„Demokratija pretpostavlja vladu koja je odgovorna jedino i isključivo svom Parlamentu, pa preko njega narodu koji ga je izabrao, vladu koja će u svom radu biti pod stalnom i neposrednom kontrolom Parlamenta“ (Borislav Pekić)
Jak i efikasan parlament ima ključnu ulogu u jačanju demokratije. U mnogim zemljama na snazi je proces redefinisanja uloge i funkcije Parlamenta kako bi se uklopio u nove tendencije u politici. Izvršna vlast je glavna opasnost po parlament, i zbog toga su skupštinski odbori najbolji mehanizam za kontrolu izvršne vlasti. Tri osnovna parametra kojima se definiše politička aktivnost, a u čijem razvoju Parlament treba da učestvuje jesu: dijalog, jačanje institucija i integritet narodnih poslanika
U razvijenim demokratijama dijalog je jak instrument politike, a parlament mora da radi na njegovom razvoju. Narodna skupština je zajednička odgovornost većine i manjine, i samo zajedničkim radom može kontrolisati izvršnu vlast. Bez jakih institucija nema demokratije, pravnog poretka i vladavine prava. Uslov jačanja institucija su institucionalni mehanizmi.
Integritet narodnog poslanika se formira mnogo pre rada u parlamentu i to usvajanjem etičkih principa i fokusiranjem na opšti interes. Integritet poslanika je ključan za integritet u državi i on mora da bude platforma za svaki zahtev i inicijativu narodnog poslanika. Za demokratizaciju svakog društva vrlo je važna i transparentnost. Gde nema transparentnosti demokratija je na gubitku. Zato parlament Srbije treba da bude snažan i otvoren, ne samo koristeći sva ovlašćenja po Ustavu, već i da Skupštinu kao hram demokratije otvorimo za sve naše partnere na putu jačanja vladavine prava. Zato je izgradnja države u kojoj postoje vladavina prava i ljudske slobode izraz pune zrelosti države.
Zbog toga predstojeći inovativni Kurs „Parlament i demokratija“ u organizaciji Narodne skupštine, FPN, UNDP i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, predstavljaju obrazovnu formu u kojoj će se kroz predavanja eminentnih stručnjaka i praktičara i uz učešće polaznika različitih profila omogućiti visok stepen efikasnosti u razmeni postojećeg znanja i generisanja novog. Kurs će po svojoj formi biti jednosemestralan i trajaće od 18. februara do 15. aprila ove godine na Fakultetu političkih nauka i biće fokusiran na kontrolnu i nadzornu ulogu najvišeg predstavničkog tela u Srbiji, kao i na njegov odnos prema drugim granama vlasti i regulatornim i nadzornim telima. Različitost polaznika kursa će obezbediti mnogobrojne perspektive i omogućiti sveobuhvatan uvid u analizu rada parlamenta i njegove kapacitete. Zbog toga će ovaj kurs pohađati narodni poslanici, predstavnici stručnih službi parlamenta i drugih državnih tela, kao i studenti završnih godina Beogradskog univerziteta.
Polaznici će tokom kursa raditi i na izradi završnih radova koji će biti usmereni na produbljivanje teorijskog znanja o parlamentarizmu, na komparativne studije parlamentarne prakse, ali i na kreiranje preporuka za unapređenje rada Narodne skupštine. Ova studije će, zajedno sa izvodima sa predavanja koja su polaznici slušali, biti objavljena u zborniku radova, koji će predstavljati odličnu polaznu bazu znanja za stručnu javnost i zainteresovane građane i građanke.
Autorka je narodna poslanica, članica Nacionalnog ogranka za borbu protiv korupcije NSRS
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.