Agencija za državne udare 1

Ko je poslao žandarmerijskog generala Bratislava Dikića u Crnu Goru? Šta je stvarno bio zadatak bivšeg komandanta srpske žandarmerije i uhapšene dvadesetočlane grupe?

Odgovore na ova pitanja verovatno nećemo uskoro saznati i pitanje je od koga ih treba i očekivati. Ali, možda se do odgovora može stići zaobilazno.

Isključena je mogućnost da je neko iz Srbije poslao grupu oružju vičnih momaka da nasilno menjaju vlast u Podgorici. Jednostavno zato što odnosi Srbije i Crne Gore odavno nisu bili tako dobri. Vlasti u Beogradu i Podgorici se toliko dobro rauzumeju da je i sam Milo Đukanović pre desetak dana izjavio kako „ne zna da li su ikada odnosi bili bolji. „Sasvim je tačno da smo premijer Vučić i ja ozbiljno tome posvećeni i da naša saradnja obeshrabruje radikalizam i mnogo doprinosi stabilnosti regiona“, rekao je Đukanović u intervjuu za „Politiku“. Dakle radikalizam sa srpske zvanične strane je isključen.

Ima li u Srbiji interesnih grupa i otuđenih centara moći koji su spremni da izvedu „operaciju Dikić“? Ko su te grupe, ko su ti centri moći – bivši pojedini pripadnici vojnih službi bezbednosti – teško! Kriminalne grupe – ni slučajno, da detaljnije ne obrazlažem. Neki nezadovoljni tajkuni, takvih nema. Militantno krilo SPC? Ne, oni koriste tamjan i kletve.

Pa ko je onda? Da nisu nekakve kompanije za regrutovanje dobrovoljaca ili obaveštajne službe trećih zemalja. Takva mogućnost se ne može u potpunosti odbaciti mada je u domenu dvoručnog bekhenda u stonom tenisu. Može da se izvede ali je besmisleno.

Kako je, uopšte, plasirana ta informacija? Nekako tiho, eto desilo se, kao da je opljačkana kakva kladionica ili mesara. Nije se oglasio ni predsednik Crne Gore, premijer Đukanović reče da zna koliko i novinari, „iz medija“. Ministar policije čak nije ni obavešten o grupi za državni udar. Nije se državni vrh uopšte uzrujao oko Dikićeve „terorističke ekipe“. Uhapšena grupa čak nije prikazana ni na državnoj televiziji što se u takvim prilikama ne propušta.

Umesto odgovora na pitanje ko je poslao grupu za državni udar možda je jednostavnije analizirati ko je imao koristi od takve informacije? Opozicione, a naročito prosrpske stranke u Crnoj Gori svakako nisu, one su od takve vesti mogle imati samo štete. Stranke manjina su izvukle nikakav ili beznačajan profit. Takva vest je jedino mogla dati vetar u leđa vladajućoj partiji. Možda to nije donelo hiljade glasova, ali moglo je neke neopredeljene da opredeli, moglo je i neke da odvrati od opozicionih lista. Mala vajda ali ne i beznačajna.

Nije ovo nikakav crnogorski specijalitet, gledamo to svaki dan u Srbiji kako se otkrivaju zaverenici protiv Vučića. I kad su demokrate bile na vlasti bombardovani smo slikama pronađenog oružja u banjalučkoj sportskoj hali „Borik“. Baš nekako u vreme posete ondašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića ovom gradu. Državni udar je dobra tema da se malo skrene pogled sa drugih problema, ili da se u toj galami nešto odradi ispod stola.

Nije nemoguće da na ovim prostorima deluje Agencija za državne udare kod koje možeš da naručiš sve: logistiku, ljude, tekstove u podobnim medijima… bez obzira na državne granice.Samo naručiš kad ti treba.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari