Čitav plen da skupe, ne mogu da nas kupe 1Studenti ispred Filozofskog fakulteta u Nišu: Foto Z.M./Danas

Hrana na simsu, u prirodnom frižideru, učionica kao menza, prostor za druženje i spavaona. Ulazak na fakultet moguć je samo uz indeks.

Tako otprilike ovih dana izgleda unutrašnjost Filozofskog fakulteta u Nišu koji je i danas, kada zvanično nema ispita i predavanja, življi nego u pojedinim danima kada ga je pohađao i potpisnik ovih redova.

Studenti su tu, iako zvanično nemaju obaveze, ali iz razgovora sa njima se čuje da imaju onu najvažniju, a to je da se izbore ne samo za svoje zahteve, nego za bolje društvo.

Čitav plen da skupe, ne mogu da nas kupe 2
Aleksandar Stankov: Foto privatna arhiva

Ogrnuta ćebetom tu je Anđela Jeremić, studentkinja posle čijeg govora u rektoratu niškog Univerziteta pre nekoliko dana više ništa nije isto. I ona deli mišljenje da ovo nije borba samo za studentske zahteve, već je i poruka koja se šalje čitavom društvu.

Zajedno prolazimo kroz hodnike fakulteta i ona mi pokazuje sims sa hranom. Tu je uglavnom kvarljiva roba, pa hladno vreme koriste kao prirodni frižider. U jednoj učionici u prizemlju ima dosta studenata. Na vratima piše „izvolite u salonu“, a tamo je neka vrsta menze, ali i mesto za druženje, dogovore i razgovore. Anđela objašnjava i gde spavaju, a postoji i nekoliko panela.

Na jednom se ispisuju Instagram nalozi kako bi svi ostali i digitalno povezani, a na drugom su poruke dana:

– Čitav plen da skupe, ne mogu da nas kupe!

– Živeti slobodno!

– Želimo pravdu!

– Neka vlast igra kako narod svira!

– Borbom do slobode.

Naravno, ima i drugih, a na TV-u učionici se često i sluša Đoletova „Živeti slobodno“. Kod onih koji su tu već nekoliko dana, od početka blokade, primetan je umor, ali ne i manjak entuzijazma. Predsednik Aleksandar Vučić je u jednom od 330 obraćanja ove godine rekao da je navodno ispunio njihove zahteve, ali studenti se ne slažu jer su njihove kolege u Beogradu imale problema sa policijom i dok je trajalo obraćanje predsednika. Anđela kaže da se upravo protiv toga bore i da oni žele da se studenti ne privode, a ne da ih predsednik pomiluje.

Na Filozofskom se deli se hrana i ostale potrepštine za sve koji su u blokadi. Kako kažu, odluke su uvek zajedničke i nema pojedinačnih ispada.

I to jedinstvo ne mora da se vidi, oseti se čim se kroči u hol fakulteta.

– Najčešći su nam zagrljaji – kaže Anđela.

Pojašnjava da im zajedništvo i solidarnost daju snagu za dalju borbu, ali i zaceljuju u teškim trenucima koje prolaze. Drugi studenti prenose utiske „da se više nikada neće osećati usamljeno“, a kolegijalnost i drugarstvo održavaju i večerima poezije, radionicama, dok je nedavno neku vrstu tribine imao i niški pisac Dejan Stojiljković. Planiraju, kako kažu, i humanitarne novogodišnje akcije.

Građani to prepoznaju, pa na pitanja da li im nešto treba, studenti odgovaraju da za sada imaju svega. Tvrde da im sugrađani donose i hranu i piće, a sve stiže često i preko kurirske službe.

U blokade su ušli sa brojnim mudrim porukama, ali i sa onom koja kaže „blokiramo predavanja da bismo vama održali jedno“. I zaista ga drže. To nije samo predavanje o hrabrosti i mladosti. To je predavanje o životu, o nama kao društvu. Onom istom društvu za koje smo mnogi mislili da je utrnulo, da je ogrezlo u apatiju, rijalitije, kič i šund. To jeste buđenje mladosti koja u Srbiji, hvala Bogu, nije izgubljena i koja jedina može da nas probudi i resetuje. Sve nas, uključujući i one na vlasti koji u rukama drže sve poluge moći.

Autor je novinar iz Niša

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari