"Dobar đak" nije poslušnik

Zloćudna predrasuda da ništa ne zavisi od nas, da se ništa ne može izmeniti, rađa još zloćudnije egoističko mišljenje da svako treba da se snađe za sebe, a ko se ne snađe, taj je naprosto - budala
Čemu vaspitanje i obrazovanje i kakvog čoveka valja da stvorimo

Ostavite komentar


  1. Ovaj tekst je dobar presek ukupnog drustvenog stanja utoliko sto se u njemu obrazovanje dece, stavljeno u funkciju kvalitetnog koriscenja politickih prava u jednoj liberalnoj demokratiji, izjednacava sa subverzijom. Cak i oni koji, svoj posao rade misonarski, sa punom svescu o njegovoj vrednosti i znacaju, buduci fakticki marginalizovani i u manjini, pod pritiskom grize savesti (koju pripadnici manjine obicno patoloski razvijaju u sistemima tiranije i terora vecine) skloni su da sebe posmatraju kao subverzivce. U stvari od njih nema lojalnijih gradjana, niti onih ciji bi rad bio vise u skladu sa proklamovanim drzavno-pravnim poretkom. Pravo i zakon su dakle na njihovoj strani. I nije dobro, cak i u nekom simbolickom nacinu izrazavanja vezivati svoje u sustini plemenite napore za smisao nezakonitosti i subverzije; pre svega jer se na taj nacin pruzaju izgovori i opravdanja za uvek spremnu represiju. U sistemu liberalne demokratije jedina prava subverzija jeste poslusnistvo.

  2. Za 200 godina naše nove državnosti uspeli smo da potrošimo, takoreći, svo naše biološko gorivo, a da pritom nismo uspeli da iz jalove, nestabilne depotske kulturno-političke matrice koja nas je dovela u ćosokak iskoračimo ka stabilnom građanskom društvu; nismo uspeli da iz kolektivističkog društva zakoračimo u individualno, da od malograđana postanemo građani. A biti građanin znači biti slobodan i odgovoran za svoje postupke. Za razliku od neodgovornog malograđanina, koji je uvek objekt politike zatvorenog društva, samo slobodni građanin može biti subjekt otvorenog društva. Pošto smo u vremenskoj iznudici samo "luping" sličan onome koji je izveden u Osmanskom carstvu na izdisaju, a koji se jednim imenom može nazvati Ataturkovom reformom može nam pomoći da preživimo. Smisao te Ataturkove reforme bio je da se despotska kulturna paradigma zameni građanskom.
    I sa vrha države i sa dna društva morao bi započeti sinhroni proces "građanizacije"! Umesto "građanizacije", naše se elite bave – trošeći tako sve naše biološke energetske resurse – državom, granicama, preambulama, ratnom i spoljnom politikom sveta, svetskih sila, četnicima i partizanima i tsl. – znači, bave se svim onim što nam nikako ne može pomoći da iskoračimo iz društvene "proklete avlije".

Ostavite komentar


Dijalog

Naslovna strana

23. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Minja Miletić, TV novinarka

Svaki novi dan počinjem čitanjem dnevnog lista Danas.