Prošle nedelje su istekli petogodišnji mandati dvojici pomoćnika ministra unutrašnjih poslova.
Miloš Oparnica je 16. juna 2011. godine postavljen na mesto pomoćnika ministra – načelnika Sektora unutrašnje kontrole. Slobodan Nedeljković je istog dana postao pomoćnik ministra – načelnik Sektora za analitiku, telekomunikacione i informacione tehnologije. Obojica su postali pomoćnici na osnovu javnog konkursa. Za popunjavanje ovih pozicija postoje tri mogućnosti, a u zavisnosti od toga koja bude izabrana saznaćemo da li se danas u MUP-u napreduje na osnovu profesionalnih zasluga i ličnog integriteta i da li takva pravila važe i za one koji su na najvišim pozicijama.
Prva i najbolja opcija je da vladina Služba za upravljanje kadrovima raspiše javni konkurs jer to omogućava da na položaje u državnoj upravi dođu oni koji su najsposobniji. Naravno, ako je konkurs napisan na valjan način. Zakon o državnim službenicima (član 67) ne obavezuje ponovno raspisivanje konkursa, ali je u ovom slučaju to poželjno uraditi jer se na taj način ocenjuje prethodni rad pomoćnika, a i glavna poenta donošenja novog Zakona u policiji je karijerno napredovanje. Pristupom da i pomoćnici ministra ponovo prolaze konkurs pokazuje se spremnost da u Ministarstvu važe ista pravila za sve. Eventualnim ponovnim izborom se javnosti dokazuje da su oni zaslužili da nastave posao.
Druga mogućnost je da načelnici ostanu na istim pozicijama posle isteka mandata bez raspisivanja javnog ili internog konkursa. Takva praksa već postoji u MUP-u. Načelniku Sektora za vanredne situacije Predragu Mariću je odlukom vlade 2012. godine produžen mandat za još pet godina. U slučaju da politički odlučioci izaberu ovu mogućnost bilo bi dobro da javno obrazlože takvu odluku. To treba da urade tako što će objasniti kako su aktuelni pomoćnici ministra ispunili šest glavnih kompetencija koje se očekuju na tom radnom mestu: služenje građanima, upravljanje promenom, upravljanje učinkom, lična delotvornost, donošenje odluka i rad sa drugima i rukovođenje.
Treća opcija, ali i najgore rešenje, jeste da se bez ikakvog konkursa na mesto načelnika ova dva sektora postave vršioci dužnosti. Iako je zakonom to dozvoljeno, obaveza da se konkurs oglasi u roku od 30 dana od dana postavljenja vršioca dužnosti se u praksi ne primenjuje. „Vedeizacija“ u MUP-u je već primenjivana, što nikako nije dobro. Primer je direktor policije, koji je na toj poziciji kao vršilac dužnosti već više od pet meseci, kao i načelnica Sektora za ljudske resurse. U 2015. godini su načelnica Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova i načelnik Sektora za međunarodnu saradnju, evropske integracije i planiranje bili u v. d. statusu. Raspisivanjem javnih konkursa bi se pokazala spremnost da se MUP profesionalizuje, izvrši depolitizaciju policije i da primene zakonska rešenja za koja se političari javno zalažu.
Autor je istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.