Ovo nije protest, ovo je neizdrž više! Od vas zahtevamo samo da se oglasite i stanete iza vaših studenata, to nije nikakva politika, to je solidarnost sa onima kojima predajete i koji u vama vide uzor!, poručila je između ostalog, krajnje jednostavno, studentkinja Anđela Jeremić prorektoru za nastavu Univerziteta u Nišu, prošle srede, pobravši ozbiljne simpatije kritičkog dela ovdašnje javnosti.
Objasnila mu je, opet krajnje jednostavno, da studentski protest, zbog tragedije u Novom Sadu, kada je 1. novembra pala betonska nadstrešnica na rekonstruisanoj Železničkoj stanici i usmrtila 15 ljudi, nije nikakvo pozivanje na nasilje, već pozivanje na ljudskost.
„Mi više ne znamo ko nas hapsi, ko nas vuče po ulicama, jer su to neki maskirani ljudi. Ne znamo gde će nam koji kolega završiti samo zato što ima svoje mišljenje“, rekla je prorektoru.
U Utisku nedelje, sinoć, pojasnila je da žrtve tragedije u Novom Sadu „nisu zaslužile da ćutimo“, već da to „treba da nas pokrene da kažemo ’Dosta je više!’“. „Nije ljudski pristati na poniženje“, izgovorila je elementarnu stvar, koju ovde ne zna svako.
Studenti su, objasnila je, ustali zbog osećaja straha i nesigurnosti koji se kao epidemije širi društvom i zbog osećaja da u zemlji ne postoje institucije koje štite obične građane i njihove živote.
„Mi imamo strah i mi znamo da nas čekaju posledice, za sve što radimo i što ćemo raditi, ali ovo društvo zaslužuje bolje“, kazala je, dodajući da ima utisak da se ovde mladi i obrazovani ljudi, koji „imaju svest i stavove i stoje iza njih“, doživljavaju kao pretnja.
Kaže da je, kao i veliki broj njenih vršnjaka, poželela da ode iz zemlje, ali da se u poslednjem trenutku predomislila.
Ne krije – i zašto bi – da joj ovaj studentski protest nije prvi.
Učestvovala je na protestnim okupljanjima „Srbija protiv nasilja“, kao i onima protiv dolaska „Rio Tinta“ zbog rudarenja litijuma u Jadru, zagađenja vazduha ili divljačkog investitorskog urbanizma koji zelenilo kod niške Stare ciglane pretvara u betonske solitere. Bila je na protestima koji su organizovali prosvetni radnici, a i onima za dobrobit životinja.
Apsolventkinja je novinarstva na Filozofskom fakultetu u Nišu, koji su studenti blokirali prošlog petka, uz podršku fakultetske uprave i 172 od oko 230 zaposlenih.
Upisala je fakultet 2021, sa dve godine zakašnjenja, a tokom studija je radila na Siti smart radiju.
U Nišu stanuje privatno.
Rođena je u decembru 1999, nedavno joj je bio rođendan, a ovaj studetski protest, kaže – rođendanska želja.
Mesto rođenja je Paraćin, ali insistira da je iz Obreža, u Vojvodini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.