Svaka čast Savezu ekoloških organizacija Srbije (SEOS) koji su na završnom protestu za zabranu iskopavanja litijuma i bora u Srbiji u Beogradu na Terzijama sakupio oko 40.000 ljudi.
Divljenje za hrabrost i lični rizik zaslužuju aktivisti „Ne damo Jadar“, studenti i mladi ljudi koji su uspeli nakon ovog mirnog skupa, da do 8 časova sledećeg dana, kako su i najavili, blokiraju železničke stanice Prokop i N. Beograd.
Četrnaest od njih, kako je saopštio Ivica Dačić, nakon što su ih policajci oko 6.30 narednog dana oterali sa ovih mesta, je „dovela“ u policijsku stanicu. Trojicu zbog sumnje da su učinili prekršaje i dva lica koji su strani državljani zbog „njihovog prisustva u blizini važnih državnih institucija“.
O ostalima on nije govorio. Zato je predsednik Republike koji je svoju konferenciju za štampu, za svaki slučaj, održao u Palati Srbija, umesto na Andrićevom vencu, rekao da će se procesuirati sva lica koja su učinila krivično delo iz čl. 290 KZ-a (ugrožavanje saobraćaja opasnom radnjom ili opasnim sredstvom).
Premijer Srbije Vučević je učesnike protesta prvo nazvao „raspalom bandom“, pa sutradan iz Pariza, gde prisustvuju zatvaranju Olimpijskih igara, izjavio da je protest u Beogradu bio politički i predstavljao je „pokušaj državog udara“, bez objašnjenja šta on, ukoliko je zaista tako, radi van zemlje.
Vrlo slično kao i u slučaju masovnih protesta maja prošle godine, posle tragedija u Beogradu, Duboni i u Malom Orašju, pod sloganom „Srbija protiv nasilja“, osnovni utisak je nastavak rigidnog pristupa vlasti na bilo koji i bilo koliki protest i zahtev građana.
Umesto da odgovore zašto u ponuđenom roku od 40 dana nisu ništa učinili da se otvori stvarni dijalog i preispita nagla promena odluke Vlade iz 2022. godine, sporni način odlučivanja Ustavnog suda i novu odluku Vlade da vrati na snagu ukinuti Plan posebne namene za taj prostor, predstavnici vlasti su optužili građane da vode „hibridni rat“ protiv svoje zemlje u organizaciji „najvećeg kriminalca koji se ne nalazi u Srbiji (Šolaka) i na taj način ponovo izbegli stvarni i ravnopravan dijalog o ovom pitanju.
Predsednik Republike, van svih svojih zakonskih ovlašćenja, najavljuje da će ići, bez velikih skupova, na razgovore ovim povodom u Loznicu, Gornji Milanovac, Krupanj, M. Zvornik, Valjevo, pri čemu je grubo uvredio građane Beograda i Novog Sada, a verovatno slično misli i za Niš i Kragujevac, da njih „ne interesuje litijum“.
Ono na šta ovom prilikom treba ukazati, da lideri svih stranaka opozicije ovu situaciju i čitavo leto posle podele i neuspeha na izborima 2. juna, izgleda nisu dovoljno ozbiljno shvatili.
Veliko angažovanje ekoloških organizacija i građana povodom protesta o zabrani litijuma, za njih je bila prava prilika da pokušaju da povrate poverenje u svoje posvećeno, principijelno i zajedničko delovanje u podršci ovim protestima, ali i drugim aktivnostima protiv aktuelnog režima.
Kod blokade železničkih stanica, novinari N1 su jedva uspeli pronaći ponekog od predstavnika opozicionih stranaka, a u jutarnjim satima ih uopšte nismo mogli videti.
Oni nisu u letnjoj skupštinskoj raspravi dovoljno insistirali da se ova tačka stavi na dnevni red Narodne skupštine, a istovremeno su donete najrazličitije sporne odluke. Zatim, nisu shvatili ozbiljno ni predlog samog A. Vučića da se pokrene pitanje njegovog opoziva sa funkcije, tim pre što je on predložio da se to učini po odredbama nevažećeg Ustava iz 1990. godine.
Od proleća ove godine oni imaju Predlog za pokretanje postupka razrešenja predsednika Republike koji je u organizacije kampanje Ferka.rs potpuisalo 60 poslanika.
Da bi se ta inicijativa morala razmotriti na Skupštini neophodno je još 24, od ukupno 94 poslanika opozicije.
Autor je bivši sudija iz Novog Sada
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.