Zamislite da preko svojih korpi na grudnjaku postavite nosivi aparat za ultrazvuk koji može da snimi vaše dojke u potrazi za tumorom dok vi pijete kafu.
Turska naučnica doktorka Kanan Dagdeviren, sa svojim timom iz Medijske laboratorije sa Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT), izumela je novu tehnologiju, u čast tetke koja je umrla od raka dojke.
Uređaj će omogućiti mnogo češći nadzor pacijentkinja visokog rizika između mamografa.
- Priče o borbi i raku
- Lindi Evanđelisti zbog raka odstranjene dojke
- Reproduktivno zdravlje u Srbiji: Rak ne mora da bude prepreka za roditeljstvo
Rak dojke je najčešći oblik kancera sa 2,3 miliona žena kojima je postavljena dijagnoza, dok je 685.000 žena izgubilo živote od njega 2020. godine, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).
To je drugi najčešći uzrok smrti kod žena.
Kad se rak dojke otkrije na vreme, i u lokalizovanom stanju, petogodišnja relativna stopa preživljavanja je 99 odsto, tvrdi Američko udruženje za borbu protiv raka.
Doktorka Dagdeviren kaže da uređaj može da pomogne da se poveća stopa preživljavanja, jer je stopa preživljavanja svega 22 odsto za žene kojima je postavljena dijagnoza u kasnijem stadijumu.
Kako funkcioniše?
Naučnici materijala i inženjerki sa MIT-a Kanan Dagdeviren ova ideja se prvi put javila dok je sedela pored tetkinog bolničkog kreveta.
Njena tetka dobila je dijagnozu agresivnog oblika raka dojke, uprkos tome što je išla na rutinske preglede grudi, i preminula je šest meseci kasnije.
To je fleksibilan sloj za višekratnu upotrebu, koji može da se zakači za grudnjak, bez potrebe za stručnim licem koje će ga očitavati.
Postoji šest pozicija na uređaju u obliku saća, a mala ultrazvučna kamera može da se kreće između njih kako biste mogli da zavirite u svoje grudi sa svih strana.
Funkcioniše bez potrebe za gelom za ultrazvuk.
Doktorka Dagdeviren kaže da može da otkrije ciste prečnika svega 0,3 centimetra – veličine tumora u ranom stadijumu.
„To znači da je prilično precizan u pronalaženju bilo kakvih anomalija“, kaže ona.
Šta je mamograf?
Najčešći metod za dijagnozu raka dojke je mamograf – vaše grudi se snime rendgenom tako što radijacija prođe kroz vaše telo kako bi se dobila njihova slika.
Radiograf postavi svaku dojku između dve pljosnate ploče na mašini.
Ploče pritisnu vaše grudi čvrsto između sebe na nekoliko minuta.
Žena će osetiti mali pritisak i verovatno će joj biti neprijatno.
Neke žene to boli, ali ne traje dugo.
Međutim, mamografi su takođe skupi i ne pokriva ih nacionalni zdravstveni sistem u mnogim zemljama.
Zašto neke žene osećaju bol?
„Svačije grudi su jedinstvene za tu osobu, a varijacija količine žlezdanog tkiva i masnog tkiva je takođe jedinstvena“, kaže Helen Jul, glavna radiografkinja koja predsedava britanskim savetodavnim telom za ovu profesiju.
Ženama koje imaju više žlezdanog tkiva moglo bi da bude neprijatnije tokom mamograma od onih koje imaju potpuno masne grudi.
Takođe, uzimanje hormonske terapije može da dovede do velike osetljivosti grudi.
Glavna radiografkinja kaže da očekivanja žena od toga kakav će biti mamograf takođe igraju ulogu.
Postoje neki jednostavni načini da se spreči nelagoda tokom uzimanja mamograma kao što su pokušaj izbegavanja uzimanja mamograma nedelju dana pre ili tokom menstruacije ili uzimanje malo paracetamola pred sam pregled.
Za koga je ovaj nosivi uređaj?
Studije pokazuju da rak dojke koji nastane između dva redovna mamograma, poznat kao kancer intervala, čini 20-30 odsto svih slučajeva raka dojke.
Tim sa MIT-a kaže da su ovi tumori obično agresivniji od onih otkrivenih tokom rutinskih pregleda.
Ovaj uređaj bi mogao da se podeli ženama koje imaju visoki rizik od dobijanja raka dojke i da im pomogne da otkriju tumore između dva mamograma ili samopregleda.
Ali istraživači upozoravaju da, „ako je bilo koja abnormalnost ipak otkrivena, mamogram je i dalje neophodan“.
Gde je napravljen?
Tim sa MIT-a koji radi na nosivim uređajima za kontrolisanje zdravlje proveli su šest i po godina radeći na ovom uređaju.
Odobren mu je patent u Americi u avgustu i vrši se još testiranja na ljudima.
Jedan uređaj košta otprilike 1.000 dolara, ali izumitelji kažu da će ova cena opasti čim budu počeli da ga proizvode u većim količinama.
Očekivani rok za to je četiri do pet godina.
Jedan sken će trajati „kraće od jedne šolje kafe ako skenirate svoje tkivo svaki dan“, procenjuje ovaj istraživački tim.
Nada za žene
Studije pokazuju da su okasnela dijagnoza, uz neadekvatne zdravstvene usluge, glavni razlozi za veliku smrtnost od raka dojke u zemljama u razvoju.
Prema podacima SZO, petogodišnja stopa preživljavanja od raka dojke u zemljama sa visokim primanjima premašuje 90 odsto, za razliku od 66 odsto u Indiji i 40 odsto u Južnoj Africi.
Prema podacima SZO, petogodišnja stopa preživljavanja od raka dojke u zemljama sa visokim primanjima premašuje 90 odsto, za razliku od 66 odsto u Indiji i 40 odsto u Južnoj Africi.
Uređaj ima potencijal da se koristi za skeniranje i drugih delova tela, jer ga je doktorka Dagdaviren koristila da skenira svoju bebu dok je bila trudna prošle godine.
„Moja tetka je bila veoma mlada, imala je samo 49 godina. Umiranje joj je bila poslednja stvar na pameti. Šta bi se desilo da je moja tetka nosila jedan ovakav grudnjak?“, pita se ona.
Dodatno izveštavanje: Isarija Praithongjaem
Pogledajte video: Roze dame – veslačice koje su preživele rak dojke
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.