Valieva falls

Getty Images

Kontroverzne Zimske olimpijske igre za rusku klizačicu Kamilu Valijevu završile su se u suzama koje su se spuštale niz njene obraze – nije uspela da osvoji medalju u pojedinačnoj konkurenciji jer je pala nekoliko puta tokom nastupa u slobodnom programu, iako je bila vodeća posle obaveznog dela.

Ruskinja Ana Ščerbakova postala je olimpijska šampionka, srebrnu medalju osvojila je njena zemljakinja Aleksandra Trusova, dok je Japanka Kaori Sakamoto osvojila bronzanu medalju.

Jedna od glavnih zvezda Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, Valijeva, oko koje se vodila velika debata posle pozitivnog doping testa, završila je na četvrtoj poziciji – očigledno je pritisak bio preveliki za ovu 15-godišnju devojku iz Kazanja.

Tokom nastupa u slobodnom Valijeva, kojan je zadivila svet u timskoj konkurenciji kada je izvela četvorostruki skok kao prva koja je to uradila na nekim olimpijskim igrama, napravila je niz grešaka i pala je nekoliko puta.

Suze i jecaji na kraju njenog nastupa i dok je na klupi čekala rezultate, jasno su govorile da je i ona bila svesna da od medanje nema ništa.

Da je završila među prve tri, odnosno da je osvojila neku od medalja, zvanična ceremonija dodele odličja ne bi bila organizovana.

Prema ranijoj odluci Međunarodnog olimpijskog komiteta dok je istraga o doping testu još u toku ceremonije dodele medalja neće biti održane ako bi Valijeva osvojila medalju.

Finale – sjajna Ščerbakova i suze Valijeve

Valijeva je izašla na led u istoj odevnoj kombinaciji kao tokom prvog nastupa u timskom takmičenju 7. februara.

Izvela je prvi četvorostruki skok, ali je onda napravila grešku pri sledećem trostrukom.

To je unelo nemir u Valijevu, a publika je gledala u neverici kako mlada Ruskinja pravi grešku za greškom.

Kako su se greške nizale, a padovi postajali učestali, publika bi je nagrađivala za svaki dobar potez.

Na kraju nastupa uz muziku Bolero podigla je ruke u vazduih i odmahnula publici, a potom briznula u plač.

Dok je izlazila sa leda, sa tribina se čulo „bravo“.

Nije izdržala veliki pritisak na mladim plećima.

Ali veliki aplauz i čestitke zaslužuju devojke koje su osvojile medalju, pogotovo olimpijska šampinka Ana Ščerbakova koja je u dva nastupa klizala besprekorno.

Kamila Valijeva je dospela u centar pažnje najpre po timskom nastupu 7. februara na Zimskim olimpijskim igrama, kada je izvela redak klizački element, ali se ubrzo posle toga pričalo o njenom doping testu.

U njenoj krvi pronađen je lek trimetazidin – na listi zabranjenih supstanci – zbog čega je pala na doping testu.

Uzorak joj je uzet 25. decembra, ali je Ruska antigoping agencija saopšptila da može da se takmiči.

Valijeva, koja je pre samo šest meseci ušla u seniorsku konkurenciju, postala je najpre evropska šampionka, ali su problemi na Zimskim olimpijskim igrama počeli posle nastupa u ekipnoj konkurenciji kada je ruska ekipa ubedljivo osvojila zlato.

Zbog drugog uzorka krvi, ceremonija dodele medalja u timskoj konkurenciji je odložena do daljeg.

Uprkos pozitivnom uzorku, Sud za sportsku arbitražu dozvolio joj je da nastavi takmičenje u Pekingu.

„Njen argument je bio da je došlo do mešanja sa proizvodom koji je pio njen deda“, rekao je novinarima Denis Osvald iz Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Međutim, medalju na kraju svakako ne bi dobila, čak i da je bila prva – iz Međunarodnog olimpijskog komiteta saopšteno je da ceremonije u tom slučaju neće biti, jer je istraga i dalje u toku.

Šta se dogodilo?

Gospođica savršena.

Taj nadimak Valijeva je dobila tokom Olimpijskih igara u Pekingu, kada je nastupom oduševila čitavu planetu.

Valijeva je u slobodnom programu pobedila rivalke sa više od 30 poena razlike.

Napravila je i jednom istorijsko dostignuće – postala je prva klizačica koja je na Olimpijskim igrama izvela četvorostruki skok.

Međutim, sve je ostalo u senci problema oko doping skandala i dodeljivanja medalja.

Petnaestogodišnja Valijeva je 25. decembra prošle godine bila pozitivna na trimetazidin, lek koji se prepisuje za srčane probleme – pre svega u prevenciji napada angine.

Uzorak joj je uzet na prvenstvu Rusije u umetničkom klizanju u Sankt Peterburgu.

Rezultat testa je objavljen tek 8. februara, dan pošto je ruska reprezentacija – koja se u Pekingu, zbog prethodnih doping afera, takmiči pod imenom Ruski olimpijski komitet, osvojila ekipno zlato.

Reč je o takmičenju koje je relativno novo u olimpijskom programu.

Na njemu nastupaju predstavnici iz sve četiri discipline umetničkog klizanja – muškarci i žene pojedinačno, ples na ledu i klizanje u parovima.

Sportisti nastupaju u kratkim i slobodnim programima, a ekipe se boduju.

Zlatnu medalju su osvojili Mark Kondratjuk, plesni duo Nikita Kacalapov i Viktorija Sinicina, Anastasija Mišina i Aleksandar Galjamov i glavna zvezda tima – Kamila Valijeva.

Međutim, Valijeva je potom 8. februara privremeno suspendovana, ali je Ruska antidoping agencija (RUSADA) već sledećeg dana ukinula tu odluku.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) podneo je žalbu pred organima Suda za sportsku arbitražu (CAS) koji je odbacio taj zahtev.

U ponedeljak je CAS je saopštio da bi odluka da se ruskoj klizačici zabrani da se ponovo takmiči mladoj sportistkinji donela „nepopravljivu štetu.“

„Sportisti bi trebalo da imaju koristi zbog posebnih okolnosti, a ona je mlađa od 16 godina i smatra se zaštićenom osobom prema pravilniku Svetske antidoping agencije“, rekao je Matje Reb, predstavnik CAS-a.

Tako se Valijeva ipak našla u takmičenju u pojedinačnoj konkurenciji.

ROC skater Kamila Valieva

Getty Images

Pre Olimpijskih igara, Valijeva je bila malo poznata van sveta umetničkog klizanja, ali joj je nastup u Pekingu doneo svetsku slavu.

Njena fotografija dospela je na naslovnu stranu američkog Vol strit džornala (The Wall Street Journal).

Dvostruki osvajač olimpijske medalje, komentator NBC-ja Džoni Vir nazvao je Valijevu najboljom klizačicom koju je ikada video.

Tokom takmičenja u Pekingu je izjavila da je „srećna“, ali „emotivno iscrpljena“.

„Ovi dani su mi bili veoma teški“, rekla je za prvi program Ruske televizije, povremeno na ivici suza.

„Kao da više nemam nikakvih osećanja. Srećna sam, ali sam istovremeno emotivno umorna.“

Valijeva je rekla da joj stiže mnogo poruka podrške na društvenim mrežama.

„Kad otvorim Instagram, vidim tako puno lepih želja ljudi koji veruju u mene. Videla sam da u Moskvi ima i bilborda ma kojima piše ‘Kamila, uz tebe smo’.

„To je baš divno, u ovim teškim trenucima, ta podrška mi je veoma važna“, rekla je mlada klizačica.

Kamila Valijeva

Getty Images
Kamila Valijeva
valieva

Getty Images

Šta je trimetazidin?

Ime trimetazidina u prodaji je preduktal.

Nalazi se od 2014. na listi zabranjenih lekova Svetske antidoping agencije (VADA), jer je klasifikovan kao srčani metabolički modulator i dokazano poboljšava fizičku efikasnost.

Ovaj lek se prepisuje za srčane probleme – na primer, za prevenciju angine pektoris.

Ruski sportisti su već imali problema sa trimetazidinom.

Na Olimpijadi 2018. godine u Koreji pronađen je u maloj dozi kod ruske takmičarke u bobu Nadežde Sergejeve.

Njeni rezultati su poništeni, a sportistkinja je diskvalifikovana.

Mnogi stručnjaci se pitaju – kako se dogodilo da je Valijeva navodno prošla sporan test još u decembru, ali se to tek ispostavilo u februaru.

I to pošto je ona postala evropska šampionka.

U intervjuu za Sports.ru, sportski doktor Valentin Beljajevski je to ovako objasnio:

„Urin je mogao biti uzet u decembru, uzorak A je odmah pregledan, a uzorak B sada. To je jedna mogućnost.

„Moguće je da su odmah pogledali uzorak A, a podaci su došli tek sada. Teoretski moguće, ali malo verovatno.

„Uzorak B može da se pogleda za mesec-dva. Ako je A uzorak bio pozitivan, onda sam morao da pogledam B uzorak – i sada je to objavljeno.

„Iz sopstvenog iskustva znam da je antidoping komitet, koji uzima uzorke u zemlji, ne objavljuje uvek informacije“, naveo je.

Situaciju sa Valijevom dodatno komplikuje činjenica da ona još nema 16 godina – Svetski antidoping kodeks svrstava je u takozvanu „zaštićenu osobu“.

Sergej Aleksejev, predsednik Komisije za sportsko pravo Advokatske komore Rusije, objasnio je za RBC da određena ograničenja važe za takve sportiste.

„Ta pravila treba da zaštite interese maloletnog sportiste, odnosno da dodatno garantuju poverljivost i blagu odgovornost u slučaj kršenja“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari