Ukrainian soldiers cross damaged bridge at Velyka Oleksandrivka town, recaptured by Ukrainian forces, on 24 October

Getty Images
Ukrajinske snage su ostvarile velike uspehe u oblasti Herson, ali vremenske prilike usporavaju njihov napredak

Proruski zvaničnici saopštili su da je završena evakuacija civila iz grada Hersona na jugu Ukrajine uoči očekivanih borbi protiv ukrajinskih snaga.

Navodno je najmanje 70.000 civila prešlo reku Dnjepar, a ukrajinske vlasti tu operaciju su nazvale nasilnom deporatacijom.

„Pripremamo se za odbranu Hersona.

„Izveli smo civilno stanovništvo van grada, posle čega ćemo imati odvezane ruke“, rekao je Aleksandar Hodakovski, komandant ruske milicije.

Region Hersona na jugu Ukrajine jedan je od četiri koje je mimo međunarodnog prava anektirao ruski predsednik Vladimir Putin prošlog meseca, iako Rusija ne kontroliše u potpunosti te oblasti.

Herson je jedina regionalna prestonica koju su ruske snage zauzele tokom osmomesečnog rata.

Ruska vojska zauzela je Herson u prvim danima po početku invazije na Ukrajinu u februaru.

Ali prethodnih nedelja ukrajinske snage su postepeno vraćale pod kontrolu teritoriju na zapadnoj obali Dnjepra.

Linija fronta nalazi se 30 kilometara od grada, prema navodima ukrajinskih zvaničnika.

Lokalni zvaničnici koje je postavila Rusija, upozorili su stanovništvo da se u bliskoj budućnosti očekuje napad ukrajinske vojske na Herson.

Ipak, Aleksej Reznikov, ukrajinski ministar odbrane, rekao je da kontraofanziva Kijeva sporije napreduje zbog teškog terena i obilnih kiša, što otežava korišćenje borbenih vozila sa točkovima.

Sergej Aksjonov, zvaničnik kojeg je postavila Rusija na polustrvu Krim, anektiranom 2014, objavio je na društvenim mrežama fotografije sa obale Dnjepra, nastale tokom posete Hersonu.

„Zadatak organizacije evakuacije stanovništva je ispunjen“, objavio je on.

Proruske vlasti Hersona saopštile su da su civili prebačeni u „bezbedne delove Rusije“, koji obuhvataju i druge regione Ukrajine pod kontrolom Moskve.

Deportacija ili prebacivanje civila, koje sprovode okupacione snage na okupiranoj teritoriji, smatraju se ratnim zločinom.

Mapa

BBC

Još jedan zvaničnik kojeg je Rusija postavila, priznao je da je mnogo civila ostalo.

Vladimir Saldo, guverner Hersona, rekao je da je između 150.000 i 170.000 ljudi još u gradu i oko njega, na desnoj obali reke Dnjepar.

Pre rata je u gradu živelo oko 300.000 ljudi.

Jedan stanovnik je prošle nedelje rekao za BBC da niko ne ide nikuda i da su ruski vojnici zabrinuti kako će da prežive u Hersonu.

Ramzan Kadirov, čečenski lider i jedan od najglasnijih pobornika rata, priznao je da je čečenska jedinica u tom regionu ove nedelje pretrpela „velike gubitke“.

Naveo je da su 23 vojnika poginula, a da je 58 ranjeno u ukrajinskom artiljerijskom napadu, ali nastavlja da tvrdi da su njegove snage ubile mnogo više Ukrajinaca.

Sergej Klan, ukrajinski regionalni lider, rekao je da Kadirovljeve ljude zamenjuju vojnici koji dolaze posle nedavne mobilizacije sprovedene širom Rusije, na inicijativu predsednika Vladimira Putina.

Dodao je da su polja oko glavnog grada ove oblasti minirana, a da su novi regruti sada prva linija ruske odbrane.

Uoči svake bitke za grad Herson, ukrajinski zvaničnici su ukazivali na to da je Rusija povukla njihovu okupatorsku vlast u grad Heničesk, udaljen oko 200 kilometara jugoistočno.

Natalija Humenjuk, portparolka ukrajinske vojske, navela je da Rusi pokušavaju da se zadrže na desnoj obali Dnjepra.

Dodaje, međutim, da je činjenica da su se spremali da brane i drugu stranu reke „potez koji otkriva da razumeju stvarnu situaciju, a to je da su male šanse da će se zadržati na desnoj obali“.


Pogledajte video:

Život jedne porodice pod ruskom okupacijom: „Neću da bacaju bombe na mene“
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari