Maja 2015. godine razgovarala sam sa mladom devojkom, diplomiranom ekonomistkinjom, koja je došla kod nas na razgovor za posao.
U intervjuu pričamo o tome kakva su joj interesovanja, šta voli da radi u slobodno vreme, kakvi su joj planovi za budućnost. Pitam je na kraju: „Izlaziš na glasanje?“. Ona odgovara: „Jao ne, politika me ne zanima.“ Ona već 6 godina, koliko ima pravo glasa, smatra da je izlazak na glasanje pitanje politike, gde na samu reč politika, njen izraz lica pokazuje kako je to za nju nešto ručno, neprijatno i kako ne želi da ima ništa s tim.
Nažalost, ovo nije samo njen stav. Ovo je stav većine njenih vršnjaka, od nje mlađih, od nje starijih. Ulične akcije koje smo radili u junu su nam odličan dokaz za to. Odmahivanje rukom, „nisam u tom fazonu“, „izbori me ne zanimaju već 15 godina“, neki su od odgovora koje smo dobili od građana na pitanje: „Kakav izborni sistem imamo?“
Zašto je ovo pitanje toliko daleko od građana i građanki Srbije, zašto je termin politika toliko ukaljan da su zgroženi kad ga izgovaraju, zašto je izlazak na izbore besmislen? Šta tu ne štima i zašto politike ne rade u korist građana?
Iako Ustav Republike Srbije iz 2006. Godine, u članu 52. kaže: „Svaki punoletan, poslovno sposoban džžavljanin Republike Srbije ima pravo da bira i da bude biran. Izborno pravo je opšte i jednako, izbori su slobodni i neposredni, a glasanje je tajno i lččno. Izborno pravo uživa pravnu zaštitu u skadu sa zakonom.” princip jednakog prava i zastupljenosti nije primenjen u najvišoj zakonodavnoj instituciji Republike Srbije- Narodnoj skupštini. Prethodna istraživanja Nacionalne koalicije za decentralizaciju pokazuju da više od 80% okruga u Srbiji nema odgovarajući broj predstavnika u parlamentu, što znači da 70% građana (koji žive u ovim okruzima, glasajući po trenutnom izbornom sistemu, ne ostvaruje svoje Ustavom zagarantovano pravo.
Kakav mi to izborni sistem imamo? Građani Srbije, od 2000. godine glasaju po proporcionalnom izbornom sistemu u kome je cela Srbija jedna izborna jedinica. Upravo ovakav sistem doveo je do toga da je više od 70% građana Srbije nedovoljno zastupljeno u parlamentu i da glasači zapravo ne znaju za kog su glasali na izborima, tj. ko su njihovi predstavnici u skupštini, jer su političke partije zapravo te koje vrše raspodelu mandata u skladu sa osvojenim glasovima. Na dan samih izbora, mi ili ne vidimo listu kandidata na biračkom mestu ili je ona na nekoj tabli, u nekoj pozadini.
Hoće li promena izbornog sistema u Srbiji vratiti smisao izborima i glasanju, ostaje nam vidimo. Na nama je da se zalažemo za takav izborni sistem koji će obezbediti ravnomernu teritorijalnu zastupljenost u parlamentu, personalizaciju narodnih poslanika i njihovu odgovornost prema glasačima, a ne njihovim strankama.
Narodni, ne partijski poslanik!
#biramkogabiram
Autorka je direktorka Nacionalne koalicije za decentralizaciju
Povodom Nedelje parlamentarizma Danas.rs u saradnji sa inicijativom Otvoreni parlament pokrenuo je seriju blogova na temu demokratije i učešća građana. Nedelja parlamentarizma predstavlja seriju događaja koji za cilj imaju bolje povezivanje i upoznavanje građana i građanki Srbije sa radom Narodne skupštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.