Poštovani gospodine Lončar,
Obraćam vam se kao član radne grupe za unapređenje rada hitne medicinske pomoći, predsednik udruženja „Pravo na život – Meri“ i građanin Srbije koji je lično pogođen sistemskim propustima u funkcionisanju hitne medicinske pomoći.
Na sastanku održanom 11. septembra 2024. godine, pred vašim saradnicima, dali ste mi lično obećanje da ćete istražiti okolnosti smrti moje supruge i dostaviti mi odgovore u roku od 10 do 15 dana. Vaša reč tada je predstavljala nadu u transparentnost i odgovornost institucija.
Danas, tri meseca kasnije, to obećanje nije ispunjeno. Time nije izneverena samo moja porodica – iznevereni su svi građani Srbije koji se nadaju da mogu verovati rečima i delima državnih institucija.
Vaša reč nije jedino obećanje koje je ostalo neispunjeno. Kao rezultat tog istog sastanka formalno je osnovana radna grupa za unapređenje rada hitne medicinske pomoći, odlukom od 2. oktobra 2024. godine.
Međutim, ta radna grupa, iako osnovana kao navodni korak ka rešavanju problema, nije održala nijedan sastanak niti preduzela bilo kakve konkretne mere. Ovaj potez stvara samo privid aktivnosti i dodatno naglašava formalizam i nedostatak ozbiljnosti u rešavanju sistemskih problema.
Vaša reč nije samo lično obećanje – ona je ogledalo odgovornosti institucije koju predstavljate.
Kada ministar zdravlja ne ispuni sopstvenu reč, to nije samo čin neodgovornosti – to je poruka svim građanima da institucijama koje bi trebalo da štite živote ne mogu verovati. Obećanja bez dela urušavaju poverenje i ukazuju na dubok problem u funkcionisanju sistema.
Vaša reč nije jedina obaveza koju ste prekršili. Već šest godina kršite zakonsku obavezu propisanu članom 83, stav 4. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji vas obavezuje da donesete propis koji reguliše rad hitne medicinske pomoći.
Ovo nije samo administrativni propust – to je čin neodgovornosti koji direktno ugrožava živote. Koliko je života izgubljeno zbog kašnjenja, neadekvatne opremljenosti i nedostatka standarda? Koliko građana je pretrpelo posledice jer sistem nije uređen na način na koji ste vi zakonom obavezni da ga uredite?
Posledice vašeg nečinjenja ogledaju se u mnogobrojnim tragičnim ishodima, gde su porodice širom Srbije ostale bez svojih najbližih zbog kašnjenja, neefikasnosti i neadekvatne organizacije hitne medicinske pomoći.
Ovi slučajevi ukazuju na sistemsku nebrigu i nedostatak odgovornosti institucija koje bi trebalo da štite zdravlje i živote građana. Kao lični primer za posledice vašeg nečinjenja ističem što sam i na sastanku – transport moje supruge, koji je u trenutku kada su ulice bile potpuno prohodne zbog policijskog časa trajao 19 minuta za svega devet kilometara, iz čega proizilazi da je prosečna brzina saniteta bila 29 km/h.
Ovo je samo deo šireg problema u organizaciji hitne pomoći, gde su kašnjenja i greške postali norma, a životi građana neprocenjiva cena vaše neaktivnosti.
Vaše neispunjeno obećanje i nepoštovanje zakonskih obaveza nisu izolovani slučajevi. Oni simbolizuju urušavanje integriteta institucija koje bi trebalo da garantuju bezbednost i zaštitu života svih građana. Bez jasnih standarda i odgovornosti, kako građani mogu da veruju da će pomoć stići kada im je najpotrebnija? Kako da veruju rečima ministra koji ne poštuje ni sopstvena obećanja ni zakonske obaveze?
Kao ministar zdravlja, snosite odgovornost za sve propuste u sistemu koji je pod vašim upravljanjem, posebno kada Vam je na to ukazivano u dužem vremenskom periodu. Svaki izgubljeni život zbog neefikasnosti hitne pomoći nosi deo vaše odgovornosti.
Vaš propust da donesete ključni zakonski akt direktno utiče na neadekvatnu organizaciju i funkcionisanje hitne medicinske pomoći. Ovo nije pitanje prioriteta – to je vaša zakonska, moralna i profesionalna obaveza.
Očekujem da hitno preduzmete sledeće korake:
1. Dostavite informacije o preduzetim radnjama u vezi sa smrtnim slučajem moje supruge i održite obećani sastanak radi razjašnjenja spornih pitanja.
2. Aktivirate radnu grupu i omogućite njen suštinski rad na rešavanju problema.
3. Pokrenete proceduru za donošenje zakonskog akta koji će uspostaviti jedinstvene standarde i protokole u radu hitne medicinske pomoći i obezbediti pravovremenu i adekvatnu pomoć za sve građane Srbije.
Gospodine Lončar, tihi propusti, ćutanje i neispunjena obećanja nisu rešenja. Oni su potvrda nesposobnosti sistema da odgovori na potrebe svojih građana. Ako niste u mogućnosti ili ne želite da ispunite svoje obaveze, to morate jasno saopštiti.
Svaka dalja tišina biće dokaz da ovaj sistem nije spreman da zaštiti živote onih koje bi trebalo da služi.
Građani Srbije zaslužuju sistem u kojem ministar poštuje datu reč i obećanje, gde se zakonske obaveze ispunjavaju, a životi vrednuju iznad svega.
Autor je predsednik Pokreta “Pravo na život – Meri”
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.