Prisustvujemo sve silnijim nesuglasicama i antagonizmima ne samo na relaciji Moskva – Vašington već i između drugih velikih i malih sila, pokazuje se da je u današnjem orvelovskom svetu svako svakome rival. Ratni huškači uzeli su maha na svim stranama. Naši revanšisti osokoljeni ovakvim razvojem međunarodnih prilika smatraju da će pomoću vezivanja za Rusiju uspeti da vrate nekadašnju pokrajinu Kosovo, ali se njihove ambicije tu ne zaustavljaju.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

 Ogroman priliv izbeglica sa Bliskog istoka i moguće prenošenje konflikta u Evropu dodatno komplikuju situaciju i stvaraju povoljno tlo za geostrateške kombinacije i zamešateljstva. U svemu tome stradali bismo mi, a bogatili bi se „uspešni poslovni ljudi“ koji su već razorili ekonomiju Srbije.

Stoga treba jasno i glasno reći da produžavanje u nedogled ovog „zamrznutog konflikta“ vodi u novi rat na Balkanu koji ne bi bio u interesu ni srpskog niti drugih naroda. Iskažimo jasno svoj stav da smo protiv rata, ma pod kojim izgovorom se on pripremao i pravdao. Nepriznavanje realnosti da je Kosovo osamostaljeno od Srbije i da više nije u njenom državnopravnom sklopu vodi u nove tenzije i izgledni rat u bliskoj budućnosti. Svakim danom svedoci smo da snage krajnje desnice jačaju, da su mediji gotovo svi na njihovoj strani i da se podgrevaju emocije za novi rat. Rat nikome nije u interesu! Najmanje je u interesu preostalih Srba na Kosovu koji bi u slučaju da neko ovde dođe na ideju da „oslobađa svetu zemlju“ prošli najgore. Doživeli bi sudbinu Nemaca iz Jugoslavije, Čehoslovačke i Poljske 1945. godine, sudbinu Francuza iz Alžira 1962. godine ili sudbinu Srba iz Krajine 1995. godine.

Ukoliko bi krajnja desnica u Srbiji osvojila vlast, što nije neosnovano pretpostaviti da se može dogoditi u budućnosti, ona bi vratila obavezu služenja vojnog roka, naoružavala bi vojsku uz „nesebičnu bratsku pomoć“ pripremajući propagandno i materijalno narod za „konačni obračun“. Taj obračun, suštinski za tuđi interes geopolitičke šahovske partije, najskuplje bi koštao nas u Srbiji gde bi omladina bila poslata da gine i da ubija za račun militarističkih i megalomanskih prohteva. Stoga na pitanje iz naslova odgovorno i razumno treba reći NE! Zbog svega navedenog vlast u Srbiji bi morala i to što pre:

1. Da smogne snagu i reši stogodišnji problem tako što će prihvatiti činjenicu da je Kosovo novi državni entitet koji je trenutno pod stranim patronatom i koji se bori za svoju afirmaciju i da mu ne čine poteškoće u tome. Trebalo bi promeniti Ustav i tako omogućiti da na legalan način bude izvršeno priznanje novonastalog stanja što će biti u interesu i preostalih Srba na Kosovu.

2. Da se jasno odrede u pogledu „bratske pomoći“ i kažu NE bilo kakvom mešetarenju i zakulisnim kombinatorikama svih velikih sila a posebno Rusiji koja iz svojih strateških i imperijalističkih interesa želi da nađe poslušnog klijenta u ovom delu sveta koji bi se borio za ciljeve njene oligarhije.

3. Da se jasno kaže da nećemo ni u NATO i da se obustavi slanje vojnika iz Srbije u tobožnje mirovne misije – zapravo u vojnopolicijske operacije kojima je cilj da pacifikuju i „normalizuju“ zemlje prethodno pregažene ratnom silom SAD ili njenih saveznika, a sve u cilju obezbeđenja interesa američkog i multinacionalnog kapitalizma.

*Autor je književnik i istoričar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari