Zaradiš 76, a dobiješ 116 miliona: Kako država finansira Srpsku pravoslavnu crkvu

Ostavite komentar


  1. Ovo traje dugi niz godina u kontinuitetu. Imam podatak da je u 2007. i 2008. godini odštampano i prodato 24 miliona ovih marka za Hram!

  2. Ne znam ja šta je tu sve bilo samo vidim na karju da je Vučić „sve pobedio“.
    Nije on džaba orden dobio. Crkva je domaćinska institucija, zna za red i običajne regule kako bog zapoveda.

  3. Što ono reče dobri Marks „religija je opijum za narod“. Logično je da se roba i naplati.

  4. Pored ovog sveštenstvo, uposleni SPC, svi njihovi rođaci, prijatelji i kumovi imaju besplatnu SIM karticu MTS-a 064 800….

  5. Podržavam i pozdravljam svako istraživačkog novinarstvu na temu crnih finansijskih rupa u ovoj zemlji, posebno onih najvećih, ali to treba raditi valjano i precizno. Nemojte sabirati i navoditi evre i dinare zajedno. Odlučite se za jednu valutu i držite se nje. Ovako kad napišete država dala 60 mil dir, pa 50 mil din, pa 12 mil evra, čitaoci ne shvataju da je ova treća cifra ustvari 20x veća od ostalih.

  6. „Hram cene i vernici i oni koji to nisu“ – kaže Madžar. Da li je to Ljubomir vršio istraživanja javnog mnjenja ili je vidovit? Hram je simbol ludila 90-tih, otimačine para od građana, kič (obložen je pločicama za kupatilo), pljačke koju tamo vrše popovi (otimačina u iznosu od 750.000 evra koja je dokumentovana pa zataškana), nema čak ni prava zvona nego veštačka na struju, komična svaki put kada zazvone, rupa bez dna srpskog društva, bespravnu gradnju (hotel za popove koji je urbanistička sramora Beograda) … A najgore od svega, simbol dominacije crkve nad državom, simbol da smo pravoslavna talibanija. Treba još?

  7. Nemaju jednistven cenovnik za usluge,bar ono sto ja znam. Ponegde cak naplacuju i ulaz u crkvu.Da ne pominjem lokalnu gospodu , kad svete vodice, dolaze nekom naplate 200, nekom 300 nekom i do 800,1000din!!! A tek koliko uzimaju za dace?! Ne daj Boze sahrane. Da ne pominjem krstenja i vencanja, to je haos! Zasto i oni nemaju fiskalizaciju i vode papirologiju? Zasto im drzava tolerise? Da li novac koji udje u crkvu od strane gradjana, donacije, vencanja, krstenja, ne daj Boze sahrane, prodajom sveca , ili suvenira, ne prodje kroz knjige, nema fisklanih racuna, znaci cist novac ostaje.

  8. San svake devojke je da se uda za popa, zasto? Pa imas mnogo para,a ne radis nista ceo zivot.Ja nisam cuo da neka popadija igde radi.

  9. Pa crkva jedina u okruzenju i Evropi ne olaca porez drzavi ninasta,a uzimaju narodu novac kako im se prohte,a ordenja lop…..ma moraju da se plate,ali neka plate ovi lop…..vi i prev…….ti sto su dobili ordenje ,a ne iz budzeta,jer su i oni (popovi)lop….i kao i sadasnja vla……t,ah sto ne dodje neki kao onaj bivsi posle rata da im pokaze gde im je mesto, dokle mi otimas od penzije vise ,za 4 god.oteo si mojim unucima da ne mogu normalno da odrastaju 480 000 din.deca mi sa zavrsenim drzavnim fakultetima ne rade 8 god.jer nisu u lopo………oj stranci,vratucete do zadnjeg dinara moju Ustavom Srbije licnu svojinu jiju ste oteli.ili……..

  10. Bilo bi vrlo jednostavno da se resorni ministar (ko je uopste odgovoran u Valdi za SPC) zainteresuje recimo kako je Nemacka resela taj problem jos pre vise od 100 godina! naime, svake godine u poreskoj izjavi gradani se izjasne da li zele da plate crkveni porez i za koju tacno crkvu, jer ima ih vise, i to se tacno doznacava crkvi. Samo, nisam siguran da bi u Srbiji uopste bilo voljnih platilaca raznim crkvama na celu sa SPC. Bilo kako bilo Sveti Sava, osnivac SPC 1220. godine se prevrce u grobu koga nema jer su ga Turci spalili na mestu danasnjeg hrama u Beogradu jos 1595/Muhamed.

Ostavite komentar


Naslovna strana

Naslovna strana za 22. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Slobodan Georgiev, novinar

Danas čitam od prvog broja. Kada se pojavio ’97. posle protesta izgledao je kao nešto što nam treba i ostao je tu sve ove godine.