Dvadeset dana posle pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje se bore za život, Tužilaštvo je saopštilo da je uhapšeno 11 osumnjičenih zbog propusta koji su doveli do tragedije.
Opozicija i građanska udruženja organizovali su niz protesta od tragedije 1. novembra, sa glavnim zahtevom da pravosudni organi utvrde krivičnu odgovornost i uhapse one za koje smatraju da su krivi za pad nadstrešnice.
U saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu navedeni su inicijali uhapšenih koji su osumnjičeni za teška krivična dela.
Četvoro osumnjičenih terete se za izazivanje opšte opasnosti, a ostalih sedmoro za nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Oba dela spadaju u teška krivična dela, a iz tužilaštva su saopštili da su zaprećene kazne zatvora od dve do 12 godina.
Inicijali osumnjičenih za izazivanje opšte opasnosti su: J.T., G.V., A.D. i N.Š.
Za nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova osumnjičeni su: S.N., M.J., Lj.M.M., M.S., D.J., M.G. i D.T.
Radio-televizija Srbije, Televizija N1, ali i nekoliko medija bliskih vlastima, javili su da je među uhapšenima i Goran Vesić, koji je nekoliko dana posle tragedije podneo ostavku na mesto ministra građevinarstva.
„Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu“, objavio je Vesić na društvenim mrežama.
„Dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje.
Uhapšeni su i njegova pomoćnica zadužena za železnički i intermodalni transport Anita Dimoski, Jelena Tanasković koja je dan ranije podnela ostavku na mesto vršiteljke dužnosti direktorke Infrastrukture železnice, kao i njen prethodnik Nebojša Šurlan, javio je RTS.
Za sada nema zvanične potvrde ove informacije.
- Tragedija u Novom Sadu: 14 ljudi poginulo na licu mesta, u bolnici preminula još jedna osoba
- Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina
- Novi protest zbog tragedije u Novom Sadu, traže se ostavke i hapšenja
Vest o hapšenju osumnjičenih objavljena je u trenutku kada su opozicioni političari treći dan zaredom došli ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu, koje su kritikovali zbog sporosti u utvrđivanju krivice za pad nadstrešnice.
Opozicija godinama optužuje vlast za potpunu kontrolu pravosuđa, što iz vlasti negiraju.
U nameri da dokažu da pravosuđe, jedno od glavnih poluga sistema države, nije nezavisno, opozicioni političari, među kojima su i poslanici u Skupštini Srbije, ispred zgrade tužilaštva i suda u Novom Sadu guraju se sa policajcima u punoj opremi za razbijanje demonstracija.
U prvom reagovanju na saopštenje tužilaštva, opozicioni političari koji protestuju ispred zgrade suda u Novom Suda su uzdržani.
„Pritisak je donekle postigao cilj“, rekla je opoziciona političarka Marinika Tepić za Televiziju N1 nakon što se gurala sa policijom.
„Nismo zadovoljni delima koja im se stavljaju na teret, jer su osumnjičeni za nešto što se sudi i za saobraćajnu nesreću, a ovo nije bila nesreća, ovo je bio zločin“, dodala je.
Kaže i da nisu osumnjičeni dogovarali poslove oko renoviranja stanice, već „vrh vlasti“ i da zato traže i njihovu odgovornost.
Rekla je i da opozicija neće odustati od akcija dok ne budu oslobođeni svi uhapšeni tokom ranijih protesta organizovanih posle tragedije.
U obrušavanju nadstrešnice 1. novembra na mestu je poginulo 14 ljudi, među kojima i nekoliko dece, a još troje teško povređeno.
U međuvremenu je preminula jedna od teško povređenih, čime se broj žrtava popeo na 15.
Zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, napravljena je 1964, a poslednjih godina je dva puta renovirana.
Najpre 2021, a potom i ove godine da bi u julu bila i svečano otvorena.
Predstavnici vlasti su odmah ustvrdili da nadstrešnica nije bila renovirana, što su pojedini stručnjaci opovrgli.
Nekoliko sati posle nesreće, iz Infrastrukture železnice Srbije rekli su da betonska nadstrešnica koja se 1. novembra urušila nije bila rekonstruisana.
Glavni izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC-CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“), ali su razne firme učestvovale u obnovi stanice.
Zbog tragedije, ostavku su do sada podneli Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine i Jelena Tanasković, v.d. direktorka Infrastruktura železnice.
- Tragedija u Novom Sadu: Ostavke još jednog ministra i direktorke Infrastruktura železnice
- Student svedok pada nadstrešnice na stanici u Novom Sadu
- Novi Sad ponovo stao zbog tragedije na Železničkoj stanici, preminula još jedna žrtva nesreće
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.