A kad će semafori na stazu za invalide 1Foto: Danas

Poštovani gospodine Profesore,

U pravu ste bili kad ste me ono demantovali tvrdnjom da ograda sa rukohvatom na stepeništu ispred glavnog ulaza u novu zgradu bolnice postoji. Mea culpa (moj greh). Čak su se, video sam na tv, visoki gosti na otvaranju i držali za tu ogradu. Tog 17. decembra lila je kiša pa nije bilo prijatno ni onima gore na platou – niti onima pod kišobranom dole – na parkingu. Svima je nedostajao krov. Kako li će onda pod kišom, bez nadstrešnice da se osećaju budući pacijenti, posetioci i roditelji sa kolicima koji taj ulaz koriste, a glavni je i jedini.

Opasnost od klizanja i poledice otklonili ste, kako rekoste, podnim grejanjem. Kad sam prošlog proleća uspeo da prevarim čuvare i popnem se na podestni ulaz nove zgrade, primetio sam da je obloga stepeništa topla – ali mislio sam da je to od sunca – ne od podnog grejanja.

Rukohvata ni ograde onda nije bilo, a ni pred kraj leta kad sam ponovo bio, pred najavu otvaranja. Ni tada rukohvati nisu bili montirani, a uvele tuje u saksijama od početka godine čekale su na otvaranje.

Sve vreme novine, tv, pa i Vaša galerija slika, pokazuju novosagrađeni objekat bez rukohvata. Tek na par nedelja pre decembarskog otvaranja otkrivate da je priča o nepostojanju rukohvata „notorna laž“ jer je sve već urađeno kako i treba. Zato se pitam, kad uradiste to i što ste čekali da se pojave „neki arhitekti iz Beograda“ da Vas na nedostatke upozore. A zar nisu mogli Vaši arhitekti, savetnici, konsultanti, eksperti i drugi, kojih imate napretek, da to učine još u vreme razrade i realizacije projekta. I da upozore – da se krše važeći propisi, kao na primer:

a) Zakon o planiranju i izgradnji, gde ćete naći da “zgrade javne i poslovne namene … se moraju projektovati, graditi i održavati tako da svim korisnicima, a naročito osobama sa invaliditetom, deci i starim osobama omogućavaju nesmetani pristup“ te da takva klauzula isključuje svaku visinsku razliku. A ova kod Vas od 1,80 m između nivoa prilazne saobraćajnice i ulaznog podesta – zgradu čini neprihvatljivom, i

b) Pravilnik o tehničkim standardima pristupačnosti koji definiše koncepciju, izgradnju i upotrebu rampi za potrebe hendikepiranih osoba, pa Vaš projekat rampe protivureči svim normativnim zahtevima koji se koriste u Evropi i u Srbiji (invalidska kolica imaju svuda istu standardnu meru ), od nagiba rampe, rasporeda odmarališta, dužine kraka, visine rukohvata. Naročito je važna širina za dvosmerno korišćenje hodajuće površine, njena reljefna površinska obrada i formiranje odbojnika za točkove.

Ovako izvedena rampa na Vašem objektu neće moći da se koristi, bez obzira na podno grejanje, a još je i nenatkrivena. Saobraćajna staza u dva smera, preusko je izvedena i moći će da je spasi samo – postavljanje semafora! Možete, za utehu, da isprobate i praktično korišćenje rampe u dva smera, naročito tamo gde je ona široka samo 1,40 m, a po tzv. evropskim standardima treba da bude 1, 95 m. Voleo bih da ni tu nisam u pravu, ali se plašim da bi Vam se ljudi smejali ako ipak morate da postavljate semafore! Kao kad ste morali da rušite zid, da biste uneli aparat magnetne rezonance?

Sve ovo moglo je da se vidi još u fazi razrade projektne dokumentacije, a naročito u njenoj konačnoj verziji, priloženoj zahtevu za dobijanje građevinske dozvole, pa je normalno zapitati one koji su tu dozvolu izdali o razlozima nepoštovanja propisa i pravila struke, a i komisiju za tehnički pregled koja je izdala Potvrdu da su objekti izvedeni u skladu sa Idejnim projektom, pa su samim tim …“pogodni za probni rad“ čime se taj 2. 8. 2017. uzima kao reper za završetak radova pa i montažu rukohvata – ali kojih toga dana uopšte nije bilo. Ko ovde „notorno laže“?

Moje insistiranje na datumu montaže rukohvata u fazi preuzimanja i puštanja objekta u rad, nije estetske prirode nego jedan važan elemenat sigurnosti i bezbednog korišćenja objekta. Da li neko može da zamisli useljenje u stan na čijem balkonu nema ograde ili gde na lift još nisu ugrađena vrata?

I sad mi pomozite u dilemi: da li da verujem Vašim rečima ili svojim očima?

S dužnim poštovanjem!

Autor je arhitekta, projektant objekata u zdravstvu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari