Kandahar University courtyard

Getty Images

Studentkinja Rana nervozno se pripremala za dugo očekivani povratak na fakultet, pošto je nekoliko državnih univerziteta u Avganistanu ponovo otvorilo vrata za studentkinje, prvi put otkako su talibani došli na vlast.

„Zapravo su mnoge stvari delovale normalno, kao što su bile pre“, kaže Rana, koja se upisala na fakultet u gradu na jugu zemlje, Kandaharu.

„Žene i muškarci su bili u istoj učionici, zato što je naš univerzitet mali, momci su sedeli napred, a mi smo sedele pozadi“, kaže ona za BBC 100 žena.

Za mnoge studentkinje, bio je to prvi dan povratka u klupe otkako su talibani preuzeli vlast.

Pridružile su se muškim kolegama nakon što su se državni univerziteti otvorili u šest pokrajina u zemlji.

„Ovog jutra sam osećala veliku nervozu i Talibani su čuvali zgradu kad smo stigle, ali nas nisu dirali“, kaže Rana.

Women wearing a burqa walk toward the main gate of Laghman University as Taliban fighters stand guard in Mihtarlam, Laghman province

Getty Images
A Taliban guard mans a post on the roof top of the main gate of Laghman University in Mihtarlam

Getty Images

„Posle mnogo meseci sedenja kod kuće, to su zaista dobre vesti“, kaže Hoda, studentkinja koja se nada da će nastaviti da studira građevinarsvto u Kabulu.

„Ali znam da su mnogi predavači napustili Avganistan“, dodaje ona.

Talibani su saopštili da nemaju ništa protiv prava žena na obrazovanje.

Zvaničnici iz prosvetnih institucija su rekli da žele da učionice budu razdvojene po polu i nastavnom planu zasnovanom na islamskim principima, sa obaveznim hidžabom za studentkinje.

„Zajedničko obrazovanje je u sukobu sa principima Islama i nacionalnim vrednostima“, izjavio je Abdul Baki Hakani, talibanski ministar za visoko obrazovanje, u septembru 2021.

Female students in Afghanistan.

Getty Images

Tokom prve vladavine talibana, od 1996. do 2001, ženama je bilo zabranjeno da se školuju.

Otkako su talibani preuzeli vlast u avgustu 2021, većina srednjih škola se zatvorila za devojke u zemlji.

I dok su neki univerziteti sada otvoreni za žene koje su se upisale pre preuzimanja vlasti, put do višeg obrazovanja i dalje je za mnoge neizvestan.

„Moj san je bio da idem na fakultet i postanem doktorka.

Sad kad sam čula da talibani dozvoljavaju ženama da idu na univerzitet, polažem velike nade u to da će nam dozvoliti da nastavimo školovanje, prvo u srednjoj školi, a onda i na fakultetu“, kaže srednjoškolka Mahvaš iz pokrajine Takar.

Afghanistan's Taliban Minister for Higher Education Abdul Baqi Haqqani

Getty Images

Ograničenja na snazi

U utorak je Misija za pomoć Ujedinjenih nacija u Avganistanu saopštila da pozdravlja korak ka ponovnom otvaranju državnih univerziteta.

Ona je tvitovala: „Od ključne je važnosti da svaka mlada osoba ima ravnopravan pristup obrazovanju.“


Studentkinja treće godine medicine u Heratu rekla je za BBC da, iako im je dozvoljeno da se vrate studijama, njihovo obrazovanje prate stalna ograničenja.

Rečeno joj je da može da ide na kampus samo na četiri sata, jer je ostatak vremena izdvojen za muške studente.

Neki strahuju i da bi talibani mogli da ograniče učešće žena na nekoliko kurseva.

Studentkinja građevinarstva iz Kabula rekla je da je bila šokirana kad je nedavno čula kako portparol talibana za prosvetu kaže da nema razloga da žene postanu političarke i inženjerke jer su to „muški poslovi“.

Isto tako, univerzitetski studenti koji žele da pohađaju Fakultet za umetnost na Univerzitetu u Kabulu rekli su za BBC da nisu sigurni da li će talibani dozvoliti ženama da se prijave na umetničke fakultete.

Angela sitting at the laptop

BBC
Angela Gajur

Anđela Gajur, koja je osnovala onlajn školu Herat nudeći pristup kursevima na daljinu za žene i devojke, takođe je bila skeptična povodom vesti o ponovnom otvaranju univerziteta.

„Verujem da će talibani uvesti više Šarije i islamskih predmeta u nastavni program.

Devojkama se više ne dozvoljava da se bave sportom, moraju više da se pokrivaju odećom.

Mislim da talibansko školstvo neće dozvoliti da žene donose vlastite slobodne izbore, a to je moj najveći strah. Zaista se plašim“, kaže ova prosvetna radnica.

„Kako stvari stoje danas, čak i ako žene budu diplomirale, neće moći da rade.“

BBC 100 žena razgovarao je sa Sorajom, diplomkom iz Herata, koja kaže da, iako je stekla diplomu, ograničenja koja su na snazi ne dozvoljavaju da se zaposli.

„Prema ograničenjima koja su uveli talibani, praktično ne smem da napuštam kuću, kažu da žene ne smeju da rade ili smeju da rade u čisto ženskom okruženju.

Ali ima vrlo malo radnih okruženja u kojima nema muškaraca“, kaže ona.

Međunarodni pritisak

Ponovno otvaranje državnih univerziteta usledilo je pošto je talibanska delegacija održala pregovore sa zapadnim zvaničnicima u Norveškoj.

Tamo je izvršen pritisak za unapređenje prava žena kako bi zauzvrat dobili više pristupa stranoj pomoći i odmrzavanje njihovih prekomorskih sredstava.

Zaustavljanje pomoći je pogoršalo humanitarnu krizu u Avganistanu, koji je već razoren decenijama ratovanja.

UN kažu da 95 odsto Avganistanaca nema šta da jede.

Jedna studentkinja iz škole za medicinu u Mazar Šarifu rekla je za BBC da „povratak na fakultet više nije prioritet“.

Afghan female students walk to university holding books

Getty Images

„Mi gladujemo. Moj otac je radio za prethodnu vladu i otkako su se talibani vratili, on nema posao, a mi nemamo dovoljno hrane za jelo, tako da očigledno moj otac ne može više da priušti moje školovanje.

Morala bih da kupujem knjige, odeću… ali mi nemamo novca.“

Drugi koji imaju sredstva da se vrate kažu da nisu sigurni da tu može da se ostvari pravi napredak.

„Izgubili smo mnogo vremena za učenje i, iako sam srećna što žele ponovo da otvore fakultete, sada su tu neka nova pravila koja će morati da se poštuju dok se studira.

Ima stvari koje mi nisu prijatne, kao što je muška pratnja koja mora da me vodi na fakultet“, kaže studentkinja iz Takara koja se vratila na predavanja 27. februara.

Paštana Durani, osnivačica organizacije Lern Avganistan koja vodi škole u zemlji i uči žene i devojke na daljinu, donela je tešku odluku da napusti Avganistan i preseli se u SAD pred dolazak talibana.

Za nju je ova vest takođe gorko-slatka.

„Ovo deluje kao mirotvorni gest i moramo da ga pozdravimo, ali kao Avganistanka koja je morala da pobegne iz zemlje zato što je moj univerzitet zatvoren, osećam se i povređenom.“

Durani kaže da su mnoge njene prijateljice, poput nje, koje su bile upisane u ustanove visokog školstva, takođe napustile Avganistan.

Rana, u međuvremenu, želi da se vrati studijama – čak i ako nije sigurna šta bi budućnost mogla da donese njoj i njenim koleginicama.

„Mnoge od mojih koleginica se nisu pojavile (prvog dana).

Ali nadajmo se da će se više devojaka osetiti bezbednije u skorijoj budućnosti i da će se vratiti na fakultet.“


Pogledajte video o baki iz Avganistana

BBC 100 žena: Baka Avganistana
The British Broadcasting Corporation

*Neka imena su promenjena da bi se zaštitio identitet sagovornika

Dodatno izveštavanje: Ali Hamedani, BBC Avganistanski servis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari