Za Vladu Srbije nije važno ko je veliki, a ko mali, ne stidimo se da učimo od svih, a mnogo imamo da naučimo od Makedonije, tako je rekao premijer Vučić pre dva dana u Skoplju, gde su zajedno zasedale vlade dve države čiji su odnosi, kako je istaknuto, „odlični“. Vučić nije precizirao šta uči od Makedonije, ali ova demonstracija izvanrednih odnosa Skoplja i Beograda pada usred afere prisluškivanja i navodnog pokušaja puča u bivšoj YU republici.


Makedonska opozicija otkrila je, naime, da vlada Nikole Gruevskog prisluškuje više od 20.000 građana, dok je Gruevski opoziciju i njenog lidera Zaeva optužila za saradnju sa inostranim obaveštajnim službama – naravno, i sa grčkom, da bi izdaja zemlje bila strašnija – u cilju nelegalnog rušenja vlasti.

Nije da u ovoj oblasti istrage nepatriota ne može biti razmene iskustava, s obzirom na optužbe ovdašnje vlasti na račun opozicije i medija da u sprezi sa Evropskom unijom i/ili njenim novcem kleveću vladu. Vučić zaista može štošta, u tom smislu, da nauči – uoči poslednje afere u Skoplju su organizovane demonstracije zbog „slučaja“ novinara Tomislava Kežarovskog, koji se već duže vreme provlačio po zatvoru i kućnom pritvoru. Kako su istakli OEBS i međunarodne novinarske organizacije, jedinstven je slučaj u Evropi da se novinar zatvara zbog svog pisanja. Osim ako se u Evropu ne ubroji Turska.

Šta učimo od Makedonije u smislu evroatlantskih integracija? Naš sused je godinama u ćorsokaku, nema pomaka ka NATO-u, niti ka Evropskoj uniji zbog spora Skoplja i Atine dugog već gotovo četvrt veka. Možda bi Srbija mogla da uči od Makedonije o međuetničkoj (ne)ravnoteži, pogotovo kada bi mogla da razmišlja o reintegraciji Kosova i Metohije, što, međutim, teško da može biti slučaj.

Zajedničke sednice vlada danas nisu retkost u regionu i drugde u Evropi i svetu. Smatra se da to doprinosi boljim odnosima, s pravom, jer što je više kontakata, trebalo bi da je više i razumevanja. Srpska vlada, međutim, uz isticanje počasti kakve su počasna garda i intoniranje himni prilikom dolaska premijera, inače uobičajenih prema protokolu, stvara utisak da su sednice i ceremonije znak dubokog respekta prema njoj, a naročito prema njenom šefu.

Skoplje pak podseća da takve sednice održava i sa drugim susednim zemljama u koje, pored Bugarske i Albanije – Grčke naravno nema – ubraja i Kosovo. Što se tiče impozantnog broja potpisanih sporazuma Srbije i Makedonije – i to je uobičajeno prilikom ovakvih skupova. Čekaju se rezultati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari