Buduće građevinske inženjere čeka siguran posao 1Foto: Građevinski fakultet; hikom.grf.bg.ac.rs

Ovogodišnji upisni rok Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu dočekuje sa nestrpljenjem i velikim očekivanjima.

Trenutak je specifičan jer treba odgovoriti na izuzetno velike zahteve tržišta za građevinskim inženjerima, ali i nastaviti započeti proces modernizacije fakulteta, zadržavajući dobro poznati i priznati kvalitet studija.

Sa ponosom ističemo da tradicija izučavanja građevinarstva na našem univerzitetu traje već 173 godine. Ipak, to nas ne sprečava da modernizujemo fakultet, povećavajući efikasnost studiranja i unapređujući metodologiju nastave u skladu da najboljim iskustvima iz svetske prakse.

Specifičnosti studiranja na Građevinskom fakultetu u Beogradu su individualni i rad u malim grupama, stručna praksa i stručne ekskurzije. Na taj način stečeno široko akademsko znanje usmerava se ka praktičnoj primeni i rešavanju konkretnih problema u projektovanju i izvođenju građevinskih objekata. Osnovna profilacija postiže se izborom jednog od dva studijska programa: Građevinarstvo ili Geodezija. Na studijskom programu Građevinarstvo postoje četiri odseka: Konstrukcije, Putevi, železnice i aerodromi, Hidrotehnika i vodnoekološko inženjerstvo i Upravljanje projektima u građevinarstvu. Na Geodeziji moduli su: Geodezija, Geoinformatika i Upravljanje nepokretnostima.

Nastavnici i saradnici našeg fakulteta mogu se pohvaliti odličnim ocenama koje dobijaju u studentskim anketama, što je siguran pokazatelj da su „veoma teško studiranje“ i „nepristupačni profesori“ samo stereotipi koji su daleko iza nas. Pored pedagoških veština nastavnici Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu mogu se pohvaliti i vrhunskim stručnim i naučnim dostignućima. Gotovo da ne postoji važan građevinski projekat u našoj zemlji u kome ne učestvuju i naši profesori, a mnogi od njih su uvaženi predavači na prestižnim svetskim fakultetima. Samo takvi stručnjaci mogu svoju nastavu oplemeniti ličnim iskustvima, približiti studentima i tako steći njihovo poštovanje i poverenje.

Svesni smo da svakog maturanta muče i pitanja koliko će se lako zaposliti po završetku studija, koliko će dugo imati siguran posao i hoće li od njega moći pristojno da žive. Kao ilustracija stanja u građevinarstvu u našoj zemlji može poslužiti podatak da je u Srbiji u protekle dve godine izdato preko 42.000 građevinskih dozvola. Od toga, u martu mesecu 2019. izdate su 1.502 građevinske dozvole, što je za 53% veća aktivnost u odnosu na isti period prošle godine. Novi investicioni ciklus ulaganja u infrastrukturu vredan je preko 8 milijardi evra, od čega su 5,2 milijarde evra projekti koji će započeti u toku ove godine. Ako ovome dodamo da nam domaće i inostrane kompanije na dnevnoj bazi šalju upite za zaposlenje građevinskih i geodetskih inženjera bez iskustva, kao i da na sve molbe nije moguće pozitivno odgovoriti, jasno je da će velika potražnja dovesti i do nastavka povećanja plata građevinskih inženjera, koje su u poslednjih nekoliko godina već povećane oko dva puta.

Ove godine Građevinski fakultet otvara vrata za 340 novih studenata Građevinarstva (240 budžetskih i 100 samofinansirajućih) i 60 studenata Geodezije (40+20). Pored uspeha u srednjoj školi, prilikom upisa vrednovaće se i rezultat ostvaren na prijemnom ispitu iz matematike koji će biti održan krajem juna meseca. Osnovne akademske studije Građevinarstva traju 4 godine, a master studije 1 godinu, dok je na Geodeziji sistem studiranja 3+2. Osim nastavnika, novu generaciju studenata dočekaće i njihove starije kolege, koje će im kroz specifičan sistem vršnjačke podrške i mentorstva u velikoj meri olakšati prve dane na fakultetu i biti im od velike pomoći u toku prve godine studija.

Radujemo se novoj generaciji studenata! Spremni smo da im prenesemo svoja znanja i da ih efikasno promovišemo u moderne građevinske i geodetske inženjere, koji će nastaviti tradiciju i ugled Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Autor je  dekan Univerzitet u Beogradu, Građevinski fakultet

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari