Tomislav Momirović drugi je ministar koji je podneo ostavku posle tragedije u Novom Sadu kada je 1. novembra u obrušavanju nadstrešnice na zgradi Železničke stanice poginulo 15 ljudi, a još dvoje teško povređenih se bore za život.
Ostavku na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine, Momirović je podneo 20. novembra Milošu Vučeviću, premijeru Srbije, prenosi Javni servis Srbije (RTS).
Novosadska železnička stanica dva puta je renovirana poslednjih godina, a Momirović je upravo u vreme prve rekonstrukcije 2021. vodio resor građevine u vladi Ane Brnabić, sadašnje predsednice skupštine.
Pre Momirovića, ostavku je nekoliko dana posle tragedije podneo Goran Vesić, ministar građevine.
Skupština još nije potvrdila Vesićevu ostavku.
Otkako je Vesić podneo ostavku, najviši zvaničnici Srbije, pre svih predsednik Aleksandar Vučić, govorili su da će ih ‘biti još’.
Vučić je to ponovio i dan pre Momirovićeve ostavke.
„Očekujem ostavke u vladi i drugim mestima. Ne može se izbeći odgovornost za tragediju u Novom Sadu“, rekao je Vučić u javnom obraćanju.
Iako je od tragedije prošlo 20 dana, još niko od nadležnih za održavanje i renoviranje stanice nije priveden.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da se vodi predistraga i da je saslušano desetine ljudi, među kojima i predstavnici Ministarstva građevine, železnice, projektanti i izvođači.
- I dalje bez odgovora nadležnih na tragediju u Novom Sadu
- Tragedija u Novom Sadu: 14 ljudi poginulo na licu mesta, u bolnici preminula još jedna osoba
- Protesti, incidenti i privođenja u Beogradu i Novom Sadu
Momirović je podneo ostavku u danu kada su opozicioni republički i pokrajinski poslanici u Novom Sadu blokirali zgradu suda i tužilaštva, negodujući zbog sporosti pravosudnih organa u utvrđivanju odgovornosti za tragediju.
Ministar građevine bio je od 2020. do 2022. godine.
Od oktobra 2022. godine, Momirović je vodio ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine u vreme premijerke Ane Brnabić, a zadržao je mesto i u maju 2024. godine u vladi Miloša Vučevića.
Pre ulaska u politiku, vodio je modnu kompaniju Mona i diplomirani je pravnik.
Ostavke odgovornih, zahtevi višenedeljnih protesta
Od tragedije u Novom Sadu, opozicija i građanski pokreti organizovali su niz protesta u Beogradu u Novom Sadu, tražeći ostavke najviših zvaničnika i utvrđivanje krivične odgovornosti za propuste u renoviranju stanice.
Između ostalog, traže ostavku premijera Miloša Vučevića, gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, objavljivanje ‘tajnih ugovora’ oko rekonstrukcije stanice, hapšenje odgovornih, kao i kontrolu infrastrukturnih projekata urađenih u prethodnih deset godina.
Zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, napravljena je 1964, renovirana najpre 2021, a potom i ove godine, da bi u julu bila i svečano otvorena.
Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC-CCCC („China Railway International Co.Ltd“ i „China Communications Construction Company Ltd“), ali iz Infrastrukture železnice Srbije tvrde da betonska nadstrešnica koja se 1. novembra urušila nije bila rekonstruisana.
- Tragedija u Novom Sadu: 14 dana kasnije, 14 minuta stajanja za 14 poginulih
- Student svedok pada nadstrešnice na stanici u Novom Sadu
- Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina
- Protest u Novom Sadu: Fekalijama na gradsku kuću, skup podrške pritvorenima
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.