Na samo tri javne česme u Beogradu voda ispravna za piće 1 Foto: Wikipedia

U Beogradu samo tri javne česme imaju vodu ispravnu za piće, a to su Hajdučka česma, česma Sveta Petka Rakovica i česma kod Miloševog konaka, saopštio je Gradski zavod za javno zdravlje Beograd.

Kako se dodaje, rezultati analiza izvorske vode koje su obavljene tokom 2020. godine, pokazali su da je 16,3 odsto uzoraka fizičko-hemijski neispravno, a da je 59,7 odsto uzoraka bakteriološki neispravno.

Lokaciju svih objekata javnih česama sa izvorskom vodom koje su obuhvaćene programom kontrole na teritoriji Beograda, kao i rezultate najnovijih analiza na mesečnom nivou možete pogledati na internet stranici GZZJZ.

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd obavlja redovnu kontrolu higijenske ispravnosti vode za piće na 32 javne česme sa izvorskom vodom u užoj i široj zoni grada, pri čemu se ispitivanje sa 16 javnih česama sprovodi dva puta mesečno tokom cele godine, a sa 16 javnih česama u prigradskim naseljima, jedanput mesečno u periodu od aprila do septembra.

„Na osnovu rezultata ispitivanja koja sprovodi Gradski zavod za javno zdravlje, Beograd i stanja na terenu, Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja donosi rešenja o zabrani korišćenja vode za piće, na osnovu kojeg lokalna samouprava ili nadležno javno komunalno preduzeće postavlja tablu sa obaveštenjem da voda nije za piće. Nažalost, postoji problem sa nesavesnim građanima koji skidaju table sa obaveštenjem da voda nije za piće i čime mogu ugroziti ostale potencijalne korisnike vode sa javnih česama“, navodi se u saopštenju.

Prema njihovim navodima, razlozi lošeg stanja u pogledu ispravnosti izvorske vode sa javnih česama leže u činjenici da za većinu objekata nisu ustanovljene zone sanitarne zaštite, da ne postoje titulari (vlasnici) koji bi brinuli o uređenju, odnosno održavanju ovih objekata, kao i da ima sugrađana koji ne postupaju u skladu sa osnovnim načelima higijene prilikom korišćenja vode sa ovih česama.

„Napominjemo da postoji i više od 180 česama sa vodom za piće iz distributivne mreže beogradskog vodovoda (prerađena, prečišćena, hlorisana voda) koje se uglavnom nalaze u blizini škola, gradskih parkova, i u zonama šetališta (na primer Knez Mihailova ulica, Bulevar Kralja Aleksandra) i ove česme se snabdevaju vodom u periodu od aprila do kraja oktobra, u zavisnosti od temperature vazduha i klimatskih uslova (kada nema opasnosti od mržnjenja vode u cevima i mogućeg oštećenja instalacija i samog objekta javne česme). Gradski zavod za javno zdravlje Beograd kontroliše vodu sa javnih česama povezanih na gradsku distributivnu mrežu u sklopu redovne kontrole kvaliteta vode za piće iz beogradskog vodovoda“, ističe se u saopštenju Gradskog zavoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari