Oleg Deripaska Srpski ministar ekonomije Mlađan Dinkić svakako se našao u neprilici kada je, nakon objave da će ući u pregovore o kupovini RTB Bor sa Ist pointom Zorana Drakulića, stiglo pismo iz ruskog Bejzik elementa u kojem ta kompanija objavljuje da je zainteresovana za kupovinu Borskog basena i podseća da je Vlada zvanično najavila novi tender.

Oleg Deripaska Srpski ministar ekonomije Mlađan Dinkić svakako se našao u neprilici kada je, nakon objave da će ući u pregovore o kupovini RTB Bor sa Ist pointom Zorana Drakulića, stiglo pismo iz ruskog Bejzik elementa u kojem ta kompanija objavljuje da je zainteresovana za kupovinu Borskog basena i podseća da je Vlada zvanično najavila novi tender. Vlasnik tog ruskog koncerna Oleg Deripaska svakako nije igrač čije bi interese Srbija, bar u ovom trenutku, mogla da ignoriše. Reč je o najbogatijem Rusu, čija se lična imovina procenjuje na 22,2 milijarde dolara.
Oleg Deripaska rođen je 2. januara 1968. u Džeržinsku. Studije ekonomije upisao je 1985. na Moskovskom državnom univerzitetu Lomonosov, ali nije izvesno da li ih je, kako tvrde neki izvori, završio 1993. Studije je prekidao da bi odslužio vojsku, ali i da bi započeo poslovnu karijeru. Naime, 1990. postao je finansijski direktor Vojne investiciono-trgovinske kompanije. Pretpostavlja se da je tada uspostavio veze sa KGB i da otuda potiče njegovo prijateljstvo sa sadašnjim predsednikom Rusije Vladimirom Putinom. U biznis s aluminijumom Deripaska je ušao 1992, kao generalni direktor Rosal kompanije. Nakon četvorogodišnjeg partnerstva sa tadašnjim aluminijumskim magnatom Romanom Abramovičem, postaje jedini vlasnik Rosala, koji sada kontroliše 75 odsto ruske proizvodnje tog metala. Poslovno carstvo Deripaske prostire se od Rusije i bivših članica SSSR do Australije, Južne Amerike, Afrike i Evrope, a oblast njegovog interesovanja širi se na energetiku i automobilsku industriju. Spekuliše se da je zainteresovan za kupovinu udela koncerna Dajmler Krajsler, ali je izvesno i da je započeo kupovinu kontrolnog paketa akcija fudbalskog kluba Arsenal.
Zovu ga „kraljem aluminijuma“, ali i „kontroverznim oligarhom“. Kako god bilo, Deripaska nesumnjivo ima veliki uticaj na politiku Rusije, jer je od početka svog poslovnog uzleta imao vrlo bliske odnose s Kremljom. Krajem prošle godine nagađalo se da će rusko protivljenje nezavisnosti Kosmeta biti ublaženo ukoliko se Deripaski dozvoli kupovina termoelektrana Kosovo A, ali izgleda da su se tu karte malo izmešale, zbog čega će Vlada Srbije sigurno morati ozbiljno da shvati i njegovu inicijativu da se za RTB Bor raspiše novi tender.
Deripaska je oženjen Polinom Jumaševom, s kojom ima šestogodišnjeg sina Petra. Kad je reč o porodičnim vezama, nije nevažno da je treća supruga njegovog tasta Jumaševa bila – najmlađa ćerka Borisa Jeljcina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari