Bauk zvani matematika

* Matematičari su svoju pedagošku kompetenciju oduvek dokazivali činjenicom da naši učenici kupe medalje na svim međunarodnim takmičenjima. Ali, to nije nikakav dokaz da su naši programi i nastavnici matematike dobri
Šta pokazuje najnoviji izveštaj o rezultatima male mature

Ostavite komentar


  1. Ako su profesori matematike tako strogi u ocenjivanju, kako je moguće da istovremeno imamo i epidemiju vukovaca i odlikaša?

  2. Absolutno ste u pravu. Vi razmisljate i govorite kao otac, zato Je vase razmisljanje korektno I pravicno. Na zalost u praksi matematicari obozavaju da sebe vide "iznad" drugih, I vrlo ljubomorno cak I ne zele da prenesu znanje, da ne bi izgubili poziciju Ajnstajna. Hvala vam na objektivnom vidjenju sta Ja u kome se nasa deca nalaze.

  3. Очигледан је анимозитет аутора према математици и наставницима математике. Даје себи за право да процењује тежину задатка из математике иако му то није струка.
    Расподела оцена треба да личи на Гаусову криву, али не мора да буде као Гаусова крива. То зависи од много чинилаца: састава одељења, области која се предаје,… Идеална Гаусова крива је немогућа.
    Правилник о оцењивању каже да се рачуна аритметичка средина оцена. То значи ако ученик на првој области добије 5 не мора да учи ништа до краја школске године и наставник ће морати да му закључи 2. Онда се проблем преноси у следећи разред пошто математика захтева предзнања из много области. Уколико ученик није савладао једну имаће проблема у свим наредним областима.
    Волела бих, као наставник математике, да је лош резултат на тесту из математике последица тешког теста. То би се лако исправило. Лош резултат је последица потпуног колапса просвете. Добри резултати из осталих предмета су последица исувише лаких тестова који маскирају јако лоше стање у просвети која је потпуно занемарена.

  4. Ovaj tekst je dobro osmisljen i teba ga preporuciti nastavnom osoblju, narocito nastavnicima matematike. Vera pristupa malo iz licnog ugla, jer autor teksta, polazeci od pozicije svoga deteta, prosiruje svoje glediste i na ostalu decu. To je sasvim u redu i kao takav on moze najbolje da proceni stanje i ostale dece, tim pre sto je za takvu procenu kompetentan. On ne deli lekcije nikome, vec ukazuje na jednu uvrezenu pojavu o matematici kao bauku. U moje vreme, profesor matematike u gimnaziji nam je govorio da je matematika za rekreaciju, te kad se umorimo od ucenja, treba da resavamo zadatke iz matematike kako bismo se relaksirali. I bilo je tako, pedesetak zadataka dnevno iz ruskih zbirki i sve u redu. Zato danas, kao dugogodisnji pravnik jos rado vezbam zadatke sa integralima i diferencijalima. Relaksacije radi.Ali danasnji profesori su verovatno nesto drugo.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. jul 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Srđan Gojković Gile, muzičar

Pozivam sve one koji čitaju Danas da ga podrže tako što će se učlaniti u Klub čitalaca Danasa i tako podržavati nezavisno novinarstvo.