Aleksandar Bukumirović svojim pismom „Gavrilo i komunisti“ objavljenom u Danasu, zaista je dolio ulje na vatru davanjem „ozbiljnih“ predloga o nazivu ulica u Beogradu. Ovi predlozi verovatno bi bili dočekani sa velikim oduševljenjem u Dnevnom avazu, ali očigledno velika doza entuzijazma nije nedostajala ni redakciji Danasa objavljujući ovu specifično intoniranu umotvorinu.

 Ovaj čitalac Danasa bez ikakvog istorijskog i društvenog konteksta proglašava Gavrila Principa – pripadnika organizacije „Mlada Bosna“ i atentatora na Austro-Ugarskog prestolonaslednika Ferdinanda za ordinarnog ubicu koji je zatvorsku kaznu dobio zbog ubistva sa predumišljajem. Umro je od bolesti u zatvoru, kaže ovaj predlagač naziva ulica smatrajući da ne vidi dobar razlog da se po ubici da naziv ulici u Beogradu.

Gavrilu Principu nije dodeljena ulica u vreme Kraljevine Jugoslavije, ali su to učinili tek komunisti, i to dodatno kompromituje Gavrila Principa. Podsećanja radi, treba reći da je Gavrilo Princip bio deo omladinskog nacionalnog srpskog pokreta koji je upravo u Austro-Ugarskoj video najveću prepreku za nacionalno ujedinjenje i socijalno oslobođenje srpskog naroda u Bosni. O tom pokolenju najlepše i najinspirativnije stranice napisao je Ivo Andrić koji je i sam pripadao ovom pokretu. Gavrilo Princip je stasavao u okrilju pokreta koji je između ostalog bio inspirisan anarhističkim idejama, ali i idejom tiranocida. On nije umro u zatvoru od bolesti već je prikovan teškim okovima dobio razornu tuberkulozu kostiju i umro je u ovim teškim i surovim okolnostima kao istinski mučenik. Srbija je nakon Prvog svetskog rata bila neprestano optuživana (slične optužbe mogu se čuti i danas) da je bila najodgovornija za početak ovog rata, a Gavrilo Princip je prikazivan kao produžena ruka kraljevske srpske vlade.

Pripadnici „Mlade Bosne“, samim tim i Gavrilo Princip, bili su simbol jednog vremena u kome je došlo do velikog nacionalnog buđenja ne samo srpskog naroda. Zato i nije slučajno što je nakon prvih sukoba u Bosni devedesetih godina dvadesetog veka zbrisana svaka uspomena na pripadnike „Mlade Bosne“, a oni proglašeni za ubice i teroriste.

Ovo pismo objavljeno u Danasu samo je jedan u nizu pokušaja da se izvrši famozna demistifikacija i demitologizacija srpske istorije, a sve na fonu predrasuda o Srbima kao hladnokrvnim ubicama i večitom remetilačkom faktoru u Evropi. Veoma je indikativno da se nijedan dežurni čitalac Danasa nije uzbudio što je nedavno preimenovana ulica Majora Gavrilovića. Verovatno po merilima redakcije Danasovih čitalaca nije ni on zaslužio da neka ulica u Beogradu nosi njegovo časno ratničko ime.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari