ČIJA JE OVO LIČNA KARTA:Umalo da smo zaboravili aferu Zoran Živković – Aleksandar Vučić oko brata, kad eto ti ga Nebojša Stefanović koji ništa ne zaboravlja. Pohvatao je grupu kradljivaca tuđih identiteta koji su tim ukradenim identitetima osnivali fantomske firme koje su pravile ni malo fantomske dugove. Poreznicima, recimo, a ti znaju da budu nezgodni kad te ne (po)znaju.

Ta grupa je ukrala identitet i premijerovom bratu i ukradenim identitetom osnovala firmu Asomacum, čiji račun su (kako smo ranije saznali) blokirali poreznici zbog duga koji trenutno iznosi 22 223 406 dinara. Blokada traje već 1097 dana, piše i da dužnik ne može da raspolaže sredstvima na računima kod banaka, da mu je već juna 2010. godine izrečena zabrana prenosa, a ima samo jedan račun otvoren kod Findomestik banke.O krađi identiteta i osnivanju fantomskih firmi nešto je govorio sad već bivši šef Poreske uprave Marko Marinković, ali Agencija za privredne registre je neumoljiva. Izgleda da ni Stefanović ni Marinković, bar pred tom Agencijom, nisu ovlašćeni za izvode ove zaključke koje izvode. Nego isključivo SUD. Pa se u registru Agencije za privredne registre Andrej Vučić i dalje vodi kao 100% vlasnik i zakonski zastupnik firme Asomacum, osnovane marta 2010. godine. Istovremeno se, kako uredno piše u nadležnim  registrima, pred Privrednim sudom u Beogradu, a po tužbi Vučića podnetoj oktobra 2014. godine, vodi  postupak  za proglašenje ništavnosti osnivačkog akta društva Asomacum. Ročište je zakazano za maj. Kad nadležni sud utvrdi ovo što je već utvrdio nenadležni Stefanović – sve će biti izbrisano. Ispada da je upisati se u registar mačji kašalj, a ispisati se magareći.

ČIJA JE OVO POLITIKA:Sad biste vi očekivali da je Stefanović otkrio kako su i Miroslavu Bogićeviću oteli identitet  pa kupili pola lista Politika, ali -nije. Ili da je, daleko bilo, Bogićević… Ništa od toga. Pošto se taj baja, što je kupio pola novina čiji je drugi suvlasnik firma u većinskom vlasništvu države, skoro tri godine nije ni osvrnuo na pozive nadležne Komisije za zaštitu konkurencije da podnese zahtev za odobrenje koncentracije, ta je više puta prozivana Komisija, pribegla jednoj drastičnoj i otvorila put jednoj krajnjoj meri.

Pošto po saznanju Komisije, u Moskvi registrovana firma East Media Group ima imovinu u Srbiji, Komisija joj je zbog dosadašnjeg nepoštovanja rebnula kaznu od 143 000 evra, koja ubuduće neće biti obračunavana jer je protiv East Media group postupak prekinut do rešenja prethodne pravne stvari. Naime, pošto je imala više od dve i po godine vremena da sagleda postupak promene vlasnika u Politici, koji je obavljen uz prisustvo ali ne i učešće države, Komisija je zaključila da postoji osnovana sumnja da država, kojoj je pripadalo  pravo preče kupovine, nije na propisan način obaveštena o nameri nemačke izdavačke kuće WAZ da svoj udeo proda. To je ako se sećate ona prepiska između Mirka Cvetkovića, tadašnjeg premijera, i Sonje Liht tadašnje predsednice Upravnog odbora Politike novine i magazini. Tako je Komisija stvar uputila Državnom pravobranilaštvu.

Poenta ove priče je da se POLITIKA  VRATI  U VLASNIŠTVO KOGA? PA DRŽAVE. Sad, biće tu nekih komplikacija u vidu par tamo, par ovamo razbacanih miliona evra, ali bivši WAZ (a sadašnji Funke) je namiren, a nama su ionako pripovedali da su to državne, odnosno naše pare. Da li će to morati i da se dokaže, e to ne bih znala da vam kažem, država (gotovo) ništa ne mora, kad neće.

ČIJI JE OVO KNJAZ: Teško da se u Srbiji može naći rukovet tako poznatih firmi sa tako tajnovitim vlasnicima kakav je dosad bio slučaj sa Imlekom, Bambijem i Knjazom Milošem. Stvar je, sudeći po oficijelnom saopštenju, neki dan zatvorena, a da naša opravdana znatiželja nikada nije do kraja zadovoljena. Na stranu Boris Berezovski i njegov partner Badri Patrakacišvili i naslednici, ali ko se sve s naše strane ovajdio ovim, ako se lepo sećamo, turbulentnim privatizacijama ostaće izgleda zasad tajna. I onih pet  domaćih fizičkih lica koja su, kako je rekao jedan od njih Milan Beko, imala interese u fondu Salford, koji je Imlekom, Bambijem i Knjazem Milošem upravljao. Agencija za privredne registre, a ni Centralni registar HOV još nisu reagovali na saopštenje prema kome su novi vlasnici ovih poznatih firmi investicioni fond Mid Europa Partners, Evropska banka za obnovu i razvoj i Andrej Jovanović, iz  dvojca poznatog po uspešnoj priči  zvanoj Marbo produkt i neutemeljenom  govorkanju da su oko bili bacili na JAT. U svakom slučaju velika proždiranja u sektoru hrane u toku su, pa ćemo se oko ovoga čuti i videti još.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari