Srbija je najstarija država na Zapadnom Balkanu. Ali ostala je nedefinisanih granica kroz celu svoju istoriju do dana današnjeg. Danas, međutim, ima još jedan bitan nedostatak: nema svoje društvene klase koje preko svojih političkih stranaka upravljaju društvom – radničku, seljačku, srednju i kapitalističku. Sve su uništene. U takvoj situaciji u državi dominiraju i društvo vode interesne grupe i to u svim oblastima od politike i privrede do sporta.
U interesne grupe spadaju i sve naše političke partije, sindikati i udruženja ali je najjača interesna grupa – „služba“ – kako kolokvijalno zovemo sve te nereformisane policijske institucije još iz komunističkih vremena. „Služba“ međutim nije društvena klasa u čijem je interesu da se stvori pravna država i da društvo napreduje, nego je interes „službe“ samo vlast i jedino vlast, da što više i što duže vlada društvom isključivo iz finansijskih motiva.
Ta interesna grupa je stvorila svoju političku klasu u vidu političkih partija i preko nje drži i kontroliše sve ključne pozicije u društvu, i u svim oblastima života. A preko svojih tabloidnih medija ispolitizovali su društvo do te mere da danas u Srbiji ne postoji ni jedna jedina institucija, nezavisna od političara i politike čak i u sportu.
I ne samo to, oni sve u Srbiji pretvaraju u estradu i zabavu pa naravno i novinarstvo i sportsko novinarstvo. Treba li nam bolji dokaz za estradizaciju novinarstva od nedavnog gostovanja premijera na Hepi televiziji i razgovora sa Oljom Bećković. Pardon, Jelenom Karleušom. Sada je valjda i poslednjem građaninu Srbije jasno zašto je ukinut „Utisak nedelje“. Posledično, treba valjda očekivati da Olja Bećković počne da peva, jer sve je zabava i sve je estrada.
Ili primer estradnog sportskog novinarstva, najstariji dnevni sportski list na Balkanu, postao je vlasništvo estradnog umetnika Ace Lukasa. I znate li šta je maestro Lukas saopštio novinarima na prvom sastanku redakcije: „Od sada nije više važno koji fudbaler je dao gol nego sa kojom starletom ili pevačicom je viđen u gradu“.
Sve je dakle kod nas zabava, sve je šala komika, ali svet nije nastao u zabavi i iz zabave, svet je nastao u mukama čovečjeg stvaralaštva i stvaranja.
U našem društvu je, što kaže Siniša Pavić, „vrlina postala smetnja a mana korisna za napredovanje“.
Takvo društvo je sazrelo da ga vodi „slobodni građanin“ Šešelj i to će tek biti dno dna kad posle sledećih izbora on postane bitan politički faktor.
Jasno je dakle da se ne može ništa promeniti, ni u društvu pa ni u sportu dok se država ne dovede u red. Da bi se ušlo u red uređenih država, treba prihvatiti njihova pravila igre, a po tim pravilima većina naših političara završila bi svoje karijere na vrlo ružan način. Zato nas oni danas ubeđuju da je Evropa maltene propala i da mi možemo i bez Evropske unije. Oni sigurno mogu jer njima je lepo i ovako, vladaju neuređenom i nedefinisanom državom kako im je volja.
Autor je sportski komentator iz BeogradaPratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.