Čija je crvena prašina u okolini Smedereva? 1foto privatna arhiva

Na početku par činjenica: nekoliko godina unazad građani koji žive u okolini Smedereva u blizini Železare svakodnevno su okruženi crvenom prašinom za koju su do sada već svi čuli.

Kažu – malu decu ne izvode napolje da se igraju, ako ostave automobil preko noć, sutradan ga peru sirćetom, kada na pijaci prodaju svoje proizvode, nikome ne govore da su iz Smedereva.

Državna merna stanica za kvalitet vazduha u Radincu, gde se nalazi Železara, zabeležila je 148 dana prekoračenja dozvoljene koncentracije PM čestica u 2020, što je svrstalo na prvo mesto u Srbiji.

Program zaštite vazduha u Srbiji od 2022. do 2030. godine, zvaničan dokumentu u kome se po prvi put na sveobuhvatan način mapira uticaj aerozagađenja, beleži da opasne materije u vazduhu dovedu u Srbiji godišnje do preko 10,000 smrti i 14,000 hospitalizacija.

Pojedinačnih podataka po gradovima u ovom dokumentu nema. Ranija analiza Svetske zdravstvene organizacije procenila je da u Smederevu zagađenje dovede do oko 200 smrti godišnje.

Čija je crvena prašina u okolini Smedereva? 2
Foto: Luca Marziale / Danas

Pokret Tvrđava iz Smedereva podneo je krivičnu prijavu u junu ove godine protiv HBIS-a, koji upravlja Železarom od 2016, i pet njenih direktora za krivično delo zagađenje životne sredine. Prijava je u međuvremenu dopunjena sa novim dokazima. HBIS, koji nije u prethodnom periodu odgovarao na pitanja Danasa, ističe da je posvećen zaštiti životne sredine, te da je kvalitet vazduha poboljšan od kada su oni došli.

Iz Osnovnog javnog tužilaštva u Smederevu, pred kojim je pokrenut krivični postupak koji bi na kraju i trebalo da da odgovor na pitanje da li HBIS stoji iza zagađenja, navode da postupaju sa naručitom hitnošću u ovom predmetu.

U međuvremenu – prašina i dalje pade. Vazduh je juče na mernoj stanici Radinci bio loš sa prekoračenim vrednostima PM čestica, kao što je to bio i u prethodnih godinu dana. Građani i aktivisti veruju da ih svakodnevno ubija.

Odakle prašina?

Zbog čega je vazduh u tolikoj meri zagađen?

Da li je tačno da stanovnici ovog dela Srbije masovno obolevaju od raka kako navode građani?

To su pitanja koja bi mnogo pre nevladinih aktivista morale da pokrene državne institucije. I da na njih odgovore.

Jer crvena prašina pada na teritoriji Srbije. I ljudi koji udišu zagađen vazduh su građani Srbije, a oni moraju biti na prvom mestu ispred svih drugih interesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari