Praistorijska borba za hranu možda je dovela do nestanka megalodona, najveće ajkule koja je živela na Zemlji.
Studija fosilnih ostataka zuba ovog okeanskog džina pokazuje da je morao da se takmiči za hranu sa drugim predatorom morskih dubina, velikom belom ajkulom.
Smanjen broj kitova i ostalog plena možda je dovela do žestoke borbe i doprinela da megalodon bude istrebljen pre tri miliona godina.
Ulogu su odigrale i promene nivoa mora.
- Kada kit „guta“ morskog lava: „Prizor koji se viđa jednom u životu“
- Kako plivati sa ajkulama
- Ženka kita orke danima plivala uz uginulo mladunče
Izumiranje megalodona je bila večna misterija.
Razmatralo se mnogo različitih faktora, od gubitka staništa usled promena nivoa mora do smanjenja plena.
U najnovijoj studiji, međunarodni istraživači su koristili izotope cinka u zubima živih i izumrlih ajkula kako bi ispitivali ishranu davno nestalih životinja.
Hemijski tragovi u zubima živih ajkula i 13 fosilnih zuba megalodona sugerišu da su velika bela ajkula i megalodon nekada imali slične pozicije u lancu ishrane i možda su se takmičili za istu hranu, poput kitova, delfina i pliskavica.
Ovo je možda bio faktor u nestanku megalodona zajedno sa klimatskim promenama i drugim promenama u životnoj sredini, rekli su naučnici.
„Ovo je deo slagalice koji dokazuje da je postojala konkurencija između savremene velike bele ajkule i megalodona u pogledu hrane u okeanima u vreme kada su obe vrste još bile žive“, rekao je profesor Tomas Tutken sa Univerziteta Johanes Gutenberg u Majncu iz Nemačke, koji je vodio studiju.
Komentarišući istraživanje objavljeno u časopisu Priroda komunikacije, Katalina Pimijento sa Univerziteta Svonsi rekla je da je potrebno još da se radi da bi se rešila misterija šta je presudilo megalodonu.
Izumiranje je proučavano iz mnogo različitih uglova tokom poslednje decenije, rekla je ona, sa studijama koje sugerišu više faktora.
„Ostaje misterija šta je megalodon jeo i u kojoj meri se takmičio sa drugim ajkulama“, rekla je ona.
Megalodon (Otodus megalodon) je bila megazuba ajkula, koja je lutala okeanima od pre oko 22 miliona godina do pre oko tri miliona godina.
Njegovo ime znači „veliki zub“.
Tri puta je veći od velike bele ajkule.
Megalodon je mogao da naraste do 18 metara u dužinu i bio je težak do 60 tona.
Megalodon je nedavno došao u žižu javnosti kada je šestogodišnji dečak pronašao zub ajkule koji pripada ovoj ogromnoj praistorijskoj zveri u Safolku.
Semi Šelton je pronašao zub dug 10 centimetara na plaži Bodzi.
Pratite Helen na Tviteru @hbriggs
Možda će vas zanimati i ova priča: Ajkule su mu najbolji prijatelji
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.