Da li je građanima jasno da ugradnjom solarnih panela mogu da budu pokretači energetskih promena u Srbiji?

Ostavite komentar


  1. Sve to lepo zvuči, ali isplativost ove investicije jako duga. Druga prepreka je EPS koji sigurno neće odustati od fiksnih troškova. A posebna priča je promena pravila i neizvesnost u dužem periodu.

  2. Nemojte biti naivni…“zelena“ energija je neodrživ sistem sa premalim kapacitetima u skladištenju.Za proizvodnju i održavanje sistema se koriste fosilna goriva…nije to perpetuum mobile

  3. Preporucujete „resenja“ kojima bi se stanovnistvo dodatno osiromasilo….

  4. Sve je to ok, Samo ima jedan mali problem, gde sa istrosenim panelima. I o tome treba razmisljati.

  5. Aj prvo da legalizuju kuće. Pa onda da uzmu kredit . Pa nek neko ko to ume uradi za njih. Zamisli nekog domaćina koji još ni kuću nije preveo na sebe da podnosi zahteve svim ovim institucijama i bankama. Mora da bude jednostavno da bi Srbi to prihvatili

  6. Sofi je najveci genije. Pa domocin ne moz da stigne ni do prvog šaltera , a kamoli da misli o zaštiti životne sredine. A sto bi mi bili bolji od nemaca

  7. građanima je jasno nešto što je i vama jasno, mada tako lepo govorite o ovim anelima. preskupo je, osigurana im je duga borba sa birokratijom, i dalje bi morali plaćati struju ili bar neki fiksni deo i potrebno je mnogo vremena da se isplati.

  8. Sve lepo zvuci,ali preko 30% Srbije krpi kraj sa krajem a ne neke mogucnosti uvodjenja solarnih panela i sl

  9. kako to izgleda u praksi? gde da postavi panel vasnik dvosobnog stana na trecem spratu sestospratnice?

  10. Da li je građanki jasno da upornim ponavljanjem praznih floskula može da postane papagaj?

  11. Sve ovo je mnogo jasnije prozjumerima nego li onima koji treba da popularisu i zakonski urede ovu tematiku. Ovako kako je zainteresovanom se smuci ako ne na prvom onda na drugom koraku sigurno

  12. Ma gde im je jasno,pitaj ove što glasaju za vodju,ne znaju gde je levo prijatelju. Mi subvencionišemo električne automobile sa 5000 eura a punimo ih sagorevanjem uglja. Koga lažete bre,srednji vek u punom sjaju i kiču.

  13. Solarni paneli su i te kako isplativi. Nije to tesko sracunati. Zna se koliko 1 KW instalisane snage moze prosecno da proizvede za godinu dana. Racunica kaze da sa cenom od 6 dinara vratite ulozeno za 10 godina. E sad posto trenutno uvozimo el. energiju po ceni od 35 dinara/Kwh jasno je da ovih 6 din/ Kwh koliko je sad u zelenoj zoni nece biti jos dugo sto znaci da ce se investicija daleko brze isplatiti. Veci je problem sto EPS ne zeli da plati proizvodjacu taj visak u momentu poravnanja tog 01 Aprila. To znaci da retko ko uopste ima potrebu da instalira vise od 4 KW instalisane snage jer ce imati dosta viska proizvedene energije koju ce poklanjati EPS-u. I sad umesto da ja trosim visak energije koji proizvede moj komsija po ceni od 6 dinara koju mu placam u dinarima, ja (tj. drzava) placa tamo nekom u inostranstvu taj KWh 35 dinara i to u eurima do kojih prilicno tesko dolazimo. Onda se tu pojavi „strucno“ lice EPS-a na sednici otvorenoj za javnost gde „objasnjava“ predsedniku Republike kako je glavni problem elektroenergetskog sistema obnovljivi izvori energije jer je zbog njih uzasno tesko balansirati sistemom. Elektroenergetski sistem Srbije ima oko 8000MW instalisane snage sve ukupno s’ tim da je oko 2900MW samo hidroelektrane koje su najpodesnije za balansiranje u sistemu. Medjutim EPS posmatra te hidroelektrane dominantno kao stabilne izvore el. energije i samo u malom procentu kao sredstvo za balansiranje sistemom. Dokle god je to tako udeo obnovljivih izvora energije (bez hidroelektrana) ce biti na nivou statisticke greske. Jos da napomenem da sad imamo spreman projekat i pare za izgradnju nove reverzibilne hidroelektrane i sutra krenemo sa radovima ona ne bi pocela sa radom pre 2027. Pre ce se na trzistu pojaviti jeftine baterije velikog kapaciteta nego sto ce ta reverzibilna elektrana biti izgradjena. Stoga kao jedino resenje vidim dugorocne ugovore za uvoz el. energije gde bi se postizala niza cena, dominantno koriscenje hidropotencijala za balansiranje sistemom i maksimalna stimulacija stanovnistva za ugradnju solarnih panela.

  14. Sve je to lepo, treba osvajati nove izvore energije, ali klimatske promene nisu dokazane i ove emisije CO2 ne mogu uticati na klimu.

  15. Vrlo jednostavno …
    Uvedite urbanistički red…
    Sve novogradnja mora imati orjentisan kosi krov ka jugu.
    Sva novogradnja mora biti energetski efikasna po normativima recimo Nemačke
    EPS postavi panele na krov.
    Anulira potrošnju domaćina
    Višak uzme sebi

  16. Većinu gradjana nema za šta kuče da ujede a ne da stavljaju solarne panele

  17. Da li je vama jasno da građani Srbije nemaju ni za pristojne obroke, baš im je stalo do zelene energije.

  18. Vrlo sam zaintetesova za ugradnju solarnih panela… No nigde, pačak ikod,, zvaničnih,, firmi za ugradnju nema odgovora, kako, koliko, kada a ni cene ugradnje. O ovome se samo piše i ništa vipe jer di konkretnih odgovora očigledno se ne može doći. Umesto da je ibrnuto i da, nas opsedaju ONI koji znaju značaj i korist od te vrsteenergije. Dajte malo one predizborne gnjavaže tekefonima i obiladkom vrata od stana do stana i ovim povodom. Lično bih vam bila zahvalna.

  19. 10kW panela,10kW agregat dizelaš,gas tečni 3000 l u cisterni i bunarska voda za sanitarije (za piće kupim flaširanu) i milina.
    Nikakav kontakt sa ekipom.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Naslovna strana

Naslovna strana za 4. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Marko Nastić, di džej

Tokom svih ovih godina čitajući Danas naučio sam šta predstavlja nezavisno novinarstvo i koliko je to danas veoma retko.