Ugovor o transportu ruskog gasa preko Ukrajine za Evropu ističe ove godine. Nije sigurno da li će biti obnovljen, geopolitički i energetski analitičari tvrde da su veće šanse da neće.
U gradiću Kipoiju na tursko-grčkoj granici 29. novembra 2018. zavareni su spojevi gasovoda Trans Anatolian Pipeline (TANAP) i Trans Adriatic Pipeline (TAP) kroz koje će do kraja iduće godine u Evropu stizati prve velike količine gasa koji nije ruski (iz azerbejdžanskog naftno-gasnog polja Šah Deniz). To spajanje je zaokruživanje takozvanog Južnog gasnog koridora, predstavlja krupnu geopolitičku energetsku prekretnicu u diversifikaciji izvora snabdevanja i početak nove energetske ere za jugoistočnu Evropu.
Srbija očekuje da evropska Energetska zajednica donese odluku o zahtevu za izuzeće gasovoda kroz Srbiju (od bugarske do mađarske granice) od Trećeg energetskog paketa. Taj gasovod trebalo bi da bude krak Turskog toka prema Evropi i ići će trasom koja je projektovana za gasovod Južni tok, čiju izgradnju u Bugarskoj pre pet godina zaustavila Evropska unija jer nije ispunjavao uslove o razdvajanju proizvođača i distributera gasa.
Dok traju globalne igre oko gasa Srbija traga za svojim modelom diverzifikacije i energetske bezbednosti.
Kako?
Evo jednog modela.
„Srbija traži alternativu ruskom gasu. Meni je svejedno da li energija dolazi sa Novog Zelanda ili Makedonije, ili bilo gde drugo. Potreban mi je gas po dobroj ceni. To za Srbiju nije nikakva geopolitička igra, već igra za preživljavanje“. (Aleksandar Vučić, Noje Ciriher Cajtung, 10.3.2015.)
Tokom posete Azerbejdžanu i posle sastanka s predsednikom Državne naftne kompanije SOKAR Rovnagom Abdulajevim, premijer Aleksandar Vučić je istakao važnost mogućeg povezivanja sa Južnim gasnim koridorom kako bi Srbija mogla da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja gasom. (Tanjug, 14.4.2015.)
„Srbija će prihvatiti sugestiju iz SAD da smanji zavisnost od ruskog gasa, tako što će se pridružiti gasovodu koji ima američku podršku i koji će sprovesti gas iz Azerbejdžana u Evropu. Srbija je po pitanju energetske bezbednosti spremna da koristi gas iz više izvora, što je veoma važno za naše američke prijatelje, takođe“. (Aleksandar Vučić, AP, 29.5.2015.)
„Mi smo spremni da prihvatimo gas od Rusa, samo mi recite odakle nam stiže taj gas? Da li preko Turske i Grčke i ko nam to garantuje? Ili stiže preko Bugarske jer očigledno da preko Beregova neće da stiže. Srbija iz Azerbejdžana može da dobije 300-400 miliona kubnih metara gasa, što nije dovoljno za fabrike i stanovništvo. (Aleksandar Vučić, Tanjug, 30.5.2015.)
„U razgovoru sa Suzan Rajs razgovarao sam i o neophodnosti da Srbija diversifikuje izvore snabdevanja gasom. Ja sam ponovio ono što uvek kažem a to je da je Srbiji potrebno da diversifikuje snabdevanje gasom iz različitih izvora. Govorio sam o poseti Azerbejdžanu, odnosima sa Rusijom i mogućnosti da u budućnosti dopremamo gas sa Krka… Nadam se da ćemo imati dosta podrške od SAD u pogledu gasne diversifikacije za Srbiju i Balkan“. (Aleksandar Vučić, Tanjug, 3.6.2015.)
„Na ovoj konferenciji moglo se razumeti nekoliko stvari, a prva je ta da su gas, nafta, nešto manje električna energija postali i neka vrsta političkog oruđa u savremenom svetu“. (Aleksandar Vučić na 22. Svetskom naftnom kongresu u Istanbulu, Tanjug, 10.7.2017.)
„Kada odete u Teklas u Vladičin Han, Turci kažu, Vučiću sve je super, ali dajte dovedite nam gas… Gledamo kako da rešimo problem, jer posle 2019. niko ne može da zna da li ćemo moći da preuzimamo gas na Beregovu kao što smo mogli do danas, a i sami znate šta je rekao predsednik Vladimir Putin o prolasku gasa kroz Ukrajinu. Dakle, ako mi to nismo u mogućnosti, šta ćemo da radimo? Prosto, mi taj problem moramo da rešimo… Mi smo o tome na različite načine razgovarali s Evropskom komisijom, oni su nam, i na tome sam im zahvalan, poklonili 49,5 miliona evra donacija za interkonektor sa Bugarskom. Moramo sami da napravimo gasovod“. (Aleksandar Vučić, Tanjug, 19.12.2017.)
„Izgradnja TANAP-a je veoma važna iz dva razloga: prvo, zato što daje nadu da region jugoistočne Evrope neće ostati izolovan kada su u pitanju veliki energetski projekti. Drugo, zato što će ovaj projekat poboljšati energetsku povezanost ovog dela Evrope, a samim tim će imati i uticaj na poboljšanje investicione klime i dolazak novih investitora u zemlje regiona“. (Aleksandar Vučić na svečanom otvaranju Tanap gasovoda, Tanjug, 12.6.2018.)
„Moj posao je da vodim politiku i gledam da li ćemo mi Srbi imati gas… Naslušao sam se priča iz sveta da će nam gas dolaziti iz gasovoda TAP i TANAP. Kada sam bio kod predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i pitao za gas preko TANAP-a on mi je rekao da nema gasa za nas. Kada dođu sa Zapada stalno govore da uzimamo gas od TAP i TANAP-a samo da ne bismo uzeli ruski gas, iako u tim gasovodima nema gasa… Ne želim da uzimam duplo skuplji gas iz političkih razloga da bi me tapšali po ramenu… Kad pitam što da platim toliku cenu za gas, onda mi govore da moram da razumem geopolitičke odnose i odmah me zaboli glava kada tako nešto čujem… Dajte vi drugi jeftini gas, jedva čekam, ali ga još nisam video… Najjeftiniji je gas trenutno kod Rusa. Kada Rusi dovedu Turski tok do Bugarske, mi ćemo platiti da dovedu do nas… Zato je najbolje kada Turski tok stigne do Bugarske da ta zemlja ga dovuče do naše granice i onda mi da ga preuzmemo preko gasnog interkonektora. (Aleksandar Vučić dva dana pred dolazak ruskog predsednika Vladimira Putina u Beograd, Tanjug, 15.1.2019.)
Pouka:
„Što smo manje zavisni od jednog izvora energenata i dobavljača to podiže našu političku težinu kada je reč o međunarodnim odnosima“. (Johanes Han, evropski komesar za pregovore o pristupanju, Tanjug, 18.12.2018.)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.