Dobra vest glasi da se 25 članica Evropske unije izjasnilo za odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom. U lošoj se kaže da su se Holandija i Belgija usprotivile i time blokirale sprovođenje dokumenta potpisanog 29. aprila.

Većina evropskih ministara pohvalno govori o beogradskim vlastima i procenjuje da su one ispunile uslove utvrđene prilikom potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Oni smatraju da je Beograd hapšenjem Radovana Karadžića i namerom da uhapsi i preostalu dvojicu begunaca dokazao da u potpunosti sarađuje s Haškim tribunalom. Holandija, uz podršku Belgije, smatra da će saradnja biti potpuna tek kada se iza rešetaka nađu Ratko Mladić i Goran Hadžić.

Potpredsednik Vlade Božidar Đelić kaže da je Srbiji naneta nepravda. Njegovo mišljenje dele mnogi iz vladajuće koalicije, ponajviše oni koji su bili uvereni da će se Srbija još jednom provući polovično urađenim domaćim zadatkom. Opozicija likuje, tvrdeći da će Evropa stalno postavljati nove zahteve. Predsednik Boris Tadić je, pre završetka rasprave u Briselu, upozorio da „od velikih reči da ćemo lako i brzo ući u EU nema mnogo koristi, ali od velikog rada na procesu integracija u EU ima mnogo koristi za sve građane“ i zaključio da moramo da se pomirimo s realnošću.

Realnost je neumoljiva. Ne menjaju je ni izjave da za Mladićem i Hadžićem svakodnevno traga hiljade ljudi ni pretpostavke da obojica, ili bar jedan od njih, odavno nisu u Srbiji. Dok se ne dokaže gde su, odnosno dok ne budu privedeni, Beograd će uzalud kucati na evropska vrata. U Briselu nema preglasavanja. Šta god se govorilo o razlozima holandske tvrdokornosti, ona neće nestati. Holandiji je Mladić doneo više domaćih nevolja nego ostalim evropskim zemljama i njena vlada neće popuštati. Postoji samo jedan način da se dobije svih 27 glasova: uraditi ono što je ne samo spoljnopolitički, već i unutrašnji interes Srbije. Hadžić i Mladić, ma gde bili, ni politički ni ekonomski ni na bilo koji drugi način ne doprinose Srbiji. U krajnjoj liniji, ne privređuju i ne plaćaju porez, a kršenjem zakona neposredno slabe ugled i verodostojnost države.

Ne pomaže kuknjava zbog nepravde. Sve što radi na procesu dubljeg povezivanja s Evropom Srbija radi – za sebe. Sve započeto na evropskom putu treba nastaviti i ubrzati, jer će od toga imati koristi svi građani. Što se tiče begunaca, policija valjda ne čeka politički nalog da radi svoj posao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari