Ne samo u Srbiji, mejnstrim mediji su skloni da se na pobunjene građane obruše sa oštrim pitanjima kakva ne postavljaju političarima, jer za to nemaju hrabrosti.
Umesto istraživanja o razlozima protesta predstavljaju nas kao neznalice, lenjivce, prevarante, upinju se da dokažu da smo sami krivi za situaciju zbog koje se bunimo, da tražimo pravo koje nam ne pripada i pristojan život koji nismo zaradili.
U izveštajima o neuspelom pokušaju iseljenja porodice Timotijević iz poslednje kuće u Bari Venecija 26. avgusta, reporteri Studija B i TV Pinka su se istakli u novinarskom kukavičluku pokušavajući da zataškaju nečovečno i prevarno ponašanje vlasti, predstavljajući Timotijeviće kao prevarante koji maltretiraju državu.
Na isti način na koji su vlasnici sruševih objetata u Savamali predstavljeni kao nasilnici, na koji su prethodnih petnaest godina radnici koji su se bunili protiv korupcije u privatizaciji predstavljani kao kočničari reformi koji štite svoje privilegije.
Medijski linč porodice Timotijević na Studiju B i TV Pinku dakle nije ništa novo. Ipak i dalje smo veoma daleko od moguće alternative, pa čak i od dobrog opisa problema.
U drugoj sesiji društvenih razgovora Na kraju će ispasti da smo mi tukli policiju učestvovaće Robert Kozma (Ne davimo Beograd), Zdravko Deurić (radnici i akcionari Jugoremedije), Zoran Gočević (radnici i mali akcionari Srboleka), Zoran Gavrilović (Biro za društvena istraživanja) i Dragana Čabarkapa (Sindikat novinara Srbije).
Kolektiv Učitelj neznalica i učesnici će razgovarati o načinima i metodama izvratanja istine, predstavljajući sopstvena iskustva ili iskustva organizacija i inicijativa iz kojih dolaze, sa ciljem promišljanja drugačijeg, istinitijeg načina izveštavanja.
Tekst je objavljen u dodatku Bilten
TribinaNovinarstvo u Srbiji je od onomad ponovo upalo u jednu od onih faza kada njegove sadržaje dominantno krase iživljavanje nad slabima i servilnost prema vlastima. Verovatno nećemo dugo čekati da se još jedared vrati u onu drugu fazu, u neutralnost i lažno predstavljanje progonjenih i svemoćnih kao dve jednake strane.
Mora da postoji izlaz iz ovog neprekidnog smenjivanja godina nasilja i godina laži. Nezavisni mediji u Srbiji još uvek su nejaki, tim pre treba razgovarati kako da jačaju.
Četvrtak u 18.00 u Resavskoj 21/5.
Učitelj neznalica i njegovi komiteti
Na kraju će ispasti da smo mi njih tukliPoziv na drugi u seriji društvenih razgovora Na kraju će ispasti da smo mi tukli policiju
Četvrtak 22. septembar 2016. godine u 18.00h
Resavska 21, stan br. 5, Beograd
Učitelj neznalica i njegovi komiteti pozivaju vas na drugi u seriji razgovora Na kraju će ispasti da smo mi tukli policiju pod nazivom
Zaštitite „Sport“„Beoton R“ d.o.o. iz Bora, u vlasništvu estradnog menadžera Saše Mirkovića, prestao je da štampa „Sport“, a da nije protekla ni godina dana od višestruko sporne kupoprodaje najstarijeg sportskog lista na Balkanu.
Sindikat novinara Srbije mesecima je upozoravao rukovodstvo Kompanije „Novosti“, prodavca ovog izdanja i Vladu Srbije (koja upravlja Kompanijom) na nepoštvanje ugovornih obaveza s Mirkovićeve strane, kao i na kršenje elementarnih prava zaposlenih u redakciji „Sporta“, zaključno sa nezakonitim otkazima.
Niko nije reagovao.
SINOS, zato, zahteva da se odgovorni za izigravanje propisa u ovom „slučaju“ što pre kazne, a da se novinarima „Sporta“ omogući da rade i da žive od svog rada.
Kao prethodnih sedam decenija.
U Beogradu, 19. septemra 2016. godine
Sindikat novinara Srbije
SINOS i PROUNS: Ustavni sud već dve godine ignoriše našu inicijativu’]
Sindikat novinara Srbije (SINOS) i Profesionalno udruženje novinara Srbije (PROUNS) traže da Ustavni sud nakon dve godine prekine da ignoriše inicijativu za ocenu ustavnosti seta medijskih zakona.
Primena Zakona o javnom informisanju i medijima je već izazvala niz negativnih posledica po javni interes u oblasti informisanja, dovela do gašenja velikog broja medija, ostavila brojne sredine bez ijednog medija, više od 1200 novinara i medijskih radnika bez posla.
Tražimo još jednom, da posle dve godine Ustavni sud hitno uzme u razmatranje inicijativu SINOS-a i PROUNS-a, podnetu septembra 2014. godine, ili da uvede Privremenu meru nesprovođenja Zakona, zatraženu 5. novembra 2014. godine, dok se Sud o njoj ne izjasni.
Ustavni sud je jedina instanca koja je mogla da spreči propast javnog informisanja i da zaštiti prava građana garantovana Ustavom Srbije. Nažalost, Ustavni sud se dve godine ne izjašanjava o našoj inicinativi.
Da li će Ustavni sud doneti odluku tek kada se lokalni i regionalni mediji u Srbiji budu potpuno pogasili?
Dve godine nakon medijske reforme apsolutno je jasno da su ovi zakoni doneti, ne da bi mediji bili slobodni, nego upravo suprotno.
Otvoren je prostor da medijska udruženja koja su kreirala medijske zakone i koja su bliska vlastima dele novac svih građana kroz projektno finansiranje.
Podsećamo, da je odlukom od 18. aprila 2012. godine Ustavni sud odbacio inicijativu Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i doneo Odluku da lokalne samouprave mogu da budu osnivači medija.
Šta se od tada promenilo i ko je odlučio da se napiše set medijskih zakona suprotan Ustavu?
U Beogradu, 21. septembra 2016. godine
Dragana Čabarkapa, predsednica SINOS, Jelena Vučićević, predsednica PROUNS
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.