Da li je Srbija odustala od nacionalne enciklopedije? 1Foto: Freeimages/cierpki

Nedavno sam pročitao tekst gospodina Zorana V. Popovića, potpredsednika SANU, pod naslovom „Akademija mora da daje savete i kada je pitaju i kada je ne pitaju“, u kojem on između ostalog kaže da SANU „učestvuje u izradi Srpske enciklopedije“…

Nažalost, ja više nisam siguran da je to tačno. Naime, koliko je meni poznato, SANU je poslednji, III tom ove enciklopedije objavila 2018. godine (!?).

Koliko je meni poznato, Srbija je verovatno jedina evropska zemlja (sa izuzetkom možda Albanije, Crne Gore, Severne Makedonije i BiH), koja još nema svoju nacionalnu enciklopediju, tj. skup sveobuhvatnih znanja jednog naroda o njegovoj kulturi, umetnosti i naukama. Neko je lepo rekao – „narod bez svoje nacionalne enciklopedije je poput čoveka bez krštenice“.

SANU i Matica srpska su još 1990. godine pokrenule inicijativu da Srbija dobije svoju nacionalnu enciklopediju, da bi Zakon o Srpskoj enciklopediji bio usvojen tek 2005. godine, sa planom da izađe ukupno deset tomova u narednih deset godina (znači do 2015. godine).

Negde sam pročitao da je Hrvatska radila na izradi svoje nacionalne enciklopedije zaista samo deset godina (1999-2009), sa izdatih 11 tomova, dok je Slovenija svoju nacionalnu enciklopediju radila u periodu 1987-2002. i završila sa izdatih 16 tomova.

Ako bi Srbija, ipak, nastavila da radi na svojoj nacionalnoj enciklopediji, ali tempom kojim je to radila do sada, bojim se da bi kraj tog sizifovskog posla mogla da dočeka negde između 2040-2050. godine.

Da li je ovde potreban komentar?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari