama.

Alat veštačke inteligencije može efikasno da upravlja vašim rokovnikom ako mu dozvolite pristup.

Ali, koliko informacija bi trebalo da ima na raspolaganju?

Da bi alat bio istinski koristan, da li to znači da takođe treba da zna koje sastanke biste želeli da izbegnete ili o odnosima koje želite da držaite u tajnosti i od koga?

Da li želite da vam pruži sažetke terapija na koja idete ili lekarskih pregleda?

To su veoma lični podaci, a ako se podele sa drugim ljudima mogu da budu i izuzetno vredni i da vas dovedu u neprijatnu situaciju.

Da li imate dovoljno poverenja u velike tehnološke kompanije da im poverite ovakvu vrstu podataka?

Majkrosoft se mnogo trudi da to postigne.

Kompanija je upala u nevolje 2024. godine zbog alata pod nazivom Recall, koji prati i svakih nekoliko sekundi beleži sve što ste videli ili radili na vašem računar i zauzvrat vam daje mogućnost da pretražujete i „vraćate“ sve što ste ikada uradili na uređaju.

U međuvremenu je unela niz izmena u novu verziju koja nikada nije predstavljena, ali je spremna.

„Mislim da se krećemo ka značajno drugačijem novom dobu u kojem će u svakodnevnom životu uvek biti prisutni uporni i veoma sposobni saputnici kopiloti“, rekao mi je nedavno Mustafa Sulejman, šef odeljenja za veštačku inteligenciju u Majkrosoftu.

Uprkos izazovima, Ben Vud, glavni analitičar u kompaniji za tehnološka istraživanja CCS Insight, očekuje da se više personalizovanih usluga veštačke inteligencije pojavi tokom 2025. godine.

„Usluge će se stalno ažurirati u skladu sa izvorima podataka koji se uvećavaju, kao što su elektronska pošta, poruke, dokumenti, i interakcije na društvenim mrežama.

„To će omogućiti da usluga veštačke inteligencije bude posebno prilagođena načinu komunikacije i ličnim potrebama i sklonostima određene osobe“, kaže on.

Ali Vud priznaje da će davanje pristupa veštačkoj inteligenciji ličnim podacima biti veliki korak za korisnike.

„Poverenje će biti od suštinskog značaja“, kaže Vud.

Dva radnika u centrima za podatke

Getty Images
Investicije će biti najveće za centre za podatke

Prenos podataka – Ben Moris

Što se više sredstava ulaže u veštačku inteligenciju, tako će i rasti potreba za većim brojem data centara.

Obuka i upravljanje veštičkom inteligencijom zahteva mnogo računarske snage i najbolje funkcioniše sa najnovijim računarskim čipovima i serverima.

U narednih pet godina najveći korisnici podataka, među koje spadaju Gugl, Majkrosoft i Meta, mogli bi da ulože čak trilion dolara u data centre, kaže kompanija CCS Insight.

Samo u Evropi, između 2024. i 2028., očekuje se da će kapacitet data centara rasti u proseku za devet odsto godišnje, procenjuje kompaniji za promet nekretnina Savills.

Ali malo je verovatno da će ti novi objekti biti izgrađeni u gradovima gde se već nalaze data centri kao što su London, Frankfurt i Amsterdam.

Visoke cene nekretnina u tim gradovima kao i ograničeno snabdevanje električnom energijom znači da će investitori tražiti druga mesta za izgradnju tih objekata.

Kompanija Savills kaže da cena zemljišta u Londonu može da bude i do 20.5 miliona evra po jutru (oko 40.5 ara)

U Ujedinjenom Kraljevstvu novi data centri mogli bi da budu izgrađeni u gradovima kao što su Kembridž, Mančester i Birmingem.

Drugi gradovi u Evropi koji bi mogli da budu dom novim data centrima su Prag, Đenova, Minhen, Diseldorf, i Milano.

Nvidija crni čip

Getty Images
Vruće vlasništvo – tehnološke firme će se boriti da nabave novi Nvidijin računarski čip

U srcu nekih od tih novih data centara biće najnoviji kompjuterski čip kompanije Nvidia koja dominira tržištem čipova koji se koriste za veštačku inteligenciju.

Očekuje se da će čip Blackwell koji je predstavljen u martu 2024. godine početi da se isporučuje u većim količina 2025. godine.

Novi čip bi trebalo da omogući tehnološkim kompanijam da veštačku inteligenciju obučavaju četiri puta brže i omogući da ona radi 30 puta brže nego sada, kaže Vivek Arja, viši analitičar za poluprovodnika u Bank of America Securities, odeljenju za investiciono bankarstvo u američkoj multinacionalnoj kompaniji za finansijske usluge Bank of America.

Prema izveštajima, najveći kupci kompanije Nvidia – Majkrosoftt, Amazon, Meta, i američka firma za računarsvo u oblaku CoreWeave će verovatno prvi dobiti ovu tehnologiju.

Ali drugi kupci bi mogli da imaju poteškoća da se dočepaju ovog super čipa, jer će „isporuka biti ograničena 2025. godine“, kaže Arja.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Tehnološki trendovi u 2025.: Kriptovalute i personalizovana veštačka inteligencija 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari