Grain pile in Zaporizhzhia, 5 Jul 20

Getty Images
Žetva u Zaporožju: Ukrajina je veliki izvoznik žita u Afriku i na Bliski istok

Rusija šalje žito iz Ukrajine u strane zemlje, tvrde pro-ruski zvaničnici u okupiranoj južnoj Ukrajini.

Tvrdnja, koju BBC nije uspeo da potvrdi, usledila je istovremeno dok ukrajinski zvaničnici optužuju Rusiju za krađu oko 600.000 tona njenog žita i izvoz jednog njenog dela.

Rusija negira da krade žito.

Pristup ukrajinskim zalihama žita postalo je izuzetno važno svetsko pitanje: godišnje se izvoze milioni tona u Afriku i na Bliski istok.

Ali ona sada ne može da se isporuči zato što ruska mornarica blokira ukrajinske luke na Crnom moru, a Rusija tvrdi da Ukrajina mora da deminira vode uz obalu Crnog mora da bi koridori za izvor žita postali operativni.

SAD navode da Rusija pokušava da proda ukradenu ukrajinsku pšenicu afričkim zemljama pogođenim sušom, izveštava Njujork tajms.

Sredinom maja, SAD su poslale upozorenje u 14 zemalja, uglavnom u Africi, da ruski teretni brodovi napuštaju luke blizu Ukrajine natovareni pšenicom, napisao je ovaj list, pozivajući se ne depešu Stejt departmenta.

Šta kažu Rusi?

Jevgenij Balicki, zadužen za oblast pod ruskom kontrolom u regionu Zaporožja, izjavio je da je žito napustilo region u teretnim vozovima poslatim u Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine, i, odatle, za Bliski istok.

On je za rusku državnu televiziju rekao da su „glavni ugovori zaključeni sa Turskom“, ne otkrivajući detalje.

Ukrajina, jug Ukrajine

BBC

Portparol ruskih okupacionih vlasti na Krimu Oleg Kriučkov, rekao je da je 11 vagona pšenice stiglo na Krim iz Melitopolja, grada u regionu Zaporožja.

On je izjavu dao ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA, koja je takođe saopštila da se žito šalje iz okupiranog regiona Hersona.

BBC je zatražio komentar od ruskih vlasti.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov razgovarao je o problemu sa žitom sa turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom u Ankari u sredu, ali nije rešenje nije dogovoreno.

Lavrov je negirao da Rusija ometa ukrajinski izvoz pšenice, rekavši da je na Ukrajini da deminira vode oko Odese i drugih luka.

Portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova izjavio je da Ukrajina ne može da deminira obalu zato što bi Rusija „iskoristila koridore za transport žita da napadne južnu Ukrajinu“.

Rusija takođe krivi zapadne sankcije za krizu sa hranom, Zapad, međutim, tvrdi da Rusija koristi zalihe hrane „kao oružje“.

Turska pokušava da posreduje u sporazumu koji bi stvorio bezbedne pomorske koridore


Šta kažu Ukrajinci?

Ukrajinski ambasador u Turskoj Vasil Bodnar prošle nedelje je rekao da Rusija šalje ukradenu pšenicu sa Krima, a da je jedna od njenih destinacija Turska.

„Apelovali smo na Tursku da nam pomogne i, na predlog turske strane, pokrenuli smo krivične istrage protiv onih koji kradu i prodaju žito“, rekao je on, prema navodima Rojtersa.

Šef Ukrajinskog žitarskog udruženja Mikola Gorbačov upozorio je da će, ako izvoz ne bude mogao da se nastavi iz ukrajinskih luka, sledeća žetva, koja počinje krajem jula, biti teško oštećena.

On je rekao da će ukrajinski izvoz pšenice biti ograničen na maksimum 20 miliona tona sledeće godine – putevima, rekom i železnicom – dok je prošle godine uspela da izveze 44,7 miliona tona.

Ukrajina, žitarice

BBC
Ukrajina, izvoz

BBC

Zašto je ovo važno međunarodno pitanje?

Ruska invazija na Ukrajinu uticala je na rast cena žitarica, ulja za kuvanje, goriva i veštačkog đubriva širom sveta. Deo toga rezultat je sankcija Zapada uvedenih Rusiji.

Rusija i Ukrajina zajednički pokrivaju skoro trećinu globalnog snabdevanja pšenicom – doprinos Ukrajine iznosi skoro 10 odsto.

Ukrajina je 2019. godine bila zaslužna za 16 odsto svetskog snabdevanja kukuruzom i 42 odsto suncokretovim uljem, prema podacima UN-a.

Trenutna blokada Ukrajine i gomilanje zaliha žitarica nekih zemalja doprinosi nestašicama u zemljama koje pate od krize sa hranom.

Petrok Vilton iz Svetskog programa za hranu u Somaliji kaže da je suša na Rogu Afrike već katastrofalna.

„Četiri uzastopne neuspešne kišne sezone, petnaest miliona gladnih, što će skočiti na 20 miliona do kraja godine“, rekao je on.


Pogledajte video: Rat u Ukrajini već povećava cene hrane u svetu

Zašto bi rat u Ukrajini mogao dovesti do rasta cena hrane
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari