Svedoci smo tri klasična primera statističke obmane koji su u poslednjih nekoliko dana plasirani srpskoj javnosti. Primer broj jedan. Šangajska lista!
Bilo je dovoljno da jedan srpski naučnik sa više hiljada citata promeni klupske boje, pa da se Beogradski univerzitet strmoglavi na Šangajskoj listi za 124 mesta i da ga Vođa odmah pozove na finansijski razgovor za vraćanje u stari klub. Otkud ovakvo poniranje kada imamo hiljade vrednih srpskih naučnika?
Odgovor je jednostavan i za početnike u statistici. Šangajska lista oslanja se na prosečnu citiranost naučnika. To znači da istu vrednost u bosanskom loncu ima i matematičar Radenović sa više hiljada citata i tipični istraživač sa Beogradskog univerziteta sa par desetina citata. Da se Šangajska lista oslanja na najčešću vrednost citiranosti naučnika, odnosno mod, Beogradskog univerziteta ne bi bilo nigde na Šangajskoj listi. Ovako, ode jedna zlatna koka, rasprši se gnezdo!
Primer broj dva. Prosečna plata u Srbiji! Vladajući režim trubi o 500 evra. Pa naravno da je prosečna plata 500 evra kada istu vrednost u ovom bosanskom loncu ima plata srpskog tajkuna od par stotina hiljada evra mesečno i plata mog sina od par stotina evra. Da se umesto srednje vrednosti koristi opet stari dobri mod, odnosno najčešća vrednost plate u Srbiji, onda bi srpska javnost saznala da pola Srbije živi od 250 evra mesečno. Za to Srbi kažu „jedva krpiš kraj s krajem“! Onda srpski trudbenik ode u banku koja ga zasipa ponudama za ekspres keš kredit i uzme preskupi novac da bi jeo. Kada ne može više da vraća taj zelenaški kredit, onda mu javni izvršitelj uzme stan. Onda ide na ulicu na opozicione proteste!
Primer broj tri. Prognoza IPSOS-a za sledeće izbore: „Vođa će opet da počisti sve u martu 2020“! Ne znam metod koji su koristili, ali pretpostavljam isti kao i do sada. Telefonska anketa na „reprezentativnom uzorku biračkog tela Srbije!“ Ako je to tačno, gde je jadac? Pa jadac je u tome što se „reprezentativni uzorak“ pravi iz telefonskog imenika Srbije. A fiksnih telefona ima malo i svakim danom sve manje među srpskim glasačima. To malo je u ovom momentu oko dva miliona glasača. A šta ćemo sa preostalih četiri miliona i sedamsto hiljada glasača? Koga oni predstavljaju? Fiksne telefone u Srbiji uglavnom imaju stariji i siromašniji glasači Srbije. A to je upravo Vođino glasačko telo! I eto rezultata po želji svake vlasti: iznad 50%!
Ovo su tri primera statističkog bespuća koje ima veliku upotrebnu vrednost. Ostale primere statističke obmane čitalac Danasa može naći u svakom boljem udžbeniku statistike! Inostranom!
*Autor je redovni profesor Beogradskog univerziteta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.