Boris Džonson

NEIL HALL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Ispred čuvenih crnih vrata u Dauning Stritu broj 10, pred porodicom, ministrima, poslanicima i političkim saveznicima, Boris Džonson održao je u utorak 6. septembra poslednji govor kao premijer Velike Britanije.

„To je to narode“, rekao je Džonson na početku i zahvalio okupljenima.

Posle gotovo dva meseca trke za najvišu poziciju u stranci i Vladi, torijevci su dobili novu liderku, a Velika Britanija i premijerku – Liz Tras.

Dosadašnja ministarka spoljnih poslova je po objavljivanju rezultata većinom glasova pobedila kolegu iz Konzervativne stanke i bivšeg ministra finansija Rišija Sunaka.

Izlaznost je bila 82,6 odsto, a Tras je pobedila sa 20.000 glasova više od Sunaka.

Tras će na čelnim pozicijama u stranci i vladi zameniti Borisa Džonsona koji je dao ostavku 7. jula, pošto je izgubio podršku mnogih ministara i drugih visokih zvaničnika.

Džonson, koji je na mestu premijera bio skoro tri godine, našao se na udaru opozicije, ali i predstavnika sopstvene partije zbog načina na koji se zemlja borila protiv pandemije korona virusa, porasta troškova života, kao i zbog snimaka sa privatnih zabava u Dauning stritu u vreme kada je na snazi bio karantin.

Kraljica Elizabeta Druga će tokom dana zvanično imenovati Tras na mesto premijerke Ujedinjenog Kraljevstva.

Šta je rekao Džonson u oproštajnom govoru

Njegova vlada je sprovela Bregzit, kao i najbržu vakcinaciju protiv kovida u Evropi, rekao je dosadanjši britanski premijer.

Podrška Ukrajini i pomoć u naoružanju, u čemu je Džonson prednjačio, mogla je da promeni tok rata u Ukrajini, rekao je.

„Nova vlada će se uhvatiti u koštac sa enegretskom krizom, uprkos skepticima“, rekao je Džonson.

Dodao je da zna da će „saosećajna“ Liz Tras uspešno voditi ljude kroz tešku zimu.

Džonson je potom imao komentare i na račun ruskog predsednika Vladimira Putina.

„On ne može da ucenjuje i kinji britanski narod energetskom krizom“, rekao je.

Drugi deo govora posvetio je unutrašnjim pitanjima, rekavši da je jasno da su investicije u privatnom sektoru u porastu.

U Britaniji niče mnogo više tehnoloških kompanija nego u Francuskoj, Nemačkoj i Izraelu zajedno, dodao je.

Džonson je rekao i da je nezaposlenost „pala na nivo koji nije viđen od kada je on imao 10 godina“.

BBC tim za proveru činjenica će u toku dana proveriti ove tvrdnje.

Boris Džonson

Reuters

Istakao je još nekoliko, kako kaže, uspeha – više policije na bezbednijim ulicama, izgradnje bolnica i zapošljavanje hiljade medicinskih sestara.

Dodao je da su izdvajana rekordna sredstva za obrazovanje, kao i tri nove brze pruge.

Oko pitanja čime će se baviti u budućnosti, Džonson kaže da je on „poput rakete koja je ispunila svoju svrhu“.

„Tako da ću se nežno vratiti u atmosferu i spustiti se nevidljivo u neki zabačeni ćošak na Pacifiku“, našalio se bivši premijer.

Na kraju, rekao je da je ponosan što je ispunio obećanja koja je dao partiji kada je izabran, dodavši da je osvojio najveći udeo glasova još od 1979. godine.

Zahvalio se svima koji su brinuli o njegovoj porodici protekle tri godine, a posebno je pomenuo svog psa Dilina i Lerija, mačku iz Dauning Strita.

„Ako pas i mačka mogu ponekad da ostave razlike sa strane, onda to može i Konzervativna partija“, rekao je.

Zahvalio se i glasačima što su mu dali priliku da služi naciji.

Šta je rekla Liz Tras posle glasanja

Liz Tras

PA Media

Liz Tras je u prvom govoru na mestu liderke Konzervativne stranke istakla da će ispuniti obećanja biračima i rekla da ima „smeo plan“ za smanjenje poreza i razvoj britanske ekonomije.

Osvrnula se i na ranije pominjane račune za energente, rekavši da se neće baviti samo njima već i dugoročnim pitanjima snabdevanja.

Ona danas preuzima kormilo stranke dok će u utorak zvanično postati i premijerka kada će otputovati na sastanak sa kraljicom Elizabetom u zamak Balmoral u Škotskoj.

Liz Tras je treća žena na čelu britanske vlade, posle Margaret Tačer i Tereze Mej.

Tras će na čelnim pozicijama u stranci i vladi zameniti Borisa Džonsona koji je dao ostavku 7. jula, pošto je izgubio podršku mnogih ministara i drugih visokih zvaničnika.

Džonson, koji je na mestu premijera bio skoro tri godine, našao se na udaru opozicije, ali i predstavnika sopstvene partije zbog načina na koji se zemlja borila protiv pandemije korona virusa, porasta troškova života, kao i zbog snimaka sa privatnih zabava u Dauning stritu u vreme kada je na snazi bio karantin.

Njegova naslednica – Liz Tras, bila mu je do kraja lojalna i nije se našla među desetinama ministara koji su dali ostavku.

Opšti izbori u Velikoj Britaniji – na kojima se svih 650 poslanika bira u Donji dom – najkasnije će se održati u januaru 2025. godine.

Prevremeni parlamentarni izbori su takođe opcija, ali nova premijerka nije u obavezi da ih raspiše, iako bi to mogla da učini ukoliko želi.


Usponi i padovi Borisa Džonsona
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari