Da li su pacijenti (besplatni) zamorčići

Otvoreno pismo Dr Sonji Radojević Škondrić, direktorki Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Srbije

Ostavite komentar


  1. Sjajan stav! Zaista bi valjalo odgovoriti na postavljena (legitimna) pitanja.

  2. Za g-đu Sonju pitanje: Zašto u Institutu Niška Banja godinama preplaćujete rehabilitaciju pa su se nagomilala nepotrošena sredstva u iznosu od skoro 600.000.000 dinara? Ovo se može videti na sajtu Instituta u Završnom računu za 2017. Zašto ova sredstva ne uzmete nazad i ne upotrebite, nego ovako kršite zakon na teret građana koji plaćaju osiguranje?
    Za g- dina Radojevića: mada se slažem sa mnogim stvarima koje ste napisali, imajte u vidu da se radi o lekovima koji su često korisni za pacijente i koje naš prosečni građanin sebi ne bi mogao da priušti jer nema novca za njih. Mora se gledati dobrobit pacijenata. A Zakon bi trebalo izmeniti u smislu da i pacijenti imaju neku materijalnu korist od kčiničkih ispitivanja.

    1. Iznos od oko 600.000.000 dinara koji pripada RFZO, a koji u Instututu nije u roku namenski utrošen za rehabilitaciju građana i koji sada neosnovano i nepotrebno leži zarobljen na računu Instituta se na sajtu Instituta nalazi objavljen u Finansijskom planu za 2018. a ne u Završnom računu za 2017.

    2. Poenta teksta tj. pisma je da se utiče da se ovi postupci rade sa više transparentnosti. Nigde nije osporena korist za pacijente, jeste moralnost postupka.

  3. Ovaj tekst je u priličnoj meri neznalački. Pitanja jesu legitimna, ali stručnjak bi na njih trebalo da zna odgovor. Naime, klinička ispitivanja se sprovode i sprovodiće se, ali ovde je reč o programu koji se sprovodi, i to ne prvi put, u cilju povećanja dostupnosti novih lekova pacijentima koji drugačije do njih ne bi došli. Farmaceutske kompanije povremeno doniraju lekove, nekad iz marketinških razloga (doktori se upoznaju sa lekovima i kasnije će ih lakše propisivati), nekad radi lakšeg proboja na tržište, nekad u dogovoru sa vlastima, to nije ništa neobično. U pitanju su registrovani lekovi, dakle nisu u pitanju ispitivanja. Ovaj program je izuzetno bitan i ovakvi tekstovi, napisani iz opravdanog straha i neopravdane neobaveštenosti, mogu da ugroze nešto što je suštinski dobro za pacijente. Dakle, nije u pitanju ispitivanje – ispitivanja ima, ali ovde je u pitanju nešto sasvim drugo. Prvo se informišite, pa pišite ovakve tekstove.

    1. Evo primera – ako ste bolesni od takvog oblika karcinoma da bi prema međunarodnom protokolu trebalo da imate koristi od leka Tarceva, kažite vi meni na koji način tu terapiju možete dobiti?
      Ili će vam je odobriti „komisija“, ako imate mutaciju gena (jer rade kliničko ispitivanje koje nema veze sa registracijom) ili ćete ga sami „nabaviti“ za 240.000 dinara plus PDV, ili iz inostranstva za oko 2000€ za 30 dana… Ili nećete. To je ovako u praksi. Na papiru je taj lek na listi RFZO, ali samo za izabrane kandidate. Zašto?

  4. Moram da vas razocaram da pacijenti koji ucestvuju u klinickim ispitivanjima ne smeju da imaju nikakvu finansijsku korist od samog ispitivanja. I to nisu izmislile nesposobne vlasti Srbije nego je to medjunarodna obaveza. Naime, sva klinicka ispitivanja se izvode svuda u svetu pod istim uslovima (samo sto je u sitomasnim zemljama lakse regrutovati pacijente jer alternativni lek nije registrovan ili je skup). Zaradu dele klinicki centar u kojem se ispitivanje sprovodi i svi clanovi tima koji sprovodi ispitivanje. Sva primanja su unapred odredjena obavezujucim ugovorom. Jedina korist za pacijebta je eventualno poboljsanje zdravlja usled terapije i eventualni besplatni nastavak tretmana do registracije leka (ako se farmaceutska kompanija odluci na to). Pacijenti su jako detaljno upoznati sa svim poznatim nezeljenim dejstvima leka koje mogu da ocekuju a u trecoj fazi su nepoznata nezeljena dejstva minimalna i obicno ne velikog intenziteta. Svi pacijenti su osigurani u slucaju smrti ili ozbiljne povrede usled klinickog ispitivanja a sva lecenja (ukljucujuci i oboljenja koja nisu izazvana ispitivanjem) su pokrivena u ovom periodu. Mislim da su to otprilike odgovori na sva pitanja, ako neko nisam zaboravio.

    1. …“svi pacijenti su osigurani u slučaju smrti…“. Da li je nekome jasno šta ovo, ustvari, znači? Da će farmaceutska kuća snositi troškove sahrane pacijenta?

      1. Ovo nije istina Zorane. U Nemackoj na primer, gde sam neko vreme ziveo postoje objavljeni oglasi gde se pojedinci mogu prijaviti za ucesce u klinickim ispitivanjima. Jasno je naznaceno koje su novcane nakande tim FIZICKIM LICIMA namenjene kao i opis procedura i zdravstvenih zahteva od kandidata. To mu dodje slicno kao oglas za zaposlenje. Pa ko hoce da izlaze svoje zdravlje testovima i dobije neki novac za to – ima mogucnost za ucesce.

  5. Interesantno je da je veliki svetski farmaceutski koncern, otkupio prava na patent za uspešno lečenje artritisa, koji je neizlečiv, ali zato farmako mafija ubire veeelike prihode od raznih pilula protiv bolova. Takođe biološki tretmani za pomoć obolelima mogu se dobiti samo donacijama (koje su vremenski ograničene) ili pak, stariji, prevaziđeni preparati. Isti je slučaj sa antibioticima novije generacije, i td, mnogo je nepoznanica, vezanih-ne vezanih za gornju temu!

  6. To takođe znači da će „lekarske komisije“ odlučivati o tome ko će dobiti, a ko neće dobiti priliku da koristi inovativnu terapiju, jer istraživanja podrazumevaju samo određeni profil ispitanika, a ne široko dostupnu terapiju. To znači da će „komisija“ procenjivati ne da li je tom nekom potrebna terapija nego da li je kao pacijent podoban kandidat za studiju. To ne samo da ne znači da je lek besplatan već znači da je mimo „komisije“ i studija koje one sprovode veoma teško dostupan, čak i ako ste spremni da platite…Pitanje svih pitanja je čemu ima da se nada zdravstveni osiguranik oboleo od maligne bolesti?

    1. Tako je bilo i sa vakcinom protiv kancera sa Kube: u 2017. su SAMO DVA PACIJENTA primala taj lek/vakcinu, a bolesnici sa prvim, drugim ili trecim stadijumom bolesti su se mogli nadati vakcini tek kad dodju u POSLEDNJI stadijum i to NE SVI. Zasto se i dalje ne daje ta vakcina SVIM PACIJENTIMA? Ako su u Srbiji bila samo dva pacijenta na to terapiji/vakcini CEMU UVOZ kada je RFZO mogao da refundira cenu za to dva sretnika? KOJA KOLICINA vakcine protiv kancera sa Kube JE UVEZENA I GDE JE?

  7. E dragi gospodine dobro je sto std otvorili sva ova vazna pitanja ali necets dobiti odgovore. Ili mozda neki „smuti“ kojim bi se izbegla istina o kojoj govorite.

Ostavite komentar


Lični stavovi

Gde su nam Kićanovići, Slavnići, Dalipagići? 10

Gde su nam Kićanovići, Slavnići, Dalipagići?

Dok sam bio mlađi, posebno dok sam bio na studijama, povremeno sam odlazio na fudbalske utakmice a ređe sam posmatrao i košarku uživo. Danas se moje interesovanje za sport svelo samo na povremeno gledanje izveštaja sa nekih utakmica i povremeno pročitam naslove u dnevnim novinama ili na računaru o dešavanjima na tim utakmicama.

Naslovna strana

Naslovna strana za 26. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bisera Veletanlić, muzičarka

Danas je list koji je društvu apsolutno neophodan. Šteta što nema više listova poput Danasa.