Britanska premijerka Liz Tras podnela je ostavku na tu funkciju posle samo 45 dana, uz obrazloženje da ne može da ostvari program za koji je dobila poverenje poslanika Konzervativne stranke.
„Shvatam da ne mogu da sprovedem mandat za koji sam dobila glasove članova Konzervativne stranke“, rekla je Tras novinarima.
Poslanici Torijevaca pozvali su Tras da podnese ostavku pošto su počela previranja u vladi i negodovanja zbog najavljenih ekonomskih mera.
Iz vladajuće Konzervativne stranke najavili su da će sledeće nedelje biti održani izbori za lidera partije.
Tras će ostati na premijerskog funkciji dok njen naslednik ili naslednica ne budu izabrani.
- Kako se raspisuju prevremeni izbori u Velikoj Britaniji
- Pet razloga zašto je Boris Džonson izgubio vlast
- Pet srpskih teorija zavere o Čerčilu
- Kralj koji je vladao 20 minuta i premijer koji je bio na funkciji sat vremena
Među onima koji figuriraju kao mogući novi premijeri su i doskorašnji Boris Džonson, kao i Riši Sunak koji je bio glavni protivkandidat Liz Tras na stranačkim izborima.
Dok se Džonson vraća sa odmora na Karibima, rastu i spekulacije da je spreman da se kandiduje, a Sunak, prema tvrdnjama njegovih pristalica, ima podršku 100 poslanika konzervativaca.
Sunak se još nije oglašavao o potencijalnoj kandidaturi.
Međutim, liderka Donjeg doma Peni Mordant je jedina do sada zvanično objavila svoju kandidaturu.
Kandidati imaju rok do ponedeljka do dva sata popodne da prikupe podršku 100 poslanika, dok će novi premijer će biti proglašen do petka.
Zašto je Tras podnela ostavku?
Tras je izabrana u septembru, ali je nedavno njen autoritet doživeo ozbiljan udarac pošto je u više navrata za kratko vreme u potpunosti promenila stavove po nekoliko pitanja, pre svega što se tiče ekonomije.
Tras, koja je pre samo 44 dana stupila na fukciju, ostaće upamćena kao premijerka sa najkraćim mandatom u britanskoj istoriji.
Kir Starmer, vođa opozicione Laburističke stranke, zatražio je hitno raspisivanje izbora posle ostavke Tras.
Odlazeća premijerka je rekla da je njena vlada imala spreman program podrške građanima zbog povećanja račune za struju i da je promenila odluku o povećanju nacionalnog osiguranja, visine poreza na radnike i kompanije.
Pogledajte video: Burnih 45 dana Liz Tras
Ali ostavka Tras dolazi posle perioda političkih i privrednih turbulencija, koji su primorali njenu vladu da odustane od smanjenja poreske stope, što je dalje dovelo do zastoja na finansijskom tržištu.
Premijerka je otpustila bliskog političkog saveznika i ministra finansija Kvasija Kvartenga i imenovala Džeremija Hanta za njegovog naslednika dok je ona pokušavala da smiri tržišta.
U sredu u parlamentu, kada je odgovarala na poslanička pitanja, Tras je insistirala da je „borac i da ne odustaje“.
Prethtodno ju je lider laburista Kir Starmer upitao zašto nije podnela ostavku.
Ali usledio je novi udarac za Tras i vladu, kada je Suela Brejverman, ministarka unutrašnjih poslova, podnela ostavku na mesto ministarke unutrašnjih poslova.
Odmah posle ostavke Brejverman, i Liz Tras je napustila premijersku funkciju.
- Boris Džonson: Britanski premijer koji je prekršio sva pravila
- Kakav je odnos Džonsona prema istini
- Šta će sad raditi Boris Džonson
Ko bi mogao da nasledi Tras i koliku podršku poslanika ima?
Liz Tras još nije ni sišla sa govornice ispred Dauning strita, a već se pojavilo pitanje ko će je naslediti na čelu Konzervativne stranke.
Riši Sunak trenutno vodi u trci da preuzme dužnost od Liz Trus, pošto, prema našim proračunima, ima podršku 95 kolega, iako njegove pristalice tvrde da je dostigao potrebnu cifru od 100 poslanika.
On se po ovom pitanju još uvek nije oglasio.
Boris Džonson, koji se trenutno vraća u Veliku Britaniju sa odmora na Karibima, rekao je ministru trgovine Džejmsu Dadridžu da je spreman da se ponovo kandiduje, ta da je drugi iza njegovog bivšeg kancelara sa 45 poslanika koji su obećali podršku.
Peni Mordant je jedina zvanično saopštila da će se kandidovati za narednu liderku torijevaca i premijerku Velike Britanije pošto ju je do sada javno podržao 21 poslanik iz redova njene partije.
Druga imena koja se pominju kao potencijalni kandidati su Suela Brejverman i Kemi Badenoh – ali nijedna od njih nema mnogo pristalica, a vreme je od suštinskog značaja.
Ostali viđeniji torijevci koja su odustali od trke su Majkl Gouv, Ben Volas i Džeremi Hant.
BBC procene se zasnivaju izjavama poslanika za ovaj medij koga podržavaju ili usled javno izjašnjavaju oko potencijalnog kandidata.
Riši Sunak
Bivši ministar finansija bio je glavni stranački izazivač Liz Tras na izborima u Konzervativnoj stranci koji su održani prošlog meseca.
Tokom trke upozorio je da će poreski planovi njegovog rivala naškoditi privredi Velike Britanije, ali nije uspeo da ubedi članove stranke da je on čovek za taj posao i izgubio je 21.000 glasova.
Sunakovi roditelji su došli u Veliku Britaniju iz istočne Afrike i oboje su indijskog porekla.
Rođen u Sautemptonu, Sunak se školovao privatno, kasnije je studirao na Oksfordskom univerzitetu, a potom i na Stanfordu.
Postao je poslanik 2015. i malo ko van Vestminstera je čuo za njega, ali je do februara 2020. bio kancelar finansija.
Brzo je morao da se uhvati u koštac sa pandemijom korona virusa, trošeći ogromne količine novca pokušavajući da održi privredu stabilnom, što je povećalo njegovu popularnost.
Međutim, njegova reputacija je narušena posle kontroverze oko poreskih poslova njegove supruge, a nedugo zatim je dobio kaznu zbog kršenja pravila izolacije.
Povratak Borisa Džonsona?
Boris Džonson je u julu bio prinuđen da podnese ostavku, posle masovne pobune ministara i poslanika.
Ostavka je usledila posle višemesečnih prepirki oko zabava premijerskoj zgradi u vreme izolacije tokom pandemije korona virusa.
Bilo je i drugih skandala u vezi sa Džonsonom.
Uprkos velikoj pobuni i izglasavanju nepoverenja u stranci, Džonson i dalje ima saveznike kako u parlamentu tako i u partijskom članstvu uopšte.
Džonson ima i snažnu podršku Ukrajinaca i vlasti u Kijevu.
U izveštajima o ostavci Liz Tras, ukrajinski mediji su naveli da je „pozitivna strana“ previranja to što bi je mogao da nasledi Boris Džonson.
Mnogi na društvenim mrežama su se radovali toj mogućnosti, nazivajući ga ukrajinizovanim imenom „Džonsonjak“.
Poslanik Leonid Jemec je napisao: „Boris Džonson se vraća! Baš kao Čerčil u njegovo vreme! Držite mu palčeve“.
Džonson je posetio Ukrajinu nekoliko puta od ruske invazije u februaru, a ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je da žali kada je Džonson podneo ostavku.
Peni Mordant
Trećeplasirana na stranačkim izborima, podržala je Liz Tras u duelu sa Sunakom, da bi potom bila imenovana za predsedavajužu Donjeg doma i lorda predsednika Tajnog saveta – što je značilo da je predsedavala Savetom za pristupanje novog kralja.
Mordant je 2019. godine ušla u istoriju postavši prva žena sekretar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.
Kemi Badenoh
Kemi Badenoh je bila iznenađujuće uspešna kandidatkinja u izbornoj trci konzervativaca. Iako nije pobedila, učestvovanje u izborima joj je pomoglo da se njena popularnost poveća.
Rođena u Vimbldonu, u južnom Londonu, odrasla je u SAD i Nigeriji, gde je njena majka profesorka psihologije radila kao predavač.
Pre dolaska u parlament radila je za jednu privatnu banku i časopis The Spectato .
Njena najviša uloga u vladi do sada je bila vođenje odeljenja za međunarodnu trgovinu u kabinetu Liz Tras.
Suela Brejverman
Ostavka Suele Brejverman na mestu ministarke unutrašnjih poslova napravila je pritisak na Liz Tras, a manje od 24 sata kasnije, premijerka je saopštila da odlazi.
Iako je ostavka Brejverman usledila navodno zbog povrede podataka, njeno ljutito pismo ostavke je nagovestilo neslaganje oko pitanja imigracije.
Brejverman je pokušala da apeluje na desno krilo stranke o socijalnim pitanjima, rekavši da je njen san da počne da prebacuje migrante u Ruandu.
Bivša advokatkinja je pristalica Bregzita i bila je državna tužiteljka u vladi Borisa Džonsona.
I ona se kandidovala za njegovog naslednika prošlog meseca u izbornoj trci u stranci.
Njeni roditelji su emigrirali u Veliku Britaniju 1960-ih iz Kenije i Mauricijusa, i oboje su se bavili politikom na lokalnom nivou – njena majka je bila odbornik 16 godina.
Rođena je u severozapadnom Londonu i budistkinja je.
- Koliko su bivši britanski premijeri cenili kraljičine savete i iskustvo
- Svi britanski premijeri koje je imenovala kraljica Elizabeta Druga
Ben Volas – neće u trku
Pojedini među konzervativcima vide Volasa kao stabilnog političara, ali se on nikada nije kandidovao na izborima za rukovodstvo konzervativaca.
Volas je privukao veću pažnju od ruske invazije na Ukrajinu, pošto je Velika Britanija rano donela odluku da podrži Kijev oružjem i obukom.
Uprkos protivljenju izlasku Velike Britanije iz Evropske unije (Bregzit), Volas je bio ključni pristalica Borisa Džonsona i nagrađen je mestom u kabinetu 2019.
Pre nego što je postao političar, služio je kao vojnik u Nemačkoj, na Kipru, u Belizeu i u Severnoj Irskoj, gde je osujetio pokušaj Irske republikanske armije (IRA) da izvrši bombaški napad na britanske vojnike.
Ipak, u petak je Volas isključio sebe iz trke za lidere torijevaca, ali kaže da „trenutno naginje da podrži Borisa Džonsona“.
Mada, ima još otvorenih pitanja na koje bi Džonson trebalo da odgovori, dodao je.
Kako će biti izabran novi lider?
Iako će novi lider postati premijer – za njih ne glasa šira javnost i postoji proces koji treba proći pre nego što postanu potencijalni kandidat.
Prvo im je potrebno najmanje 100 nominacija kolega torijevskih poslanika da bi za njih uopšte moglo da se glasa, što znači da više od njih tri neće moći da se kandiduju jer konzervativci imaju ukupno 357.
U praksi, verovatno će biti dva kandidata; ili čak jedan, koji bi postao lider bez glasa članova stranke.
Ako jedan kandidat ili kandidatkinja u ponedeljak dostigne cenzus od 100, postaće sledeći lider stranke, a samim tim i novi premijer i neće biti glasanja.
Ako bude više od jednog kandidata sa dovoljno nominacija, konzervativni poslanici će glasati.
Pobednik će biti proglašen do petka 28. oktobra.
Pogledajte video o Vinstonu Čerčilu
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.