Ajde da postavimo pitanje tužiocima, bezmalo i cijelom pravosuđu kako će biti okarakterisano krivično djelo kada je nedavno M.K. iz Zaječara ranio nožem u stomak svoju prijateljicu N.U. Povrijeđena je žena, ali je doveden u životnu opasnost i embrion – nerođeno dijete od pet mjeseci.


Prvo pitanje je, naravno, da li se ovdje radi o pokušaju ubistva? Pa zatim, da li se radi o ubistvu u pokušaju više osoba, dakle majke i nerođenog djeteta? Šta bi bilo, ne daj bože, da je došlo do smrtne posljedice za nerođeno dijete, kako bi se takav zločin okarakterisao? Dakle, osnovno pitanje je da li je embrion ili da kažemo nerođeno dijete pravni subjekt – ma kako ovo rogobatno zvučalo. Da li je i od od kojeg mjeseca?

Naravno, pitanje nije samo pravno, o tome treba da kažu svoju riječ liječnici, crkva, farmaceuti… Ali, sada su prozvani pravnici i tužioci moraju reći svoje mišljenje.

Naravno, pitanje je da li je oportuno kopkati i sada tražiti hrabre u pravosuđu. Nije li njihova važnija karakteristika zapravo odmerenost. Ili smernost. Ne tražimo li previše od pravosuđa koje je bezmalo dežurni krivac, svakodnevno izloženo kritici javnosti, na teret im se stavlja i ona naslijeđena gomila predmeta i sada kurentna evropska priča o korupciji, neobuzdanim navijačima i ratnim zločincima. Zaista veliki teret za ovaj važan ali još nejak segment društvenog života koji je poprilično naslijedio mentalitet udvorništva i princip uslovne slobode i nezavisnosti.

Ali, svijet života je uvijek složeniji od paragrafa i stalni je izazov za hrabre. Pitanje ovog krivičnog djela se čini nevažno, posebno u sjenci svakodnevnih političkih zbivanja. Ali, ako se zagrebe malo dublje o ovoj dilemi pitanje je da li tretiramo život u skladu sa vremenom, odnosno da li smo savremeni ili naprosto samo onako po navici polarisani u svojim šematskim stavovima, a time i političkim ubjeđenjima.

Boris Delić, Beograd

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari